Kam až paměť sahá

20.10.2012 13:08, autor: Renata Landgráfová, Martina Bártová
S Renatou se sice vídáme na trénincích a soustředění taiji, ale tam nebývá ani čas, ani prostor na to, abychom si popovídaly. Já jsem Egyptem fascinována už odmalička, a tak jsem neodolala a přemluvila jsem Renatu, aby se při posezení nad šálkem voňavého čaje v jedné nejmenované pražské čajovně nechala trochu vyzpovídat. V šatně jsem se totiž dozvěděla, že je nejen významnou českou egyptoložkou, ale že dokonce drží prvenství v rozluštění starých ...

Vítr ve vlasech s Martinou Ondrouškovou 

4.06.2011 14:35, autor: Zuzana Šimková
Martina je opravdu zapálenou motorkářkou. Jaké to je, když se žena pohybuje v motorkářském sedle skoro mezi samými chlapy? A jak se takovéto ženě žije navíc s vysokým IQ...?

Rozhovor s Miss Mensa 2010 Lucií Sezemskou

5.09.2010 22:32, autor: Tomáš Kubeš, šéfredaktor
Lucka Sezemská byla během slavnostního finále pořádaného v rámci Valné hromady Mensy ČR 12. 6. zvolena Miss Mensa 2010. Kdo to je, se vám pokusím převážně nevážně přiblížit v následujícím rozhovoru.

Rozhovor se Zuzkou Polákovou o tom, jak se organizoval EMAG, o SIGHTu a tak vůbec ... 

5.09.2010 21:54, autor: Zuzana Šimková
V databázi členů na intranetu je momentálně zapsané jméno Zuzana 24krát. Ale jenom jedna Zuzka, Zuzana Poláková, se zabývá zároveň organizací EMAGu (European Mensas Annual Gathering).

Etiketa je životní styl

24.06.2010 07:00, autor: Filip Gantner
Rozhovor s PhDr. Ladislavem Špačkem, odborníkem na etiketu a bývalým tiskovým mluvčím prezidenta republiky Václava Havla nejenom o Mense a etiketě.

Rozhovor s horolezcem a bonsajistou Miloslavem Rybou

14.04.2010 00:51, autor: Zuzana Šimková
„New Bydžov je poklidné městečko, ve kterém se neděje nic výjimečného. Během několika měsíců tam jenom otrávili studně, ukradli Zrzavého a Špálu a chtěli vyhodit do vzduchu místní gymnázium!“ těmito slovy mi Miloslav Ryba představil Nový Bydžov, kde žije. Začíná to dobře! řekla jsem si, a ještě než skončilo setkání v Čenkovicích, rychle jsem ho poprosila o rozhovor pro mensovní časopis, abyste měli možnost poznat ho také.

Rozhovor s Annou Rývovou nejen o korespondenčním šachu

11.04.2010 23:42, autor: Zuzana Šimková
Čekáte na pohled, list anebo e-mail. Obdržíte popis tahu, dlouhé hodiny ho analyzujete, až konečně naleznete tu správnou odpověď. Pošlete ji zpátky. Znovu čekáte ... To jsou radosti a vzrušení korespondenčního šachu. Dnes přinášíme rozhovor s mezinárodní velmistryní v korespondenčním šachu.

Rozhovor s ministryní spravedlnosti JUDr. Danielou Kovářovou

8.03.2010 23:50, autor: Zuzana Šimková, foto Luděk Kovář
JUDr. Daniela Kovářová zastává post ministryně spravedlnosti České republiky ve vládě premiéra Jana Fischera. Členkou Mensy ČR je od roku 1998.

Rozhovor s panem Zbyňkem Otáhalem

16.12.2009 00:00, autor: Zuzana Šimková
Pan Zbyněk k nám přijel ze Středočeského kraje, pracuje v obchodní firmě a k jeho koníčkům patří dopravní letadla, sledování sportovních utkání a vědomostní soutěže. Pane Zbyňku, prosím, pojďte za mnou k soutěžnímu stolku a začneme!

Rozhovor s RNDr. PharmDr. Kristiánem Svobodou, CSc. 

16.12.2009 00:00, autor: Zuzana Šimková
Jedním z nejstarších aktivních členů Mensy ČR je pan Kristián Svoboda, jehož článek Anglie během 63 let českýma očima zveřejněný v květnovém čísle časopisu (5/2009) se u čtenářů setkal s velkým zájmem. Dovolili jsme si tedy pana Svobodu požádat o rozhovor. Ochotně nám vyhověl, takže Vám můžeme blíže představit tohoto mimořádně zajímavého, vzdělaného a sympatického pána. RNDr. PharmDr. Kristián Svoboda, CSc. se narodil v roce 1931 v Olomouci. P...

Rozhovor s organizátorkami setkání Čenkovice 2009

16.12.2009 00:00, autor: Zuzana Šimková
Na podzimním celostátním setkání Mensy České republiky v Čenkovicích jsme si do sytosti zašifrovali, více či méně úspěšně jsme prošli nástrahami paní Hudby, v soutěžích se prozradili pravidelní čtenáři bulvárních plátků, verbálně nadaní a znalí pranostik i příznivci starších českých filmů. Na své si v tvrzi Bouda přišli militantně ladění účastníci setkání i esteticky založené slečny a paní, které téměř vykoupily zásoby knoflíkárny v Jablonném. No...

Rozhovor s manželi Fořtíkovými o celostátním setkání rodin s nadanými dětmi 

1.10.2009 19:20, autor: Zuzana Šimková
Celostátní setkání rodin s nadanými dětmi se letos uskutečnilo v krásném prostředí Krkonoš, v hotelu Větrov ve Vysokém nad Jizerou. Organizátoři rozdělili setkání do dvou po sobě navazujících termínů podle věku dětí, které se programu účastnily - první termín byl tematicky primárně věnován rodičům s předškolními a mladšími školními dětmi a druhý termín byl více zaměřen na rodiny se školními dětmi (prvního i druhého stupně ZŠ). Účastníci pobytu si...

Rozhovor s Hywelem Clarkem, zakladatelem nového SIG-u Mensa English Group 

1.10.2009 18:31, autor: Zuzana Šimková
Pan Hywel Clark je členem Mensy Velké Británie, pracuje jako systémový analytik a je jedním ze zakladatelů nového SIGu Mensa English Group.

Rozhovor s Kateřinou Havlíčkovou

13.04.2009 14:09, autor: Hana Svobodová
Účastnila se zakládání Mensy Československo, zakládala Gymnázium Buďánka a dlouhou dobu byla jedním z klíčových členů vedení Mensy, kde svým neoblomným realismem a smyslem pro detail odvrátila nejednu katastrofu; pomáhala tak z mensovního těsta hníst méně spolek a více organizaci. Mnozí jen obtížně přijímali její přímé a věcné otázky a striktně realistické hodnocení megalomanských plánů. Dlouhou dobu byla jedním z klíčových administrátorů testová...

Rozhovor s Jaroslavem Flejberkem

1.03.2009 22:31, autor: Hana Svobodová
Jaroslav Flejberk byl jedním z prvních členů Mensy v Československu, založil místní skupinu Pardubice a dlouhou dobu působil v Radě Mensy. Kromě toho je jedním z nejvýznamnějších sběratelů hlavolamů v ČR, jeho sbírka čítá více než 7 000 kusů.

Rozhovor s Daliborem Hrabcem

15.02.2009 20:44, autor: Hana Svobodová
Dnes Vám přinášíme rozhovor s „duchovním otcem“ soutěží Íkváč Frýdku-Místku, Bedna Moravskoslezského kraje a Logická olympiáda, tedy inteligenčních soutěží pro žáky základních a středních škol. I přesto, že se název soutěže a místo jejího pořádání mění, koncept je stále stejný, tak jak ho Dalibor vymyslel už na začátku tohoto tisíciletí.

Rozhovor s Danou Havlovou

24.11.2008 01:02, autor: Hana Svobodová
Ne náhodou si právě v tomto čísle časopisu Mensa čtete rozhovor s Danou Havlovou. V prosinci se chystá velké testování IQ a právě Dana Havlová je od minulého roku členkou Rady Mensy ČR zodpovědnou za koordinaci testování IQ. Dále se také Mensa čím dál tím víc snaží mnoha různými způsoby o podporu nadaných dětí a takové má Dana Havlová hned dvě.

Rozhovor s Jiřím Hynkem

17.11.2008 23:24, autor: Hana Svobodová
Mensan Jiří Hynek působí již osmým rokem ve funkci prezidenta Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu. Téma obrany a bezpečnosti je dnes opět velmi aktuální – nasazení českých vojáků v zahraničních misích, zřízení radarové základny protiraketového štítu na našem území, členství ČR v NATO a mnoho dalších. Pokud vás zajímá pohled člověka „z oboru“, čtěte dál…

Manželé Brzuskovi

25.07.2008 22:40, autor: Hana Svobodová
Dnes vám chceme představit dvě třetiny iRady. Jak je to možné? Jedná se totiž o manželský pár – Lenku a Romana Brzuskovi.

Mensan Petr Tluchoř

10.07.2008 00:04, autor: Hana Svobodová
Poslance Petra Tluchoře asi znáte, zvláště pokud sledujete zprávy nebo čtete noviny, ale možná nevíte, že je i členem Mensy ČR. O jeho mensovním, ale i politickém životě se dočtete v tomto rozhovoru.
Počet položek: 45položek na stránku: |< < 1 2 3 > >|
Hledání
Členské příspěvky
Informace o tom jak zaplatit členské příspěvky naleznete na webu Mensy.
Stažení časopisu
Časopis Mensa 1/2023 (únor) si můžete stáhnout ve formátu PDF:
Titulní strana časopisu Mensa 1/2023
Inzerujte s Mensou
Informace o možnostech inzerce v médiích Mensy ČR naleznete na stránce inzerce v papírovém časopise.
Hledáme
"Historiky"
Mensa má na našem území bohatou historii, avšak jen její malá část je přehledně zmapována. Hledáme pomocníky, kteří by chtěli projít několik starších časopisů, vybrat z nich relevantní informace a upravit je do přehledné podoby.

Programátora
Šikovného programátora, který by byl ochoten věnovat část svého času a doprogramovat nám sekci Kariéra na intranetu Mensy.

Práce v redakci je dobrovolná a nemůžeme Vám za ni slíbit hmotný honorář. Nabízíme Vám však možnost dělat zajímavé věci s lidmi, se kterými je radost pracovat. Se zájmem se, prosím, obracejte na .
Inteligence
Inteligence a její měření
Co je to inteligence, jak se člení a jak ji můžeme změřit, co to znamená IQ?

Popis různých stupnic IQ
Na světě se používají různé stupnice IQ, vysvětlujeme jejich podstatu a vztahy mezi nimi

Historie měření inteligence
Podrobně vysvětlujeme jak se vyvíjely způsoby a metody měření inteligence

Jsme chytřejší než naši předkové?
Rozebíráme Flynnův efekt a změnu průměrné inteligence v populaci během 20. století

Kreativní génius nebo psychotik?
Hranice mezi geniálním a psychotickým jedincem je často velmi úzká, vysvětlujeme, proč tomu tak je a zda spolu tyto vlastnosti souvisí

Chcete znát své IQ?
Přihlaste se na testování IQ pořádané společností Mensa, které na rozdíl od mnoha pochybných testů na internetu probíhá prostřednictvím mezinárodně uznávaného a standardizovaného testu.
Mensa v médiích
Našli jste nějaký článek o Mense? Prosím, pošlete odkaz na adresu .
Napište nám
Rádi píšete a chcete uveřejnit článek v časopise nebo na webu Mensy? Chtěli byste Mense pomoci jinak? Potom určitě napište na .
Testování inteligence
Informace a přihlášku na oficiální testování inteligence naleznete na http://testovani.mensa.cz/. Testování můžete také někomu darovat formou dárkové poukázky.
Tištěný časopis
Časopis Mensa může odebírat kdokoliv (i nečlen) na území ČR za 150 Kč ročně. Se zájmem o předplatné se, prosím, obracejte na sekretářku: .