Návštěva z Los Angeles

V září přijel na návštěvu do Prahy Ron Caspi, mensan z Los Angeles, a projevil zájem setkat se s někým z české Mensy.
O setkání projevily zájem tři mensanky – Jitka, Petra a Eva Marie. Vzhledem k tomu, že setkání nejdříve domlouvala Eva Marie s tím, že asi bude jediná, kdo se ho zúčastní, domluvila termín napevno ještě předtím, než se přidaly i Jitka s Petrou. Tak se stalo, že Petře termín a čas nevyhovoval a nakonec se setkání nezúčastnila. Eva Marie pro každý případ domluvila i účast pár přátel z jedné virtuální hry a hlavně své kolegyně z herní podpory, aby jí přišla tlumočit.

Na dohodnuté místo schůzky v jedné pražské vinotéce jsem nejdříve přišla já a potom Eva Marie se svou skupinou z virtuálních her. Ron se podivil, že přišlo tak málo mensanů – neboť když byl na Filipínách, přišlo za ním dvacet tamních mensanů. S Ronem přišla i jeho přítelkyně z Filipín, která pracuje v Izraeli jako ošetřovatelka. Ron často vyzvedával její přednost dobře vyslovovat obtížná slova (na Filipínách mají hodně dialektů, a tak je celkově šikovná na cizí jazyky), ale ona sama vystupovala nezvykle skromně. Ron nám říkal, že ho přivedla na myšlenku, čím to je, že například Praha působí romanticky nebo třeba proč je pro někoho východ slunce romantický apod. Byla by to zajímavá všeobecná mensovní diskuse.

Ron se zajímal o praktické otázky, jaké má i na profesionální sociální síti LinkedIn. Rád čte úvahy na www.ted.com, kde je možné si nastavit různé filtry – jazyky, témata. Vyprávěl nám také o své dyslexii, která spočívá ve ztížené koordinaci mezi myšlením a viděním, nehraje kvůli ní hry ani neřeší hlavolamy. Ve škole měl problémy a nevěřil pak psychologovi, když mu radil, že má zkusit Mensu – a teď využívá naplno své schopnosti.

Ptal se i na to, v co věříme – upozornili jsme ho, že my Češi jsme převážně ateisté, a on na to, jak si tedy představujeme a vysvětlujeme vznik a vzhled světa. Zmínila jsem se, že jsem se setkala s tím, jak se profesor na univerzitě stavěl negativně k dívce, která studovala matematiku – Ron to komentoval slovy, že to tedy měl pan profesor velmi zastaralé myšlení.

Během schůzky jsme se stihli vyfotit i probrat ryze praktické věci. Ron a jeho přítelkyně chtěli poradit, kde by si šikovně koupili džíny, kam do kadeřnictví, na masáž nebo nehtového studia ... A pak se rozloučili a odešli do blízkého KFC sami, když my jsme odmítly pozvání jít se tam najíst s nimi. Rozloučili jsme se s tím, že mu určitě pošleme článek a fotky. Autor: Jitka Nováková, Eva Marie Tobiášová
Sdílet
Hledání
Členské příspěvky
Informace o tom jak zaplatit členské příspěvky naleznete na webu Mensy.
Stažení časopisu
Časopis Mensa 5/2022 (říjen) si můžete stáhnout ve formátu PDF:
Titulní strana časopisu Mensa 5/2022
Inzerujte s Mensou
Informace o možnostech inzerce v médiích Mensy ČR naleznete na stránce inzerce v papírovém časopise.
Hledáme
"Historiky"
Mensa má na našem území bohatou historii, avšak jen její malá část je přehledně zmapována. Hledáme pomocníky, kteří by chtěli projít několik starších časopisů, vybrat z nich relevantní informace a upravit je do přehledné podoby.

Programátora
Šikovného programátora, který by byl ochoten věnovat část svého času a doprogramovat nám sekci Kariéra na intranetu Mensy.

Práce v redakci je dobrovolná a nemůžeme Vám za ni slíbit hmotný honorář. Nabízíme Vám však možnost dělat zajímavé věci s lidmi, se kterými je radost pracovat. Se zájmem se, prosím, obracejte na .
Inteligence
Inteligence a její měření
Co je to inteligence, jak se člení a jak ji můžeme změřit, co to znamená IQ?

Popis různých stupnic IQ
Na světě se používají různé stupnice IQ, vysvětlujeme jejich podstatu a vztahy mezi nimi

Historie měření inteligence
Podrobně vysvětlujeme jak se vyvíjely způsoby a metody měření inteligence

Jsme chytřejší než naši předkové?
Rozebíráme Flynnův efekt a změnu průměrné inteligence v populaci během 20. století

Kreativní génius nebo psychotik?
Hranice mezi geniálním a psychotickým jedincem je často velmi úzká, vysvětlujeme, proč tomu tak je a zda spolu tyto vlastnosti souvisí

Chcete znát své IQ?
Přihlaste se na testování IQ pořádané společností Mensa, které na rozdíl od mnoha pochybných testů na internetu probíhá prostřednictvím mezinárodně uznávaného a standardizovaného testu.
Mensa v médiích
Našli jste nějaký článek o Mense? Prosím, pošlete odkaz na adresu .
Napište nám
Rádi píšete a chcete uveřejnit článek v časopise nebo na webu Mensy? Chtěli byste Mense pomoci jinak? Potom určitě napište na .
Testování inteligence
Informace a přihlášku na oficiální testování inteligence naleznete na http://testovani.mensa.cz/. Testování můžete také někomu darovat formou dárkové poukázky.
Tištěný časopis
Časopis Mensa může odebírat kdokoliv (i nečlen) na území ČR za 150 Kč ročně. Se zájmem o předplatné se, prosím, obracejte na sekretářku: .