Státní pojištění invalidity a smrti 

26.02.2017 14:27, autor: Vladimír Kutálek, redakčně upraveno
Je vám třicet, čtyřicet a stále si říkáte, že myslet na státní důchod je v tomhle věku zbytečné? Nebo že se státního důchodu nedožijete? Musím vás zklamat, riziko, že se státního důchodu dožijete, je nadpoloviční, i kdyby se mezitím posunul věk odchodu do důchodu na 70 let. Skutečnost, zda a jak dlouho budete doma pečovat o dítě nebo zda budete oficiálně v evidenci úřadu práce, může mít zásadní vliv na to, jestli a kdy dostanete státní důchod.
Více | Rubrika - Věda > Ekonomie

Varianty důchodového zabezpečení krátce před důchodem

28.01.2017 15:03, autor: Vladimír Kutálek
Nedávno jsme řešili případ klienta, kterému scházely asi čtyři roky do řádné penze a ztratil zaměstnání. Má se evidovat na úřadu práce? Jak dlouho tam má pobýt? Má si vzít předčasný důchod (z prvního povinného „státního“ pilíře)? A kdy? Má využít předdůchod (z třetího dobrovolného pilíře)? Kdy a na jak dlouho? Která z těchto variant je nejvýhodnější pro klienta, když se dožije věku 70? Nebo 75 či 80? Klient měl dostatečné finanční rez...
Více | Rubrika - Věda > Ekonomie

Brexit a jeho ekonomické dopady

21.08.2016 11:48, autor: Michal Macháček
Po britském referendu se v médiích objevila spousta negativních předpovědí od propadu trhů přes zpomalení růstu ekonomik až po zvýšenou nezaměstnanost, a to jak v Británii, tak v EU. Předpovídat budoucnost je vždy obtížné, přesto bych chtěl jít proti proudu a ukázat, proč není v současnosti panika na místě.
Více | Rubrika - Věda > Ekonomie

Důchodová reforma, 2. díl

20.06.2013 23:35, autor: Ing. Vladimír Kutálek, Ph.D.
V předchozím dílu jsme uveřejnili informace, které vám mají pomoci při rozhodování o vstupu do jednotlivých pilířů důchodové reformy. Představili jsme jednotlivá fakta i omyly, které ovlivňují rozhodování a probrali jsme historické souvislosti i důvody pro vstup i proti němu. V dnešním díle nahlédneme do budoucnosti a zmíníme se o III. pilíři. Protože téma důchodové reformy je složité, doporučuji prostudovat připojené odkazy.
Více | Rubrika - Věda > Ekonomie

Důchodová reforma, 1. díl

20.06.2013 23:13, autor: Ing. Vladimír Kutálek, Ph.D.
Další článek o důchodové reformě? Ano, ale věřím, že zde najdete něco víc než dokola omílaná fakta. Protože rozhodnutí je složité a kompletní vysvětlování je na několik hodin, budu se snažit o maximální stručnost. Získáte zde odkazy pro vlastní studium.
Více | Rubrika - Věda > Ekonomie

Mám vstoupit do II. pilíře důchodového systému?

8.08.2012 09:45, autor: Vladimír Kutálek, SIG Peníze
V roce 2013 vstoupí v platnost zákon o doplňkovém penzijním spoření č. 427/2011 Sb. a zákon o důchodovém spoření 426/2011 Sb. Pojďme se podívat na změny v zabezpečí penzí, které přináš druhý z nich zavedením II. pilíře důchodového systému, tzv. důchodového spoření.
Více | Rubrika - Věda > Ekonomie

Úvěrová krize a její příčiny VI.

7.11.2011 00:00, autor: Vlad Ender
Jdeme do finále! V okamžiku, kdy hypotéku mohl dostat každý - i ten, u koho bylo jasné, že z ní nesplatí ani dolar, byla už krize na spadnutí. Závěr seriálu Vlada Endera přibližuje okamžik pádu, kdy systém prakticky přes noc přestal být udržitelný.

Úvěrová krize a její příčiny V.

31.10.2011 00:00, autor: Vlad Ender
Touha lidí po penězích je nekonečná, a tak i nekonečný kolotoč dluhopisů na dluhopisy brzy přestal stačit. V pátém díle našeho seriálu vstupují do hry shortové - s dalším magickým receptem na rychlé zbohatnutí.

Úvěrová krize a její příčiny IV.

24.10.2011 00:00, autor: Vlad Ender
Z hypoték dluhopisy, z dluhopisů další dluhopisy, povinnost jistit se kapitálem zrušena... Čtvrtý díl seriálu o hospodářské krizi nás zavede ještě dál k jejím kořenům. Celé kolečko se totiž dá donekonečna opakovat.

Úvěrová krize a její příčiny III.

17.10.2011 00:00, autor: Vlad Ender
Už jsme se dozvěděli, že se dá vydělávat na dluhopisech. Třetí díl našeho seriálu nám přesně přiblíží mechanismus, jaký bankéři na přelomu 80. a 90. let minulého století objevili a pomocí něhož začali vydělávat na teprve budoucích ziscích.

Úvěrová krize a její příčiny II.

27.09.2011 00:00, autor: Vlad Ender
V předchozím díle jsme si zrekapitulovali, jak se v USA začalo obchodovat s dluhopisy z hypoték. Tentokrát pronikneme trochu hlouběji. Jakým způsobem vynášejí takové dluhopisy zisk?

Úvěrová krize a její příčiny I.

19.09.2011 22:11, autor: Vlad Ender
Před třemi lety zasáhla svět ekonomická krize. Její počátky hledá každý jinde, několik společných jmenovatelů ale nalézt jde: USA, hypotéky a jejich úrokové sazby, regulace. V šestidílném seriálu se společně s autorem pokusíme k těm kořenům dobrat.

Aplikace teorie her v ekonomice i politice a otevřené problémy teorie redistribučních systémů

5.10.2009 22:24, autor: Doc. Radim Valenčík, CSc.
V příjemném prostředí restaurace Austria na Praze 5 na setkání Business Clubu 10.3.2009 proběhla zajímavá beseda na téma Aplikace teorie her v ekonomice a politice.

Děti a příspěvky státu III.

12.07.2008 03:05, autor: Kateřina Havlíčková
Má či nemá se stát, tedy všichni ekonomicky aktivní občané, podílet na nákladech, spojených s výchovou dětí?

Děti a příspěvky státu II.

12.07.2008 02:55, autor: Kateřina Havlíčková
Má či nemá se stát, tedy všichni ekonomicky aktivní občané, podílet na nákladech, spojených s výchovou dětí?

Děti a příspěvky státu I.

12.07.2008 02:47, autor: Kateřina Havlíčková
Má či nemá se stát, tedy všichni ekonomicky aktivní občané, podílet na nákladech, spojených s výchovou dětí? V jedné věci by mělo být jasno: Postarat se o dítě je povinností rodičů. Obou. Asi málokdo by souhlasil s tím, aby stát převzal za rodiče povinnost dítě vychovávat. Hrůzná představa kolektivistické výchovy už naštěstí patří pouze do ranku sci-fi. Kupodivu si ale leckdo myslí, že stát má povinnost dítě živit. Namísto toho, aby byl rozvedený...

Dotace - novodobý mor

12.07.2008 02:36, autor: Kateřina Havlíčková
Dotace jsou příspěvky z veřejných finančních prostředků, na které nemají všechny subjekty, působící v dané oblasti, automatický nárok. Charakteristické je, že jsou poskytovány selektivně, často na základě kritérií stanovených ad hoc (typicky granty) a na základě posuzování kvality projektu nebo "prospěšnosti" určité činnosti, které je nutně subjektivní. Objektivní posouzení jakéhokoli druhu kvality může učinit pouze trh, ten však je právě poskyto...

Chceme svým rodičům přispívat na důchod přímo?

12.07.2008 02:34, autor: Kateřina Havlíčková
V diskusích o důchodovém systému se stále častěji objevuje otázka vazby mezi počtem dětí a důchody rodičů. Část odborníků i veřejnosti se přiklání k teorii tzv. "černých pasažérů", kterými jsou všichni, kdo vychovali méně než dvě děti. V našem současném důchodovém systému totiž platí, že odváděné pojistné je určeno na výplatu důchodů rodičů, není to tedy vklad na důchod vlastní. Na ten mají platit naše děti. Samozřejmě v přeneseném smyslu slova -...

Fondový pilíř ve smíšeném důchodovém systému:

12.07.2008 02:09, autor: Kateřina Havlíčková
Fondový pilíř ve smíšeném důchodovém systému: Dobrovolně nebo povinně Existují dva uzlové body, v nichž je třeba zvolit mezi dobrovolnou a povinnou účastí, a ty je třeba zřetelně oddělit: * Vstup do nového důchodového systému * Účast v kapitálovém pilíři.

Důchodová reforma metodou komplementární konverze (3K) - část druhá

11.07.2008 02:54, autor: Kateřina Havlíčková
Počet položek: 25položek na stránku: 1 2 > >|
Hledání
Členské příspěvky
Informace o tom jak zaplatit členské příspěvky naleznete na webu Mensy.
Stažení časopisu
Časopis Mensa 6/2022 (prosinec) si můžete stáhnout ve formátu PDF:
Titulní strana časopisu Mensa 6/2022
Inzerujte s Mensou
Informace o možnostech inzerce v médiích Mensy ČR naleznete na stránce inzerce v papírovém časopise.
Hledáme
"Historiky"
Mensa má na našem území bohatou historii, avšak jen její malá část je přehledně zmapována. Hledáme pomocníky, kteří by chtěli projít několik starších časopisů, vybrat z nich relevantní informace a upravit je do přehledné podoby.

Programátora
Šikovného programátora, který by byl ochoten věnovat část svého času a doprogramovat nám sekci Kariéra na intranetu Mensy.

Práce v redakci je dobrovolná a nemůžeme Vám za ni slíbit hmotný honorář. Nabízíme Vám však možnost dělat zajímavé věci s lidmi, se kterými je radost pracovat. Se zájmem se, prosím, obracejte na .
Inteligence
Inteligence a její měření
Co je to inteligence, jak se člení a jak ji můžeme změřit, co to znamená IQ?

Popis různých stupnic IQ
Na světě se používají různé stupnice IQ, vysvětlujeme jejich podstatu a vztahy mezi nimi

Historie měření inteligence
Podrobně vysvětlujeme jak se vyvíjely způsoby a metody měření inteligence

Jsme chytřejší než naši předkové?
Rozebíráme Flynnův efekt a změnu průměrné inteligence v populaci během 20. století

Kreativní génius nebo psychotik?
Hranice mezi geniálním a psychotickým jedincem je často velmi úzká, vysvětlujeme, proč tomu tak je a zda spolu tyto vlastnosti souvisí

Chcete znát své IQ?
Přihlaste se na testování IQ pořádané společností Mensa, které na rozdíl od mnoha pochybných testů na internetu probíhá prostřednictvím mezinárodně uznávaného a standardizovaného testu.
Mensa v médiích
Našli jste nějaký článek o Mense? Prosím, pošlete odkaz na adresu .
Napište nám
Rádi píšete a chcete uveřejnit článek v časopise nebo na webu Mensy? Chtěli byste Mense pomoci jinak? Potom určitě napište na .
Testování inteligence
Informace a přihlášku na oficiální testování inteligence naleznete na http://testovani.mensa.cz/. Testování můžete také někomu darovat formou dárkové poukázky.
Tištěný časopis
Časopis Mensa může odebírat kdokoliv (i nečlen) na území ČR za 150 Kč ročně. Se zájmem o předplatné se, prosím, obracejte na sekretářku: .