Železniční rallye

Tématem jarního celostátního setkání byla železnice. Aby si účastníci užili ježdění vlakem, byla pro týmy připravena virtuální jízda v rámci Železniční rallye.

Tématem jarního celostátního setkání byla železnice. Aby si účastníci užili ježdění vlakem, byla pro týmy připravena virtuální jízda v rámci Železniční rallye. Každý tým dostal neaktuální knižní jízdní řád (aby nebylo možné využít internet) a musel v něm najít co nejlépe bodově ohodnocenou cestu ze startu do cíle v rámci vymezeného časového rámce. Při plánování cesty nebylo výhodné najít nejkratší spojení, ale naopak co nejdelší a nejrozmanitější trasu. Jízda rychlíkem navíc nebyla tak dobře hodnocena jako jízda osobním vlakem. Aby byla soutěž zajímavější, byly na začátku zvoleny bonusové zastávky.

V pátek po večeři byla hra vyhlášena, a aby se situace co nejvíce blížila skutečnosti, byla obratem odstartována. Týmy tak neměly moc času na kombinování a musely rychle jednat a vyrazit na trasu Beroun – Teplice nad Metují. Soutěž probíhala podle aktuálního času, ale týmy si mohly cestu naplánovat dopředu.

Nejpropracovanější trasu vymyslel tým Koloťuků. Jejich trasa byla následující (bonusové zastávky jsou podtrženy): Beroun – Praha, hl. n. – Milovice – Všetaty – Praha – Pardubice – Ostrava – Valašské Meziříčí – Vizovice – Přerov – Nezamyslice – Brno – Choceň – Týniště nad Orlicí – Hradec Králové – Starkoč – Teplice nad Metují.

Pořadí Tým Bonus Celkem bodů

1. Koloťuci 700 b. 5 328 b.

2. Závoráři 700 b. 4 988 b.

3. Mašinfíři 600 b. 4 966 b.

4. Štiplístci 700 b. 4 922 b.

5. Přednostové 700 b. 4 848 b.

6. Výpravčí 400 b. 4 846 b.

7. Brzdaři 600 b. 4 388 b.

8. Výhybkáři 400 b. 4 176 b.

9. Posunovači 700 b. 4 050 b.

10. Topiči 600 b. 3 954 b.

I když byl konec vyhlášen až na sobotu večer, některé týmy odevzdaly řešení už v pátek. Jiné týmy si daly čas na rozmyšlenou ještě do rána, neznamenalo to však, že měly lepší výsledky. Zvláštní hold bych chtěl vzdát týmu Výhybkářů, kteří jediní svoji trasu propočítali bez chyby.

Autor: Vít Švachouček
Sdílet
Hledání
Členské příspěvky
Informace o tom jak zaplatit členské příspěvky naleznete na webu Mensy.
Stažení časopisu
Časopis Mensa 5/2022 (říjen) si můžete stáhnout ve formátu PDF:
Titulní strana časopisu Mensa 5/2022
Inzerujte s Mensou
Informace o možnostech inzerce v médiích Mensy ČR naleznete na stránce inzerce v papírovém časopise.
Hledáme
"Historiky"
Mensa má na našem území bohatou historii, avšak jen její malá část je přehledně zmapována. Hledáme pomocníky, kteří by chtěli projít několik starších časopisů, vybrat z nich relevantní informace a upravit je do přehledné podoby.

Programátora
Šikovného programátora, který by byl ochoten věnovat část svého času a doprogramovat nám sekci Kariéra na intranetu Mensy.

Práce v redakci je dobrovolná a nemůžeme Vám za ni slíbit hmotný honorář. Nabízíme Vám však možnost dělat zajímavé věci s lidmi, se kterými je radost pracovat. Se zájmem se, prosím, obracejte na .
Inteligence
Inteligence a její měření
Co je to inteligence, jak se člení a jak ji můžeme změřit, co to znamená IQ?

Popis různých stupnic IQ
Na světě se používají různé stupnice IQ, vysvětlujeme jejich podstatu a vztahy mezi nimi

Historie měření inteligence
Podrobně vysvětlujeme jak se vyvíjely způsoby a metody měření inteligence

Jsme chytřejší než naši předkové?
Rozebíráme Flynnův efekt a změnu průměrné inteligence v populaci během 20. století

Kreativní génius nebo psychotik?
Hranice mezi geniálním a psychotickým jedincem je často velmi úzká, vysvětlujeme, proč tomu tak je a zda spolu tyto vlastnosti souvisí

Chcete znát své IQ?
Přihlaste se na testování IQ pořádané společností Mensa, které na rozdíl od mnoha pochybných testů na internetu probíhá prostřednictvím mezinárodně uznávaného a standardizovaného testu.
Mensa v médiích
Našli jste nějaký článek o Mense? Prosím, pošlete odkaz na adresu .
Napište nám
Rádi píšete a chcete uveřejnit článek v časopise nebo na webu Mensy? Chtěli byste Mense pomoci jinak? Potom určitě napište na .
Testování inteligence
Informace a přihlášku na oficiální testování inteligence naleznete na http://testovani.mensa.cz/. Testování můžete také někomu darovat formou dárkové poukázky.
Tištěný časopis
Časopis Mensa může odebírat kdokoliv (i nečlen) na území ČR za 150 Kč ročně. Se zájmem o předplatné se, prosím, obracejte na sekretářku: .