Finanční gramotnost, investice

24.06.2012 23:31, autor: Vladimír Kutálek
Dnešní svět vyžaduje, aby každý byl poloviční doktor, právník ... a to navíc ke svému povolání. Kde na nutné sebevzdělávání brát čas? To vám nepovím. Ale pokusím se snížit čas k pochopení investování pomocí přirovnání k setbě obilí.

Výhoda optimistů

24.06.2012 23:22
Jste inteligentní optimista, pesimista, či se nacházíte někde mezi? Inteligentní optimista i pesimista jsou svým způsobem realisté. Podívejme se blíže na tyto osobnostní typy, především na optimisty a pokusme se zařadit sami sebe.

Osobnost a tvořivost

18.06.2012 21:37, autor: Thomas Hally, přeložila Hana Erbsová
Tvůrčí činnost nás nejen odlišuje od opic, ale také nám dává hluboké procítění života, které daleko přesahuje naše chápání, a její výsledky přispívají k rozmanitosti i spletitosti věcí budoucích.

Řízení kvality

18.06.2012 21:31, autor: Pavel Cafourek
Jak již mnohokrát rodiče četli pohádku o Červené Karkulce, tak víme, jak celý příběh proběhl. Vlk v posteli, ham, myslivec, vlk ve studni, babička v posteli. Konec. Ale co bylo dál?

Myšlení kritické a kreativní

23.12.2011 23:28, autor: Thomas Hally, přeložil Petr Psutka
Z originálu Critical Thinking and Creative Thinking, Thomas Hally, Mensa International Journal, prosinec 2011, číslo 555 přeložil Petr Psutka

Úvěrová krize a její příčiny VI.

7.11.2011 00:00, autor: Vlad Ender
Jdeme do finále! V okamžiku, kdy hypotéku mohl dostat každý - i ten, u koho bylo jasné, že z ní nesplatí ani dolar, byla už krize na spadnutí. Závěr seriálu Vlada Endera přibližuje okamžik pádu, kdy systém prakticky přes noc přestal být udržitelný.

Úvěrová krize a její příčiny V.

31.10.2011 00:00, autor: Vlad Ender
Touha lidí po penězích je nekonečná, a tak i nekonečný kolotoč dluhopisů na dluhopisy brzy přestal stačit. V pátém díle našeho seriálu vstupují do hry shortové - s dalším magickým receptem na rychlé zbohatnutí.

Úvěrová krize a její příčiny IV.

24.10.2011 00:00, autor: Vlad Ender
Z hypoték dluhopisy, z dluhopisů další dluhopisy, povinnost jistit se kapitálem zrušena... Čtvrtý díl seriálu o hospodářské krizi nás zavede ještě dál k jejím kořenům. Celé kolečko se totiž dá donekonečna opakovat.

Úvěrová krize a její příčiny III.

17.10.2011 00:00, autor: Vlad Ender
Už jsme se dozvěděli, že se dá vydělávat na dluhopisech. Třetí díl našeho seriálu nám přesně přiblíží mechanismus, jaký bankéři na přelomu 80. a 90. let minulého století objevili a pomocí něhož začali vydělávat na teprve budoucích ziscích.

Sámo

12.10.2011 19:45, autor: Vilém Vácha
Tak jako jsou šachy hrou ukazující imaginární bitvu, tak můžeme politiku vidět jako hru reálnou. Za dobrého hráče této reálné hry pak lze považovat Sáma.

Požehnané šílenství 

12.10.2011 19:37, autor: Thomas Hally
Kde je hranice mezi bláznovstvím a genialitou? Rozhodně k sobě nemají tak daleko, jak by si někteří přáli. Aspoň podle výzkumu Thomase Hallyho, který společné znaky obou stavů duše vyzdvihuje v následujícím článku.

Neurony krys vystavených nedostatku spánku tlučou špačky

12.10.2011 19:23
Nevyspaný člověk bývá pomalejší ve svých úsudcích, méně pozorný, náchylný k chybám, podrážděný... Americký výzkumný tým teď tento fenomén zkoumal na krysách a dospěl k zajímavému závěru: unavené neurony nevyspaného zvířete si i v bdělém stavu dávají dvacet.

Internet – váš mozek a vaše budoucnost 

12.10.2011 19:09, autor: Geoff Russell
Geoff Russell, člen australské Mensy, začínal v advokacii, ale později své zaměření kompletně změnil a teď se věnuje světu informačních technologií, psaní a získávání finančních prostředků pro bádání své ženy. Zajímal by ho váš názor na následující téma.

Testy IQ ve světě: 3 eura za test IQ?  

10.10.2011 22:06, autor: Isabella Holz
Každý člen Mensy si jím musel projít: vstupní test IQ. Napadlo vás ale někdy, jak testy vypadají v jiných zemích? Kolik se za ně platí? Jakou tam mají zájemci o členství v Mense při testech úspěšnost? Isabella Holz na vše odpoví nejen milovníkům statistik, ale i obyčejným mensovním zvědavcům.

Úvěrová krize a její příčiny II.

27.09.2011 00:00, autor: Vlad Ender
V předchozím díle jsme si zrekapitulovali, jak se v USA začalo obchodovat s dluhopisy z hypoték. Tentokrát pronikneme trochu hlouběji. Jakým způsobem vynášejí takové dluhopisy zisk?

Úvěrová krize a její příčiny I.

19.09.2011 22:11, autor: Vlad Ender
Před třemi lety zasáhla svět ekonomická krize. Její počátky hledá každý jinde, několik společných jmenovatelů ale nalézt jde: USA, hypotéky a jejich úrokové sazby, regulace. V šestidílném seriálu se společně s autorem pokusíme k těm kořenům dobrat.

Projekt SCICOM

8.09.2011 19:10, autor: Eliška Anna Kubičková, foto: Ing. Martina Vichrová, Ph.D.
Když jsem našla na podzim loňského roku v poště pozvánku na konferenci s názvem SCICOM, neuměla jsem si pod tím nic představit. Po návštěvě stránek pod uvedeným odkazem jsem se dozvěděla, že SCICOM je zkratka slov Science Communication, tedy “komunikace vědy”. Pod tímto termínem jsem si představila popularizaci vědy, což je oblast, kterou se zabývám deset let, a začala jsem se proto o science communication více zajímat.
Více | Rubrika - Věda

Feuersteinova metoda

6.06.2011 10:17, autor: Lucie Malechová, redakčně upraveno
V úterý 5. 4. 2011 uskutečnila naše MS České Budějovice setkání, které bylo spojeno s přednáškou na téma Feuersteinova metoda. Přednášela nám paní Mgr. Irena Marušincová, lektorka této metody zde v jižních Čechách.

Diferenciované buňky se mohou transformovat v jiný typ buněk

6.06.2011 09:59, autor: Václav Brázda, Biofyzikální ústav AV ČR, Brno
Ještě donedávna bylo obecně uznáváno, že vznik buněčného typu je jednosměrný a nevratný proces v průběhu ontogeneze (vývoj jedince) a že z diferenciované, a tedy specializované buňky určitého typu už nemůže vzniknout typ naprosto odlišný. Několik současných prací ovšem ukazuje, že takováto transformace jednoho typu buněk na jiný je proces nejen možný, ale dokonce může být řízen pouze několika málo regulačními faktory.

Potrava pro mozek

5.06.2011 11:58, autor: Natalie Kšajtová Faitlová
Výživa je důležitá pro celé tělo, mozek nevyjímaje. Jaká strava nejlépe podporuje jeho činnost a která mu naopak neprospívá, to nám prozradila Natalie Kšajtová Faitlová.
Počet položek: 133položek na stránku: |< < 1 2 3 4 5 6 7 > >|
Hledání
Členské příspěvky
Informace o tom jak zaplatit členské příspěvky naleznete na webu Mensy.
Stažení časopisu
Časopis Mensa 1/2023 (únor) si můžete stáhnout ve formátu PDF:
Titulní strana časopisu Mensa 1/2023
Inzerujte s Mensou
Informace o možnostech inzerce v médiích Mensy ČR naleznete na stránce inzerce v papírovém časopise.
Hledáme
"Historiky"
Mensa má na našem území bohatou historii, avšak jen její malá část je přehledně zmapována. Hledáme pomocníky, kteří by chtěli projít několik starších časopisů, vybrat z nich relevantní informace a upravit je do přehledné podoby.

Programátora
Šikovného programátora, který by byl ochoten věnovat část svého času a doprogramovat nám sekci Kariéra na intranetu Mensy.

Práce v redakci je dobrovolná a nemůžeme Vám za ni slíbit hmotný honorář. Nabízíme Vám však možnost dělat zajímavé věci s lidmi, se kterými je radost pracovat. Se zájmem se, prosím, obracejte na .
Inteligence
Inteligence a její měření
Co je to inteligence, jak se člení a jak ji můžeme změřit, co to znamená IQ?

Popis různých stupnic IQ
Na světě se používají různé stupnice IQ, vysvětlujeme jejich podstatu a vztahy mezi nimi

Historie měření inteligence
Podrobně vysvětlujeme jak se vyvíjely způsoby a metody měření inteligence

Jsme chytřejší než naši předkové?
Rozebíráme Flynnův efekt a změnu průměrné inteligence v populaci během 20. století

Kreativní génius nebo psychotik?
Hranice mezi geniálním a psychotickým jedincem je často velmi úzká, vysvětlujeme, proč tomu tak je a zda spolu tyto vlastnosti souvisí

Chcete znát své IQ?
Přihlaste se na testování IQ pořádané společností Mensa, které na rozdíl od mnoha pochybných testů na internetu probíhá prostřednictvím mezinárodně uznávaného a standardizovaného testu.
Mensa v médiích
Našli jste nějaký článek o Mense? Prosím, pošlete odkaz na adresu .
Napište nám
Rádi píšete a chcete uveřejnit článek v časopise nebo na webu Mensy? Chtěli byste Mense pomoci jinak? Potom určitě napište na .
Testování inteligence
Informace a přihlášku na oficiální testování inteligence naleznete na http://testovani.mensa.cz/. Testování můžete také někomu darovat formou dárkové poukázky.
Tištěný časopis
Časopis Mensa může odebírat kdokoliv (i nečlen) na území ČR za 150 Kč ročně. Se zájmem o předplatné se, prosím, obracejte na sekretářku: .