Sportovně vzdělávací den v Brně

V dubnu oslovila brněnskou místní skupinu paní Jindřiška Drábková z Junior Achievement s prosbou o pomoc s organizací šifrovací hry pro event nazvaný Sportovně vzdělávací den v Brně.
Junior Achievement, o. p. s. (JA Czech), je mezinárodní nezisková vzdělávací organizace, jejímž posláním je poskytovat mladým lidem praktické ekonomické vzdělávání, aby se dovedli prosadit a úspěšně uplatnit, a byli tak dobře připraveni pro vstup na trh práce. Českou kancelář Junior Achievement založil v roce 1992 pan Tomáš J. Baťa.

Základem vzdělávacího systému je spolupráce s firmami. Junior Achievement vyvinula a aplikuje dlouhodobou ucelenou koncepci ekonomického vzdělávání pro základní, střední a vyšší odborné školy. Hlavním cílem výukových programů je rozvíjet schopnosti a dovednosti mladých lidí potřebné pro orientaci ve světě financí.

JA Czech ve spolupráci s telekomunikační společností AT&T vytvořily program Aspire zaměřený na podporu studentů ve škole i mimo ni. Smyslem projektu je propojit studenty s odborníky tak, aby mladí lidé získali praktické zkušenosti, které jim pomohou lépe uspět v jejich budoucí kariéře. AT&T se spojila s JA Czech tak, aby bylo možné do projektu zapojit studenty zejména v Brně. Studenti se naučí řadu technických i měkkých dovedností a budou mít příležitost získat zkušenosti s profesionálním prostředím. Díky tomu si i lépe představí svoji budoucí kariéru. Součástí výukového programu pro střední školy je i Sportovně vzdělávací den, což je aktivita pro 150 studentů 2. a 3. ročníků středních škol. Účastníci jsou rozděleni do šestičlenných týmů tvořených studenty různých škol. Letos bylo takto připraveno 25 týmů, které se sešly ve čtvrtek 15. června 2017 v prostorách Střední školy informatiky, poštovnictví a finančnictví Brno.

Studenti měli k dispozici fotbalové i volejbalové hřiště a další prostory školy. Mezi sportovními a vzdělávacími disciplínami byla i šifrovací hra Mensa, ke které byla pro každý tým připravena obálka s pěti šiframi, časový limit byl 2,5 hodiny. Týmy začaly soutěžit společně, postupně dostávaly jednotlivé šifry a po vyřešení každé z nich jim byl zaznamenán čas včetně časové penalizace, kterou se kompenzovala případná nápověda. Studenti plnili úkoly společně v rámci svého týmu, v některých týmech se ale rozdělili a paralelně s šifrováním plnili úkoly na jiných stanovištích. Vyhrál nejrychlejší tým, který dosáhl čistého šifrovacího času 1 hodina 39 minut.

Mensovní šifry pomohli sestavit Karel Martíšek, Pavel Terber a Tereza Šestáková. Spolu se Staňou Wolfem a Broňou Milinkovou jsem za Mensu jako dobrovolník pomáhal s organizací soutěže přímo na místě. V tomto krásném dni bylo úžasné sledovat nadšení řady studentů do luštění. Celé dvě a půl hodiny to bylo na našem stanovišti jako ve včelím úle. Rozdat, napovědět, zapsat a tak pořád dokola.

Studenti luštili na trávě, lavičkách, na schodech, ve stínu i na sluníčku. Vítězové si z každé disciplíny odnesli hodnotné ceny.

Těším se, že i příště se podaří spolupořádat podobné aktivity, nebo se na nich podílet, zabavit mladé studenty a rozšířit povědomí o činnosti Mensy ČR.

Foto: archiv autora

Autor: Jiří Rak
Sdílet
Hledání
Členské příspěvky
Informace o tom jak zaplatit členské příspěvky naleznete na webu Mensy.
Stažení časopisu
Časopis Mensa 5/2022 (říjen) si můžete stáhnout ve formátu PDF:
Titulní strana časopisu Mensa 5/2022
Inzerujte s Mensou
Informace o možnostech inzerce v médiích Mensy ČR naleznete na stránce inzerce v papírovém časopise.
Hledáme
"Historiky"
Mensa má na našem území bohatou historii, avšak jen její malá část je přehledně zmapována. Hledáme pomocníky, kteří by chtěli projít několik starších časopisů, vybrat z nich relevantní informace a upravit je do přehledné podoby.

Programátora
Šikovného programátora, který by byl ochoten věnovat část svého času a doprogramovat nám sekci Kariéra na intranetu Mensy.

Práce v redakci je dobrovolná a nemůžeme Vám za ni slíbit hmotný honorář. Nabízíme Vám však možnost dělat zajímavé věci s lidmi, se kterými je radost pracovat. Se zájmem se, prosím, obracejte na .
Inteligence
Inteligence a její měření
Co je to inteligence, jak se člení a jak ji můžeme změřit, co to znamená IQ?

Popis různých stupnic IQ
Na světě se používají různé stupnice IQ, vysvětlujeme jejich podstatu a vztahy mezi nimi

Historie měření inteligence
Podrobně vysvětlujeme jak se vyvíjely způsoby a metody měření inteligence

Jsme chytřejší než naši předkové?
Rozebíráme Flynnův efekt a změnu průměrné inteligence v populaci během 20. století

Kreativní génius nebo psychotik?
Hranice mezi geniálním a psychotickým jedincem je často velmi úzká, vysvětlujeme, proč tomu tak je a zda spolu tyto vlastnosti souvisí

Chcete znát své IQ?
Přihlaste se na testování IQ pořádané společností Mensa, které na rozdíl od mnoha pochybných testů na internetu probíhá prostřednictvím mezinárodně uznávaného a standardizovaného testu.
Mensa v médiích
Našli jste nějaký článek o Mense? Prosím, pošlete odkaz na adresu .
Napište nám
Rádi píšete a chcete uveřejnit článek v časopise nebo na webu Mensy? Chtěli byste Mense pomoci jinak? Potom určitě napište na .
Testování inteligence
Informace a přihlášku na oficiální testování inteligence naleznete na http://testovani.mensa.cz/. Testování můžete také někomu darovat formou dárkové poukázky.
Tištěný časopis
Časopis Mensa může odebírat kdokoliv (i nečlen) na území ČR za 150 Kč ročně. Se zájmem o předplatné se, prosím, obracejte na sekretářku: .