Schizofrenie a bipolární afektivní porucha – čiré bláznovství, nebo geniální tvůrčí vlohy?

8.02.2014 21:39, autor: Z originálu „Schizophrenia and Bipolar Disorder – Pure Folly or Creative Genius Potential“, Thomas Hally (MWJ 3/2013) přeložila Hana Erbsová
„Na tvůrčím procesu je něco tajemného a nevysvětlitelného, stejně jako na duševních chorobách.“ – Hans Estroff Marano, 2007
Více | Rubrika - Věda > Inteligence

Apollo syndrom: jsou týmy složené z mensanů odsouzeny k neúspěchu?

8.02.2014 21:18, autor: Z anglického originálu „The Apollo Syndrome – Are Mensa Teams Doomed to Failure?“, MWJ, leden 2013 přeložil Petr Psutka
Členka kanadské Mensy Vicki Herdová se po přečtení článku o řídících týmech „Proč jsou některé úspěšné a jiné ne“ (Belbin, 1980) zamýšlí nad týmovou dynamikou. „Nejnáchylnější k pohromě bývá tým složený výhradně z velmi chytrých lidí.“ – Jay, 1980
Více | Rubrika - Věda > Inteligence

Rychlé čtení - stručné seznámení

15.10.2013 21:33, autor: Jana Krejčí
Jedním z největších informačních problémů současnosti se stalo informační přehlcení. Na každého z nás se denně valí lavina klasických papírových i elektronických dokumentů, audiovizuálních vjemů z internetu, televize nebo rádia. Jedním z prostředků, jak vybrat užitečné a cenné informace ze záplavy, která nás obklopuje, je právě (alespoň u textových dokumentů) rychlé čtení.
Více | Rubrika - Věda

Myšlenkové mapy a vaše myšlení

15.10.2013 21:20, autor: Miloslav Hubatka
Myšlenková mapa je graficky znázorněná struktura nějakého problému, pojmu, plánu, akce nebo něčeho tak abstraktního, jako je nápad, inspirace, pocit, nebo něčeho, co dost možná neumím ani popsat. Důležité je, ž epomocí paprskovitě se rozvíjejících a dále se členících částí - větví - evokujeme a de facto se snažíme kopírovat způsob myšlení a práci našeho mozku.
Více | Rubrika - Věda

Důchodová reforma. Jak se rozhodnout? Vstoupit či nevstoupit?

20.08.2013 23:02, autor: Ing. Vladimír Kutálek
V předchozím vydání jsme uveřejnili první díl článku, který vám má pomoci při rozhodování o vstupu do jednotlivých pilířů důchodové reformy. Představili jsme jednotlivá fakta i omyly, které ovlivňují rozhodování, probrali jsme historické souvislosti i důvody pro vstup i proti němu. V dnešním dílu nahlédneme do budoucnosti a zmíníme se o III. pilíři.
Více | Rubrika - Věda

Vliv alkoholu na pankreatitidu – čili na zánět slinivky břišní 

17.08.2013 10:33, autor: Václav Brázda
Chronická konzumace alkoholu má celou řadu negativních účinků na zdraví. Jedním z nich je i alkoholická pankreatitida – tedy zánět slinivky břišní vyvolaný chronickou konzumací alkoholu.
Více | Rubrika - Věda

Uvědomění + vhled = tvořivost?

17.08.2013 10:27, autor: Thomas Hally. Přeložila Hana Erbsová
Všeobecně rozšířené přesvědčení o vztahu mezi tvořivostí a pravou mozkovou hemisférou se zrodilo už v 70. letech 20. století. Nyní však máme o mozku nové a přesnější poznatky.
Více | Rubrika - Věda

Nové poznatky o autismu

17.08.2013 10:18, autor: Přeložila Hana Erbsová
Výzkumná práce publikovaná 19. září 2012 v časopise „Neuron“ přichází s myšlenkou, že různé projevy autismu lze vysvětlit nespolehlivou aktivitou neuronů v mozku při reakci na základní smyslové vjemy. Na základě nových poznatků se zdá, že autismus je poruchou obecných nervových přenosů. Patrně tak bude možné vysvětlit i původ mnoha psychiatrických a neurologických onemocnění.
Více | Rubrika - Věda

Aspergerův syndrom a práce v technickém oboru

17.08.2013 10:10, autor: Přeložila Hana Erbsová
Stephen Plowright, člen australské Mensy, vydal v loňském roce příručku s názvem „Povědomí o Aspegrerově syndromu: Klíč k úspěchu pro vedoucí zaměstnance v IT a technických oborech“ („Asperger Awareness: A Key to Success for IT and Technical Managers“).
Více | Rubrika - Věda

Důchodová reforma, 2. díl

20.06.2013 23:35, autor: Ing. Vladimír Kutálek, Ph.D.
V předchozím dílu jsme uveřejnili informace, které vám mají pomoci při rozhodování o vstupu do jednotlivých pilířů důchodové reformy. Představili jsme jednotlivá fakta i omyly, které ovlivňují rozhodování a probrali jsme historické souvislosti i důvody pro vstup i proti němu. V dnešním díle nahlédneme do budoucnosti a zmíníme se o III. pilíři. Protože téma důchodové reformy je složité, doporučuji prostudovat připojené odkazy.
Více | Rubrika - Věda > Ekonomie

Důchodová reforma, 1. díl

20.06.2013 23:13, autor: Ing. Vladimír Kutálek, Ph.D.
Další článek o důchodové reformě? Ano, ale věřím, že zde najdete něco víc než dokola omílaná fakta. Protože rozhodnutí je složité a kompletní vysvětlování je na několik hodin, budu se snažit o maximální stručnost. Získáte zde odkazy pro vlastní studium.
Více | Rubrika - Věda > Ekonomie

G-faktor

4.04.2013 15:45, autor: Z originálu The G Factor, Thomas J. Hally, který vyšel v Mensa International Journal květen 2012, přeložil Petr Psutka. Článek je kapitolou z autorovy knihy Concepts of Intelligence.
„Lidé s mírně podprůměrným IQ mají 88× vyšší pravděpodobnost, že nedokončí střední školu, sedmkrát vyšší pravděpodobnost, že skončí ve vězení, a pětkrát vyšší pravděpodobnost, že budou v dospělosti žít v chudobě...“

Emoční versus kritická inteligence

4.04.2013 15:37, autor: Z originálu Emotional v. Critical Intelligence by Thomas Hally, Mensa International Journal, leden 2012, číslo 556, přeložila Jitka Nováková
Existuje něco jako emoční inteligence? A pokud ano, jak se emoční a kritická inteligence liší? Fungují společně? Existují dva lidské mozky, dvě mysli? Nebo existuje jediný mozek či mysl, ve kterém jak emoční myšlení, tak logický úsudek fungují „synergicky“ jako celek?

Creating a Supermind

19.02.2013 14:05, autor: Z originálu „Creating a Supermind“, Brian Page, Mensa International Journal, červenec 2012 přeložil Jiří Chmela.
Jedna z vědeckých teorií předpovídá, že nové objevy v počítačových a biologických technologiích umožní vytvoření supermysli – spojení umělé inteligence a lidského mozku. Jaké by měl takový objev důsledky?
Více | Rubrika - Věda > Inteligence

Inteligence, genetika a prostředí

19.02.2013 13:35, autor: Z originálu „Intelligence, Genetics and Environment“, Thomas Hally, tjh@thomas-hally.com, Mensa International Journal, srpen 2012, číslo 560 přeložila Miroslava Lungová.
Lidskou inteligenci lze považovat za velmi zvláštní schopnost, která nám umožňuje interpretovat a chápat jedinečné a složité prostředí, v němž žijeme. Je tedy inteligence výsledkem dědičnosti, či prostředí?
Více | Rubrika - Věda > Inteligence

Mapování mozku

19.02.2013 13:16, autor: Z originálu „Whole-brain Circuit Mapping“, Mensa International Journal, srpen 2012, číslo 560 přeložil Jiří Chmela
Neurologové z Cold Spring Harbor Laboratory zveřejnili první část dat získaných v rámci projektu konstrukce první "mapy" celého mozku obratlovce - myši.
Více | Rubrika - Věda > Inteligence

Přílišná přemýšlivost může vést k přílišnému pití

14.10.2012 09:17, autor: Z originálu „Too Much Thinking, Too Much Drinking?“, Alex Shrap, Mensa International Journal, březen 2011 s využitím článku „Wine and IQ...“, MIJ, říjen 2011 přeložila Hana Erbsová, foto: Mick Stephenson, Wikimedia Commons,
Vědci tvrdí, že existuje souvislost mezi vysokou inteligencí v dětství a nadměrnou konzumací alkoholu. Britská zdravotní rada a americký časopis „Veřejné zdraví“ dávají do souvislosti IQ a alkoholismus a naznačují, že u nadaných dětí existuje zvýšené riziko nadměrného požívání alkoholu.
Více | Rubrika - Věda

Jak se změní III. pilíř?

14.10.2012 09:05, autor: Vladimír Kutálek, vladimir.kutalek@abcdfinance.cz, SIG Peníze
Pokud už máte penzijní připojištění (PP), možná přemýšlíte, jestli a jak/kdy přejít na nové podmínky – dobrovolné penzijní spoření (DPS). Pokud ho nemáte, možná přemýšlíte, jestli do konce listopadu založit původní PP a využít staré podmínky.
Více | Rubrika - Věda

Mám vstoupit do II. pilíře důchodového systému?

8.08.2012 09:45, autor: Vladimír Kutálek, SIG Peníze
V roce 2013 vstoupí v platnost zákon o doplňkovém penzijním spoření č. 427/2011 Sb. a zákon o důchodovém spoření 426/2011 Sb. Pojďme se podívat na změny v zabezpečí penzí, které přináš druhý z nich zavedením II. pilíře důchodového systému, tzv. důchodového spoření.
Více | Rubrika - Věda > Ekonomie

Odposlech tónů orchestru lidského mozku

5.08.2012 18:33, autor: Z originálu „Tapping the Brain Orchestra“, Mensa International Journal, číslo 558, duben 2012, str. 3 přeložil Petr Psutka
„Zjistili jsme, že pokud se nervové buňky ozývají náhodně jedna přes druhou a nesynchronně, je dosah elektrody malý, takže dokáže přijímat signály od nervových buněk vzdálených méně než asi 0,3 mm.“
Počet položek: 133položek na stránku: |< < 1 2 3 4 5 6 7 > >|
Hledání
Členské příspěvky
Informace o tom jak zaplatit členské příspěvky naleznete na webu Mensy.
Stažení časopisu
Časopis Mensa 5/2022 (říjen) si můžete stáhnout ve formátu PDF:
Titulní strana časopisu Mensa 5/2022
Inzerujte s Mensou
Informace o možnostech inzerce v médiích Mensy ČR naleznete na stránce inzerce v papírovém časopise.
Hledáme
"Historiky"
Mensa má na našem území bohatou historii, avšak jen její malá část je přehledně zmapována. Hledáme pomocníky, kteří by chtěli projít několik starších časopisů, vybrat z nich relevantní informace a upravit je do přehledné podoby.

Programátora
Šikovného programátora, který by byl ochoten věnovat část svého času a doprogramovat nám sekci Kariéra na intranetu Mensy.

Práce v redakci je dobrovolná a nemůžeme Vám za ni slíbit hmotný honorář. Nabízíme Vám však možnost dělat zajímavé věci s lidmi, se kterými je radost pracovat. Se zájmem se, prosím, obracejte na .
Inteligence
Inteligence a její měření
Co je to inteligence, jak se člení a jak ji můžeme změřit, co to znamená IQ?

Popis různých stupnic IQ
Na světě se používají různé stupnice IQ, vysvětlujeme jejich podstatu a vztahy mezi nimi

Historie měření inteligence
Podrobně vysvětlujeme jak se vyvíjely způsoby a metody měření inteligence

Jsme chytřejší než naši předkové?
Rozebíráme Flynnův efekt a změnu průměrné inteligence v populaci během 20. století

Kreativní génius nebo psychotik?
Hranice mezi geniálním a psychotickým jedincem je často velmi úzká, vysvětlujeme, proč tomu tak je a zda spolu tyto vlastnosti souvisí

Chcete znát své IQ?
Přihlaste se na testování IQ pořádané společností Mensa, které na rozdíl od mnoha pochybných testů na internetu probíhá prostřednictvím mezinárodně uznávaného a standardizovaného testu.
Mensa v médiích
Našli jste nějaký článek o Mense? Prosím, pošlete odkaz na adresu .
Napište nám
Rádi píšete a chcete uveřejnit článek v časopise nebo na webu Mensy? Chtěli byste Mense pomoci jinak? Potom určitě napište na .
Testování inteligence
Informace a přihlášku na oficiální testování inteligence naleznete na http://testovani.mensa.cz/. Testování můžete také někomu darovat formou dárkové poukázky.
Tištěný časopis
Časopis Mensa může odebírat kdokoliv (i nečlen) na území ČR za 150 Kč ročně. Se zájmem o předplatné se, prosím, obracejte na sekretářku: .