TOroidnaja KAmera i MAgnitnaja Katuška CKOMPASS

Tokamak COMPASS
Reportáž z návštěvy tokamaku Compass FZÚ AV ČR od Markéty Erbsové.

Foto z exkurzePrvně políbená. Jmenoval se KOMPASS a předtím jsem o něm věděla jen velmi málo. Byl velký, ale studený. Plazma, smysl jeho stání na pevném podloží, se v něm ještě neproháněla. To neviditelné teplo.

Po příchodu do Ústavu fyziky plazmatu AV ČR, jsem spatřila komplex mnoha budov, jedna jako druhá. Nakláněly se k nastávajícímu dešti. Omluvně jsem na ně mrkla a ony pochopily, že už mám jednu z nich vybranou.

Návštěva začala úvodní prezentací. Na několika diapozitivech jsme měli možnost nahlédnou do historie, jak šel výzkum okolo tokamaku, na jakých principech funguje, až do současné podoby obřích transformátorů. Počátkem padesátých let, ruský fyzik Andrej Sacharov navrhl princip tajného projektu „Tokamak“. V tajnosti nevydržel dlouho. Koncem padesátých let se plně odtajnil a otevřela se možnost výzkumu na mezinárodní úrovni. Od té doby se mnohé změnilo, výkonnost spojená s kvalitou zařízení roste, spotřeba energie v poměru k velikosti tokamaku klesá. Když jsme se přesunuli k samotnému Kompassu, byl tak veliký. Po zemi tolik kabelů, v podlaze díry na další kabely, mnoho a mnoho kabelů, čekající na správné upevnění. Stál na betonové konstrukci a jeho výška od paty k hlavě se táhla přes dvě patra. Do ústavu fyziky plazmatu byl Compass  převezen z anglického Culhamu za symbolickou libru, samotná údržba je mnohem nákladnější. Představte si velký uklizený pokoj, udělejte si pár obrázků, všechny věci složte a přesuňte do jiného domu. Přijde to nejtěžší, vyndáte obrázky a začnete je natáčet. Musíte uspořádat pokoj do stejné podoby, jako byl v předešlém domě. Obdobným způsobem pracují lidé podílející se na sestavení Compassu a uvedení ho do provozu. Myslím, že jsem viděla téměř uklizený pokoj v novém domě. Jak jsem později pochopila, v dohledných  pár desítkách let se v chladných podzimních večerech budeme zahřívat osvědčenými zdroji energie. Geniální nápady se rodí den co den, tak proč nevěřit tomu, že 4.12.2025 budu zapínat ústřední topení napojené na nějakou centrálu, kde se bude honit dokola plazma s plazmou. Bude to šetrné, nenákladné. Návštěva Tokamaku bylo příjemně strávené páteční odpoledne. Po odchodu, začalo silně pršet.

Komentáře

Hledání
Členské příspěvky
Informace o tom jak zaplatit členské příspěvky naleznete na webu Mensy.
Stažení časopisu
Časopis Mensa 5/2022 (říjen) si můžete stáhnout ve formátu PDF:
Titulní strana časopisu Mensa 5/2022
Inzerujte s Mensou
Informace o možnostech inzerce v médiích Mensy ČR naleznete na stránce inzerce v papírovém časopise.
Hledáme
"Historiky"
Mensa má na našem území bohatou historii, avšak jen její malá část je přehledně zmapována. Hledáme pomocníky, kteří by chtěli projít několik starších časopisů, vybrat z nich relevantní informace a upravit je do přehledné podoby.

Programátora
Šikovného programátora, který by byl ochoten věnovat část svého času a doprogramovat nám sekci Kariéra na intranetu Mensy.

Práce v redakci je dobrovolná a nemůžeme Vám za ni slíbit hmotný honorář. Nabízíme Vám však možnost dělat zajímavé věci s lidmi, se kterými je radost pracovat. Se zájmem se, prosím, obracejte na .
Inteligence
Inteligence a její měření
Co je to inteligence, jak se člení a jak ji můžeme změřit, co to znamená IQ?

Popis různých stupnic IQ
Na světě se používají různé stupnice IQ, vysvětlujeme jejich podstatu a vztahy mezi nimi

Historie měření inteligence
Podrobně vysvětlujeme jak se vyvíjely způsoby a metody měření inteligence

Jsme chytřejší než naši předkové?
Rozebíráme Flynnův efekt a změnu průměrné inteligence v populaci během 20. století

Kreativní génius nebo psychotik?
Hranice mezi geniálním a psychotickým jedincem je často velmi úzká, vysvětlujeme, proč tomu tak je a zda spolu tyto vlastnosti souvisí

Chcete znát své IQ?
Přihlaste se na testování IQ pořádané společností Mensa, které na rozdíl od mnoha pochybných testů na internetu probíhá prostřednictvím mezinárodně uznávaného a standardizovaného testu.
Mensa v médiích
Našli jste nějaký článek o Mense? Prosím, pošlete odkaz na adresu .
Napište nám
Rádi píšete a chcete uveřejnit článek v časopise nebo na webu Mensy? Chtěli byste Mense pomoci jinak? Potom určitě napište na .
Testování inteligence
Informace a přihlášku na oficiální testování inteligence naleznete na http://testovani.mensa.cz/. Testování můžete také někomu darovat formou dárkové poukázky.
Tištěný časopis
Časopis Mensa může odebírat kdokoliv (i nečlen) na území ČR za 150 Kč ročně. Se zájmem o předplatné se, prosím, obracejte na sekretářku: .