Skvělá cesta do neznáma

Coby novopečená členka Mensy jsem se i s manželem přihlásila na svůj první mensovní zájezd, který byl zároveň jubilejním desátým v pořadí. Zajímavý byl i tím, že byl tajný. Vůbec jsme nevěděli, kam jedeme, a informace jsme dostávali průběžně v autobuse těsně před příjezdem do našeho denního cíle.

Účastníci mensovního zájezdu, foto: Radek Jureček


  Exkurze do výroby parfémů, foto: Radek Jureček


Coby novopečená členka Mensy jsem se i s manželem přihlásila na svůj první mensovní zájezd, který byl zároveň jubilejním desátým v pořadí.

Zajímavý byl i tím, že byl tajný. Vůbec jsme nevěděli, kam jedeme, a informace jsme dostávali průběžně v autobuse těsně před příjezdem do našeho denního cíle.

Cesta do neznáma začala ve čtvrtek 24. září v odpoledních hodinách v Brně. Nabrali jsme kurz na Prahu. Projeli jsme Českou republiku, Německo, Rakousko, Švýcarsko, Lichtenštejnsko, Itálii a dorazili do Monaka. Celkem jsme během zájezdu projeli deseti státy – v dalších dnech přibyly Francie, Španělsko a Andorra – a navštívili jsme desítku zajímavých míst.

Monako, foto: Alena Kudláková


Cílem číslo jedna bylo Monako. V druhém nejmenším státě světa jsme si prohlédli botanickou zahradu Jardin Exotique s šedesát metrů hlubokou jeskyní, dále oceánografické muzeum, Monte Carlo se slavným kasinem, vykoupali jsme se v Ligurském moři a v katedrále zhlédli náhrobek Grace Kelly, manželky knížete Rainiera. Z Monaka jsme se přesunuli vlakem po Azurovém pobřeží do pátého největšího města Francie, Nice. Navečer jsme navštívili Cannes, dějiště legendárního mezinárodního filmového festivalu.

Cannes, foto: Zdenka Pániková


Cannes, foto: Zdenka Pániková


V sobotu nás přivítala světová metropole parfémů, městečko Grasse, odkud jsme odjížděli těžší o voňavé dárky. V Les Baux-de-Provence jsme obdivovali staré domy a zříceninu hradu, shlížející do Pekelného údolí. V roce 1821 tu byl objeven bauxit (odvozeno z názvu místa nálezu). Další cesta vedla do Avignonu, jehož dominantou je rozlehlý Palais des Papes. Papež Klement V. se v roce 1309 rozhodl (ne zcela dobrovolně) přestěhovat papežský dvůr do Avignonu, kde zůstal až do roku 1377. Prohlédli jsme si také slavný most Pont St-Bénézet a zříceninu hradu Châteauneuf, lemovanou slavnými vinicemi Châteauneuf-du-Pape.

Papežský palác v Avignonu, foto: Alena Kudláková


  Avignonský most, foto: Alena Kudláková


V neděli jsme v Nimes měli možnost dotýkat se zachovalých římských památek, jako je například římský amfiteátr a elegantní chrám Maison Carré zdobený korintskými sloupy. Následoval delší přesun do hlavního města s nejvyšší nadmořskou výškou v Evropě, do Andorry la Vella.

Toulouse, foto: Alena Kudláková


  Airbus muzeum, foto: Alena Kudláková


Pondělí jsme zahájili prohlídkou předposledního města Toulouse, kde nás nejvíce zaujala největší evropská románská katedrála sv. Saturnina. Památky vystřídala zajímavá exkurze v muzeu a ve výrobně letadel Airbus. Odpoledne jsme strávili v úžasně zrenovovaném pohádkovém městě Carcassonne, jehož středověké hradby a věže se majestátně tyčí nad řekou Aude. Tímto desátým místem jsme završili desátý mensovní zájezd.

  Carcassonne, foto: Alena Kudláková


Čekal nás již jen noční přejezd, návrat do České republiky a loučení s lidmi, které jsme viděli poprvé v životě, ale připadalo nám, že je známe již dlouho. Za úžasnou atmosféru děkujeme především skvělým průvodcům po krásných místech Azurového pobřeží Hance Kalusové a Tomáši Blumensteinovi.

Autor: Ludmila Polešovská
Sdílet
Hledání
Členské příspěvky
Informace o tom jak zaplatit členské příspěvky naleznete na webu Mensy.
Stažení časopisu
Časopis Mensa 5/2022 (říjen) si můžete stáhnout ve formátu PDF:
Titulní strana časopisu Mensa 5/2022
Inzerujte s Mensou
Informace o možnostech inzerce v médiích Mensy ČR naleznete na stránce inzerce v papírovém časopise.
Hledáme
"Historiky"
Mensa má na našem území bohatou historii, avšak jen její malá část je přehledně zmapována. Hledáme pomocníky, kteří by chtěli projít několik starších časopisů, vybrat z nich relevantní informace a upravit je do přehledné podoby.

Programátora
Šikovného programátora, který by byl ochoten věnovat část svého času a doprogramovat nám sekci Kariéra na intranetu Mensy.

Práce v redakci je dobrovolná a nemůžeme Vám za ni slíbit hmotný honorář. Nabízíme Vám však možnost dělat zajímavé věci s lidmi, se kterými je radost pracovat. Se zájmem se, prosím, obracejte na .
Inteligence
Inteligence a její měření
Co je to inteligence, jak se člení a jak ji můžeme změřit, co to znamená IQ?

Popis různých stupnic IQ
Na světě se používají různé stupnice IQ, vysvětlujeme jejich podstatu a vztahy mezi nimi

Historie měření inteligence
Podrobně vysvětlujeme jak se vyvíjely způsoby a metody měření inteligence

Jsme chytřejší než naši předkové?
Rozebíráme Flynnův efekt a změnu průměrné inteligence v populaci během 20. století

Kreativní génius nebo psychotik?
Hranice mezi geniálním a psychotickým jedincem je často velmi úzká, vysvětlujeme, proč tomu tak je a zda spolu tyto vlastnosti souvisí

Chcete znát své IQ?
Přihlaste se na testování IQ pořádané společností Mensa, které na rozdíl od mnoha pochybných testů na internetu probíhá prostřednictvím mezinárodně uznávaného a standardizovaného testu.
Mensa v médiích
Našli jste nějaký článek o Mense? Prosím, pošlete odkaz na adresu .
Napište nám
Rádi píšete a chcete uveřejnit článek v časopise nebo na webu Mensy? Chtěli byste Mense pomoci jinak? Potom určitě napište na .
Testování inteligence
Informace a přihlášku na oficiální testování inteligence naleznete na http://testovani.mensa.cz/. Testování můžete také někomu darovat formou dárkové poukázky.
Tištěný časopis
Časopis Mensa může odebírat kdokoliv (i nečlen) na území ČR za 150 Kč ročně. Se zájmem o předplatné se, prosím, obracejte na sekretářku: .