SIGHT

SIGHT (z anglického Service for Information, Guidance and Hospitality to Travellers) je mezinárodní aktivita Mensy, jejímž cílem je umožnit setkávání a seznamování se s mensany z celého světa. Do České republiky přijeli v roce 2013 mensané z různých zajímavých zemí. Většina hostů míří do Prahy, ale není to vždy pravidlem.

Informace o SIGHT najdete na webu www.mensa.cz v části „Mensa“. Je tam obecný popis programu, zkušenosti českých mensanů i rady hostitelům a hostům. Další články a postřehy českých mensanů jsou průběžně zveřejňovány v časopise.

Do České republiky přijeli v roce 2013 mensané z mnoha zemí:

· Michaël Niessen z Mensy Mexiko hledal průvodce pro poznávání zimní Prahy. Našly se dokonce dvě mensanky – Jitka Nováková a Mária Borzová, které Michaëlovi ukázaly Staré Město a Vyšehrad. Byl velmi rád, protože měl jen malou mapku centra města, kde už Vyšehrad nebyl, takže by ho sám asi ani nenašel.

· Guillermo Blanco Muńoz ze španělské Mensy přijel do Prahy studovat v rámci programu Erasmus a chtěl získat přístup do našeho intranetu, aby měl informace o mensovních akcích.

· Glen Odgaard z dánské Mensy, který byl během května na 18denním zájezdu po Evropě, se v každé zemi snažil setkat se s místními mensany. V Praze byl již posedmé, ale i když tentokrát přijel jen na pár dní, schůzku s Monikou Zajíčkovou se povedlo zorganizovat.

· Fang Fang z Mensy Hongkong také v květnu vyrazila na zájezd po Evropě, na Českou republiku si vyhradila dva dny a ubytování jí nabídl Tomáš Sedláček v Brně. Tato mladá studentka ale nebude na Českou republiku vzpomínat ráda, protože jí v Kutné Hoře ukradli peněženku.

· Dalším hostem, který požádal o ubytování v rodině mensana, byl Lee Dorland, přímý člen Mensy International, Američan, který učí angličtinu na škole v Saúdské Arábii. Ubytování mu nabídl Filip Řeháček. Ze začátku jeho návštěva probíhala jako jakákoliv jiná běžná návštěva v rámci programu SIGHT. Jitka Nováková s ním vyrazila na Pražský hrad, Tomáš Blumenstein ho pozval na letní grilování do Prostějova. Leemu se u nás tak zalíbilo, že si prodloužil pobyt v rodině mensanů naprosto nad rámec SIGHTu, zrušil plánovanou návštěvu Brna, Polska a Bratislavy a zůstal u Řeháčků.

· Christine Kleinert z Mensy Švýcarsko také přijela v létě poznávat Prahu a s Jitkou Novákovou se prošly po památkách města.

· Angela Johnson, která je původem Češka, ale teď žije v Anglii a je tedy členkou anglické Mensy, přijela v září s přítelem do Prahy na abiturientský sraz a návštěvu příbuzných. Na pár dní ji ubytovala Eva Marie Tobiášová.

· V listopadu přijede do Prahy překladatel Antonio Parra z Mensy Mexiko, ubytování na dvě noci mu nabídla Hana Kotinová.

Velice ráda bych poděkovala každému, kdo se do programu SIGHT zapojil. Každému, kdo hosty ubytoval, každému, kdo s nimi vyrazil do města. Díky vám všem. Každý se může seznámit se zajímavými lidmi z různých zemí. Stačí si jen v intranetu nezakázat příjem SIGHT zpráv a budete dostávat prosby hostů. Můžete je provést po městě, vzít na setkání místní skupiny, a pokud máte vhodné podmínky, tak je i ubytovat.

Stejné možnosti pak můžete recipročně využívat při vašem pobytu v zahraničí. Juraj Jirásek se při své dovolené v říjnu na Bali chtěl setkat s místními mensany. Povedlo se zjistit, že na Bali bydlí právě jeden jediný mensan, a dokonce se povedlo zprostředkovat i kontakt s ním.

Autor: Zuzana Poláková, SIGHT koordinátorka
Sdílet
Hledání
Členské příspěvky
Informace o tom jak zaplatit členské příspěvky naleznete na webu Mensy.
Stažení časopisu
Časopis Mensa 5/2022 (říjen) si můžete stáhnout ve formátu PDF:
Titulní strana časopisu Mensa 5/2022
Inzerujte s Mensou
Informace o možnostech inzerce v médiích Mensy ČR naleznete na stránce inzerce v papírovém časopise.
Hledáme
"Historiky"
Mensa má na našem území bohatou historii, avšak jen její malá část je přehledně zmapována. Hledáme pomocníky, kteří by chtěli projít několik starších časopisů, vybrat z nich relevantní informace a upravit je do přehledné podoby.

Programátora
Šikovného programátora, který by byl ochoten věnovat část svého času a doprogramovat nám sekci Kariéra na intranetu Mensy.

Práce v redakci je dobrovolná a nemůžeme Vám za ni slíbit hmotný honorář. Nabízíme Vám však možnost dělat zajímavé věci s lidmi, se kterými je radost pracovat. Se zájmem se, prosím, obracejte na .
Inteligence
Inteligence a její měření
Co je to inteligence, jak se člení a jak ji můžeme změřit, co to znamená IQ?

Popis různých stupnic IQ
Na světě se používají různé stupnice IQ, vysvětlujeme jejich podstatu a vztahy mezi nimi

Historie měření inteligence
Podrobně vysvětlujeme jak se vyvíjely způsoby a metody měření inteligence

Jsme chytřejší než naši předkové?
Rozebíráme Flynnův efekt a změnu průměrné inteligence v populaci během 20. století

Kreativní génius nebo psychotik?
Hranice mezi geniálním a psychotickým jedincem je často velmi úzká, vysvětlujeme, proč tomu tak je a zda spolu tyto vlastnosti souvisí

Chcete znát své IQ?
Přihlaste se na testování IQ pořádané společností Mensa, které na rozdíl od mnoha pochybných testů na internetu probíhá prostřednictvím mezinárodně uznávaného a standardizovaného testu.
Mensa v médiích
Našli jste nějaký článek o Mense? Prosím, pošlete odkaz na adresu .
Napište nám
Rádi píšete a chcete uveřejnit článek v časopise nebo na webu Mensy? Chtěli byste Mense pomoci jinak? Potom určitě napište na .
Testování inteligence
Informace a přihlášku na oficiální testování inteligence naleznete na http://testovani.mensa.cz/. Testování můžete také někomu darovat formou dárkové poukázky.
Tištěný časopis
Časopis Mensa může odebírat kdokoliv (i nečlen) na území ČR za 150 Kč ročně. Se zájmem o předplatné se, prosím, obracejte na sekretářku: .