David Navara: šachy, člověk a duše

10.02.2019 17:25, autor: Stanislav Wolf
Tentokráte jsme si do SIGu Manager pozvali velmistra šachu pana Davida Navaru, který se s námi podělil o zajímavosti ze svého profesního života, pověděl nám o přípravách, strategiích a zkušenostech z velkých turnajů a setkání se světovými osobnostmi, ale také své názory na společnost a na duši člověka.
Více | Rubrika - Rozhovory

Rozhovor s Jiřím Schneiderem: vůdci nebo svůdci?

31.10.2018 11:57, autor: Stanislav Wolf
Nedávno jsme mezi nás do Brna pozvali člověka velmi zkušeného, s globálním nadhledem, známého exdiplomata a bezpečnostního poradce a komentátora, který v současné době působí na pozici ředitele organizace Aspen Institute Central Europe, pana Jiřího Schneidera. O rozvoji nové generace vůdčích osobností, budování institucí, hodnotovém zakotvení svobodné společnosti, vytváření odvážné a inovativní veřejné politiky a lidech, kteří chtějí věci měnit. ...
Více | Rubrika - Rozhovory

Nehraj prstýnek! Buď prstýnek!

18.06.2018 15:02, autor: Mirek Charvát
S divadelní improvizací jsem se jako hráč setkal poprvé v roce 2005. Bylo to na víkendovém workshopu, který vedla Míša Puchalková, zakladatelka první improvizační skupiny, která začala pořádat zápasy v improvizaci.
Více | Rubrika - Rozhovory

Ondřej Kania: Klíč k lepšímu vzdělání

11.03.2018 15:31, autor: Stanislav Wolf
Ondřej Kania je z mého pohledu jedním z těch, koho vypravěč z románu Saturnin nazývá „Bílé vrány“, čili člověk, který se nebojí svoji odvážnou a někdy se může zdát až bláznivou myšlenku dotáhnout do konce a uskutečnit ji. Ondřej takovou myšlenku, takový sen měl a odvážil se, uskutečnil ho, dotáhl jej do konce a ještě dál. Tím se pro nás stal zajímavým, a proto jsme ho pozvali jako váženého hosta mezi nás do SIGu Manager.
Více | Rubrika - Rozhovory

Hypergrid

16.12.2017 00:00, autor: Zuzana Kořínková
Jaké to je vymyslet a vydat vlastní deskovku? A jak se v současné záplavě deskovek zorientovat?
Více | Rubrika - Rozhovory

Rozhovor: Martin Sedláček - Nový předseda Mensy ČR

10.09.2017 11:05, autor: Zuzana Kořínková
Potkat Martina Sedláčka na některé mensovní akci nebývá problém – patří k jedněm z nejaktivnějších členů. Podílí se na projektu Supporting Gifted Children for the Future, společně s manželkou Evou a dalšími dobrovolníky intenzivně pracuje na zavedení efektivního systému přípravy a evidence úloh do Logické olympiády, je zapojený do úprav mensovního intranetu, byl členem organizačního týmu tří celostátních setkání v řadě – a samozřejmě ...
Více | Rubrika - Rozhovory

Karolina Řeháčková: Život ti dá přesně to, na co máš kuráž se ho zeptat

16.10.2016 21:23, autor: Nicole Rebeka Snová
Karolinu jste dříve mohli potkat skoro na každém setkání Mensy. Nyní jí však spíše potkáte v TV, protože je českou reprezentantkou v plážovém volejbale. Během své kariéry vystřídala tři spoluhráčky, opakovaně se umístila na mezinárodních soutěžích a jejím snem je olympiáda v Tokiu. Jaká byla její cesta?
Více | Rubrika - Rozhovory

Tomáš Kubeš: Žijeme v úžasné době

11.09.2016 14:43, autor: Nicole Rebeka Snová
S šéfredaktorem časopisu Mensa jsem si povídala nejen o jeho mensovních aktivitách, ale také o jeho pracovním uplatnění v Evropské organizaci pro jaderný výzkum (CERN), o cestě na Island a do Nepálu, IT a umělé inteligenci.
Více | Rubrika - Rozhovory

Leaders Club & Academy: Pomáháme vychovávat novou generaci

12.08.2015 21:32, autor: Nicole Rebeka Snová
Ve chvíli, kdy je něco psáno příliš nečitelně, vezmete si na pomoc lupu. Funguje ale tato technika i v celospolečenském měřítku? Martin Lupa dokazuje, že ano!
Více | Rubrika - Rozhovory

Baterie pro Martina

8.04.2015 21:37, autor: Jan Gruber
V minulém čísle tohoto časopisu jsem, stejně jako většina čtenářů, zachytil smutnou zprávu – Martin Felgr opustil náš pozemský svět. Jsem velice vděčný za to, že Mensa prostřednictvím redakce na své zemřelé členy vzpomene a že tak činí důstojným způsobem.
Více | Rubrika - Rozhovory

 Aby člověk poznal sám sebe, musí se nejdřív ztratit

10.02.2015 20:10, autor: Redakce
Ani životy mensanů nejsou jako z pohádky, možná právě naopak. A i když všechny cesty vedou do Říma, některé jsou možná až příliš dlouhé s spletité... O tu svou se s námi podělila Kateřina Bernatíková.
Více | Rubrika - Rozhovory

Báječný život po smrti

11.01.2015 23:36, autor: Nicole Rabeka Snová
Kdybyste viděli filmovou adaptaci nepsané biografie Martina Radvanského, asi byste jen těžko uvěřili, že se příběh zakládá na pravdivých událostech. Vášnivý tanec, profesionální vzplanutí a zrada zhrzené ženy, to samo o sobě jako zápletka stačí. Přidejte k tomu ještě nalezený pas, vyhoštění na druhý konec světa a kulinářské umění a dostanete obrázek jednoho sympatického pětačtyřicetiletého mensana. Tedy, téměř – předtím ho musíte oficiálně ...
Více | Rubrika - Rozhovory

Patricie Řeháčková: Historky často cenzuruju, protože některý z nich jsou dost divoký

10.08.2014 20:35, autor: Nicole Snová
Zahrádka jedné zapadlé pražské kavárničky, příjemné letní odpoledne; přichází ke mně usměvavá opálená blondýnka ve středních letech. Úsměv ji neopouští ani během příští hodiny, kdy naše povídání nejednou okoření nějakou černohumornou zkazkou. Patricie Řeháčková (patricie@caribissimo.com), mensanka a ředitelka cestovní kanceláře Caribissimo se zaměřením na Dominikánskou republiku, boří mýtus o tropickém ráji a představuje jej v mnohem působivějším...
Více | Rubrika - Rozhovory

Dialog o užitečné organizaci

10.08.2014 20:14, autor: Lucie Merunková
Studentka Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy a dnes již bývalá členka Mensy Lucie Merunková zpracovala letos bakalářskou práci s názvem „Komunikace společenské organizace Mensa ČR“. Jako přílohu této práce připravila rozhovor s mensanem a zakladatelem SIGu Manager v Brně Stanislavem Wolfem. Rozhovor je vnitřním pohledem na samotnou Mensu očima jednoho z jejích členů, který v ní spatřuje užitečnou organizaci sdružující zajímavé ...
Více | Rubrika - Rozhovory

Na trénincích si hrajeme, popisuje kaskadérka Michaela Šalamounová

14.06.2014 22:22, autor: Karel Vandas
Michaela Šalamounová vystudovala Fakultu humanitních studií Univerzity Karlovy a Fakultu tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy. V profesním životě se věnuje zejména umění a sportu. V současné době žije v Praze.
Více | Rubrika - Rozhovory

Tomáš Houška vzpomíná na první roky Mensa gymnázia

22.04.2014 15:34, autor: Nicole Rebeka Snová
Gymnázium Buďánka. Jak to všechno začalo? Proč se mensané zpočátku stavěli proti? Proč je část společnosti považovala za sektu? A podepsalo se to nějak na filmové adaptaci románu Graffiti, známé pod jménem Gympl? Bývalý a historicky první ředitel Mensa gymnázia Tomáš Houška radostně i teskně vzpomínal na chvíle strávené v kruhu svých nadaných studentů.
Více | Rubrika - Rozhovory

Rozhovor s Mirkem Jindřiškem: Jak se podniká z Valencie

9.02.2014 20:12, autor: Karel Vandas
Mirek Jindřišek, absolvent VŠE, se v současné době věnuje různorodým činnostem od internetového podnikání prostřednictvím společnosti PoweredBy, s.r.o. až po organizování hudebních festivalů či roli DJ. Zeptali jsme se nejen na to, jak se Mirek má a na čem nyní pracuje.
Více | Rubrika - Rozhovory

LEGO jako práce

23.06.2013 09:41, autor: Jan Mazálek
Asi každý si někdy hrál s barevnými plastovými kostkami a zkoušel nějak zhmotnit svou vlastní fantazii. Někdo u toho vydrží jen několik minut, jiný několik let a některé lidi to nepustí nikdy a mají koníčka na celý život. A to je i můj případ. Ve světě, kde je vše pravoúhlé, předdefinované, přátelské, jednoduché a logické, se cítím prostě dobře a stavění je vždy příjemná relaxace.
Více | Rubrika - Rozhovory

Kutná Hora ve znamení stříbra

12.01.2013 01:57, autor: Zuzana Šimková
Celostátní setkání ve Zbraslavicích, vesničce, co by stříbrným tolarem dohodil od Kutné Hory, se konalo ve znamení středověku a těžby stříbrné rudy.
Více | Rubrika - Rozhovory

Nejenom o dopravě s doc. Ing. Radovanem Souškem, Ph.D.

12.12.2012 00:15, autor: Zuzana Šimková
Pana docenta předcházela pověst muže s názory, které jasně a důrazně prezentuje, v mailu mi napsal „no tak přijďte, třeba by naše setkání mohlo být příjemné” a pak ještě dodal, že je zvědavý na ty dotazy... Čím tedy začít?
Více | Rubrika - Rozhovory
Počet položek: 45položek na stránku: 1 2 3 > >|
Hledání
Členské příspěvky
Informace o tom jak zaplatit členské příspěvky naleznete na webu Mensy.
Stažení časopisu
Časopis Mensa 6/2022 (prosinec) si můžete stáhnout ve formátu PDF:
Titulní strana časopisu Mensa 6/2022
Inzerujte s Mensou
Informace o možnostech inzerce v médiích Mensy ČR naleznete na stránce inzerce v papírovém časopise.
Hledáme
"Historiky"
Mensa má na našem území bohatou historii, avšak jen její malá část je přehledně zmapována. Hledáme pomocníky, kteří by chtěli projít několik starších časopisů, vybrat z nich relevantní informace a upravit je do přehledné podoby.

Programátora
Šikovného programátora, který by byl ochoten věnovat část svého času a doprogramovat nám sekci Kariéra na intranetu Mensy.

Práce v redakci je dobrovolná a nemůžeme Vám za ni slíbit hmotný honorář. Nabízíme Vám však možnost dělat zajímavé věci s lidmi, se kterými je radost pracovat. Se zájmem se, prosím, obracejte na .
Inteligence
Inteligence a její měření
Co je to inteligence, jak se člení a jak ji můžeme změřit, co to znamená IQ?

Popis různých stupnic IQ
Na světě se používají různé stupnice IQ, vysvětlujeme jejich podstatu a vztahy mezi nimi

Historie měření inteligence
Podrobně vysvětlujeme jak se vyvíjely způsoby a metody měření inteligence

Jsme chytřejší než naši předkové?
Rozebíráme Flynnův efekt a změnu průměrné inteligence v populaci během 20. století

Kreativní génius nebo psychotik?
Hranice mezi geniálním a psychotickým jedincem je často velmi úzká, vysvětlujeme, proč tomu tak je a zda spolu tyto vlastnosti souvisí

Chcete znát své IQ?
Přihlaste se na testování IQ pořádané společností Mensa, které na rozdíl od mnoha pochybných testů na internetu probíhá prostřednictvím mezinárodně uznávaného a standardizovaného testu.
Mensa v médiích
Našli jste nějaký článek o Mense? Prosím, pošlete odkaz na adresu .
Napište nám
Rádi píšete a chcete uveřejnit článek v časopise nebo na webu Mensy? Chtěli byste Mense pomoci jinak? Potom určitě napište na .
Testování inteligence
Informace a přihlášku na oficiální testování inteligence naleznete na http://testovani.mensa.cz/. Testování můžete také někomu darovat formou dárkové poukázky.
Tištěný časopis
Časopis Mensa může odebírat kdokoliv (i nečlen) na území ČR za 150 Kč ročně. Se zájmem o předplatné se, prosím, obracejte na sekretářku: .