První mezinárodní setkání po konci světa (EMAG 2013)

Již pošesté se konalo mezinárodní evropské setkání mensanů EMAG. První setkání po konci světa uspořádali slovenští kolegové na přelomu července a srpna přímo v srdci Evropy, v hlavním městě Slovenska, v Bratislavě. Byla to tedy velice vítaná příležitost seznámit se s akcí v rozsahu, který se u nás tak často nevidí. Naposledy jsme měli příležitost v roce 2010, kdy se EMAG konal v Praze. I to největší celostátní setkání má proti tomu účast třetinovou, nedá se to tedy srovnávat.

Původně jsem plánoval přijet do Bratislavy s nohama nahoře vlakem, ale na poslední chvíli mi pracovní povinnosti změnily plán. Musel jsem tedy dát nohy dolů a vyrazit po vlastní ose. Při cestě z Prahy jsem vyzvedl v Pardubicích Jardu z Chrudimi, v Hradci Králové Martu a v Týništi nad Orlicí Lucku z Opočna a Piotra z Wrocławi. Přípravu na setkání s cizinci zajistila tedy osádka vozu, přípravu na místní gastronomii nabídla bratislavská pečeně ve Vamberku.

I když setkání začalo oficiálně až ve středu 31. července večer, pár dobrovolníků z české Mensy přijelo do Bratislavy s předstihem. Díky tomu proběhla registrace nás, běžných účastníků, kteří dorazili po celodenním výletě na poslední chvíli, hladce. Registrace probíhala v krásném prostředí Starého parlamentu. O bezpečnost účastníků se vždy postarala bezpečnostní služba při vstupní kontrole u vchodu.

Setkání začalo lamačem ledu (ice breaker) v restauraci Zlatý bažant v centru Bratislavy. Po vzoru většiny účastníků jsme si našli skupinu českých mensanů. Tam se rozbíjely ledy snadněji.

Další den jsme se mohli vážněji věnovat programu EMAG, exkurzím. První exkurzi připomněl přihlášeným účastníkům i e-mail na registrovanou adresu, takže na ni nemohl nikdo zapomenout. Naše první návštěva vedla do sídla společnosti ESET. Viděli jsme mapy s okamžitými výskyty virových hrozeb a slyšeli i zajímavou přednášku o historii bezpečnostních rizik ve výpočetní technice. Exkurze byla zakončena na terase výškové budovy, z níž se nabízel překrásný výhled na celou Bratislavu.

V pátek, kdy se konala většina přednášek, se mohli účastníci organizovaně vypravit do sousední metropole, do Vídně. Tištěný program nabídl účastníkům za stejné peníze dokonce delší exkurzi, než jaká byla uvedena při registraci. Někoho tedy mohl překvapit její dřívější start. Naštěstí se ale většina mensanů nenechala zaskočit. Jeden Brit nabídku nevyužil, přijel za ostatními vlakem a po okružní jízdě Vídní se k nám v Schönbrunnu přidal. Po pěší prohlídce centra a dvouhodinovém rozchodu jsme nastoupili na rychloloď Myjava, která nás za necelé dvě hodinky dopravila zpět. I když byla loď opravdu rychlá, proti horkému počasí to nepomohlo.

Večer se konala prohlídka nočního života. V malé hospůdce a vinárně nebyly moc veliké stoly, proto bylo možné se lépe seznámit i s účastníky z dalších zemí. Nemuseli jsme si povídat jenom o pivě a o víně, ale také o svých SIG. Třeba v Maďarsku mají zajímavý SIG Literatura, kde se účastníci dohodli na literárních dílech, která si sepsali do seznamu, každý týden přečtou jednu knížku a poté si o ní povídají.

Sobota byla ve znamení akce. Většina účastníků přejela ráno autobusem do akčního parku v Čunovu a tam si mohli na pár minut vyzkoušet akci, na niž se registrovali. I tady nás provázelo úporné vedro, ale bylo možné se zchladit ve venkovním zahradním bazénku. Není divu, že toho mnozí využili. V takovém horku se moc aktivit stejně dělat nedalo.

Po žhavém dni následoval poklidný společenský večer v hotelu Double Tree by Hilton. Začal příjemným přivítáním, následovalo povídání o historii slovenské Mensy a pozvánka na další EMAG. I když byla místnost klimatizovaná a obsluha roznášela dostatek vody, přesto jsme obdivovali tanečníky lidových tanců, jak na parketě vesele poskakovali. Po skončení oficialit si mohli nejrychlejší účastníci vybrat z bohatého rautu. Výběr byl opravdu pestrý, zbyly po něm jenom slovenské cedulky.

Příští mezinárodní setkání se koná ve švýcarském Curychu. Již nyní se můžete podívat na bohatý a pestrý program na stránkách http://www.emag2014.com/. Vedle exkurzí a výletů si tam budou moci účastníci vyzkoušet třeba létání ve větrném tunelu. A hlavně tam můžeme poznat další zajímavé lidi. Organizátoři slibují i možnost levného ubytování.

Rád bych srdečně poděkoval všem organizátorům.

Autor: Vítek Švachouček
Sdílet
Hledání
Členské příspěvky
Informace o tom jak zaplatit členské příspěvky naleznete na webu Mensy.
Stažení časopisu
Časopis Mensa 2/2021 (duben) si můžete stáhnout ve formátu PDF:
Titulní strana časopisu Mensa 2/2021
Inzerujte s Mensou
Informace o možnostech inzerce v médiích Mensy ČR naleznete na stránce inzerce v papírovém časopise.
Hledáme
"Historiky"
Mensa má na našem území bohatou historii, avšak jen její malá část je přehledně zmapována. Hledáme pomocníky, kteří by chtěli projít několik starších časopisů, vybrat z nich relevantní informace a upravit je do přehledné podoby.

Programátora
Šikovného programátora, který by byl ochoten věnovat část svého času a doprogramovat nám sekci Kariéra na intranetu Mensy.

Práce v redakci je dobrovolná a nemůžeme Vám za ni slíbit hmotný honorář. Nabízíme Vám však možnost dělat zajímavé věci s lidmi, se kterými je radost pracovat. Se zájmem se, prosím, obracejte na .
Inteligence
Inteligence a její měření
Co je to inteligence, jak se člení a jak ji můžeme změřit, co to znamená IQ?

Popis různých stupnic IQ
Na světě se používají různé stupnice IQ, vysvětlujeme jejich podstatu a vztahy mezi nimi

Historie měření inteligence
Podrobně vysvětlujeme jak se vyvíjely způsoby a metody měření inteligence

Jsme chytřejší než naši předkové?
Rozebíráme Flynnův efekt a změnu průměrné inteligence v populaci během 20. století

Kreativní génius nebo psychotik?
Hranice mezi geniálním a psychotickým jedincem je často velmi úzká, vysvětlujeme, proč tomu tak je a zda spolu tyto vlastnosti souvisí

Chcete znát své IQ?
Přihlaste se na testování IQ pořádané společností Mensa, které na rozdíl od mnoha pochybných testů na internetu probíhá prostřednictvím mezinárodně uznávaného a standardizovaného testu.
Mensa v médiích
Našli jste nějaký článek o Mense? Prosím, pošlete odkaz na adresu .
Napište nám
Rádi píšete a chcete uveřejnit článek v časopise nebo na webu Mensy? Chtěli byste Mense pomoci jinak? Potom určitě napište na .
Testování inteligence
Informace a přihlášku na oficiální testování inteligence naleznete na http://testovani.mensa.cz/. Testování můžete také někomu darovat formou dárkové poukázky.
Tištěný časopis
Časopis Mensa může odebírat kdokoliv (i nečlen) na území ČR za 150 Kč ročně. Se zájmem o předplatné se, prosím, obracejte na sekretářku: .