Postřehy z Bezdružic

Ohlédnutí za jarním celostátním setkáním Mensy v Bezdružicích.

Jakožto velmi spokojený účastník posledního celostátního setkání Mensy cítím určitou povinnost se alespoň krátce zmínit o jeho průběhu. Je to obtížnější, než by se na první pohled zdálo. Nechci totiž hýřit superlativy, které (jakkoli upřímné) budí nedůvěru samy o sobě, natož od člověka, jemuž se, z ne úplně jasných příčin, výrazně dařilo v soutěžích.

Na druhé straně najít nedostatky (aniž bych posílil svou pověst hnidopicha) je také nesnadné. Zkusím se omezit na zajímavá fakta, která se mi i po týdnu neztratila z paměti a každý nechť zhodnotí, jak si toto setkání stojí ve srovnání s předešlými.

Oblast severně od Plzně je pověstná nadprůměrnými srážkami, ale nám se to projevilo jen nápadně svěží zelení pozdně jarní přírody. Počasí bylo jak na objednávku. Hlavní téma soutěží družstev bylo pirátství – nás, co jsme se „zodpovědně“ připravovali na výlet do doby Kryštofa Haranta, to trochu zaskočilo. Ale soutěže byly nápadité a pozoruhodně kombinovaly schopnosti fyzické a duševní. Zaujala mne zejména „Cesta do Říma“, což bylo vlastně hledání cesty v neznámém grafu. Ovšem hráči, představující lodě pádící od přístavu na jednom konci areálu k jinému na druhém konci, si zaběhali opravdu slušně. Rovněž celodenní výprava za pokladem byla protkána úkoly nejen na bázi šifrovaných vzkazů. Ale šifry byly to hlavní, čeho jsme si užili dosyta. Nemohu nezmínit ty, které „zcela jasně“ ukazovaly k řešení přes klávesnici mobilu a přece byly jiné. Škoda, že obtížnost některých úloh byla zvýšena i chybkami ve výsledném textu. Zlatým hřebem večera bylo vystoupení jednotlivých pirátských posádek s přednesem vlastní hymny (či bojové písně), která musela obsahovat několik klíčových slov. Tato v podstatě umělecká soutěž překvapila kvalitními výsledky a dala zapomenout na drobný nelad u pantomimických kreací. Ty trpěly obvyklým neduhem těch soutěží, kdy oči organizátorů rozhodují, které družstvo se přihlásilo jako první.

Na závěr nesmím zapomenout na doprovodné nesoutěžní akce, a to prohlídku Konstantinových Lázní (s ochutnávkou sirného Prusíkova pramene), exkurzi do pivovaru Chodovar s obědem v jeskynní restauraci a návštěvu Bezdružického zámku s výstavou skleněných plastik (v čele se světovým unikátem - skleněným Betlémem).

Tedy díky plzeňským mensanům jsem si opět potvrdil neplatnost pravidla „zážitek nemusí být kladný, ale musí být silný“ pro mensovní setkání - budu na něj vzpomínat, a přitom jen v dobrém.

Autor: Jan Gruber, jan.gruber@mensa.cz

Související články:
Střípek z Bezdružic
Sdílet

Komentáře

Hledání
Členské příspěvky
Informace o tom jak zaplatit členské příspěvky naleznete na webu Mensy.
Stažení časopisu
Časopis Mensa 4/2022 (srpen) si můžete stáhnout ve formátu PDF:
Titulní strana časopisu Mensa 4/2022
Inzerujte s Mensou
Informace o možnostech inzerce v médiích Mensy ČR naleznete na stránce inzerce v papírovém časopise.
Hledáme
"Historiky"
Mensa má na našem území bohatou historii, avšak jen její malá část je přehledně zmapována. Hledáme pomocníky, kteří by chtěli projít několik starších časopisů, vybrat z nich relevantní informace a upravit je do přehledné podoby.

Programátora
Šikovného programátora, který by byl ochoten věnovat část svého času a doprogramovat nám sekci Kariéra na intranetu Mensy.

Práce v redakci je dobrovolná a nemůžeme Vám za ni slíbit hmotný honorář. Nabízíme Vám však možnost dělat zajímavé věci s lidmi, se kterými je radost pracovat. Se zájmem se, prosím, obracejte na .
Inteligence
Inteligence a její měření
Co je to inteligence, jak se člení a jak ji můžeme změřit, co to znamená IQ?

Popis různých stupnic IQ
Na světě se používají různé stupnice IQ, vysvětlujeme jejich podstatu a vztahy mezi nimi

Historie měření inteligence
Podrobně vysvětlujeme jak se vyvíjely způsoby a metody měření inteligence

Jsme chytřejší než naši předkové?
Rozebíráme Flynnův efekt a změnu průměrné inteligence v populaci během 20. století

Kreativní génius nebo psychotik?
Hranice mezi geniálním a psychotickým jedincem je často velmi úzká, vysvětlujeme, proč tomu tak je a zda spolu tyto vlastnosti souvisí

Chcete znát své IQ?
Přihlaste se na testování IQ pořádané společností Mensa, které na rozdíl od mnoha pochybných testů na internetu probíhá prostřednictvím mezinárodně uznávaného a standardizovaného testu.
Mensa v médiích
Našli jste nějaký článek o Mense? Prosím, pošlete odkaz na adresu .
Napište nám
Rádi píšete a chcete uveřejnit článek v časopise nebo na webu Mensy? Chtěli byste Mense pomoci jinak? Potom určitě napište na .
Testování inteligence
Informace a přihlášku na oficiální testování inteligence naleznete na http://testovani.mensa.cz/. Testování můžete také někomu darovat formou dárkové poukázky.
Tištěný časopis
Časopis Mensa může odebírat kdokoliv (i nečlen) na území ČR za 150 Kč ročně. Se zájmem o předplatné se, prosím, obracejte na sekretářku: .