Učení nemusí být mučení, zvlášť když jde o cizí jazyky

11.09.2016 14:32, autor: Markéta Sedláčková
Tradiční způsob učení jazyků, který se využívá ve školách, není to, po čem byste měli sáhnout, pokud se jazyk chcete naučit rychle a zábavně. Abychom opravdu dokázali mluvit cizím jazykem, potřebujeme mnohem víc než pořádnou slovní zásobu, znalost gramatiky a pár užitečných frází.
Více | Rubrika - Věda > Inteligence

Esperanto a umělé jazyky

11.09.2016 14:28, autor: Martin Dokoupil
Umělými jazyky se zabývala celá řada lidí a vzniklo tedy již mnoho různých jazyků, z nichž málokterý se prosadil. Jazyk, který se proslavil nejvíce je Esperanto, ale ani tento jazyk neobstál v boji s angličtinou a nestal se univerzálním jazykem.
Více | Rubrika - Věda > Inteligence

Pozorování a učení

10.02.2015 19:54, autor: Z originálu Looking and Learning (MWJ únor 2013, str. 7) přeložila Jitka Nováková
Člověk se učí celý život. Než jsme ale dost zdatní na to, abychom četli odborné knihy, musíme svět poznávat jinak: pozorováním
Více | Rubrika - Věda > Inteligence

Dyslexie

10.02.2015 19:39, autor: Z originálu Thomas Hally: Dyslexia – an Overview (MWJ září 2013, str. 4 a 6) přeložila Hana Erbsová
Zatímco většina z nás dokáže číst a psát bez větších potíží, pro dyslektiky jsou tyto základní dovednosti těžko pochopitelné a obtížně zvládnutelné. Dobře to vystihuje jedna z definic dyslexie: „Dyslexie je porucha řeči, která má neurobiologické příčiny.
Více | Rubrika - Věda > Inteligence

Schizofrenie a bipolární afektivní porucha – čiré bláznovství, nebo geniální tvůrčí vlohy?

8.02.2014 21:39, autor: Z originálu „Schizophrenia and Bipolar Disorder – Pure Folly or Creative Genius Potential“, Thomas Hally (MWJ 3/2013) přeložila Hana Erbsová
„Na tvůrčím procesu je něco tajemného a nevysvětlitelného, stejně jako na duševních chorobách.“ – Hans Estroff Marano, 2007
Více | Rubrika - Věda > Inteligence

Apollo syndrom: jsou týmy složené z mensanů odsouzeny k neúspěchu?

8.02.2014 21:18, autor: Z anglického originálu „The Apollo Syndrome – Are Mensa Teams Doomed to Failure?“, MWJ, leden 2013 přeložil Petr Psutka
Členka kanadské Mensy Vicki Herdová se po přečtení článku o řídících týmech „Proč jsou některé úspěšné a jiné ne“ (Belbin, 1980) zamýšlí nad týmovou dynamikou. „Nejnáchylnější k pohromě bývá tým složený výhradně z velmi chytrých lidí.“ – Jay, 1980
Více | Rubrika - Věda > Inteligence

G-faktor

4.04.2013 15:45, autor: Z originálu The G Factor, Thomas J. Hally, který vyšel v Mensa International Journal květen 2012, přeložil Petr Psutka. Článek je kapitolou z autorovy knihy Concepts of Intelligence.
„Lidé s mírně podprůměrným IQ mají 88× vyšší pravděpodobnost, že nedokončí střední školu, sedmkrát vyšší pravděpodobnost, že skončí ve vězení, a pětkrát vyšší pravděpodobnost, že budou v dospělosti žít v chudobě...“

Emoční versus kritická inteligence

4.04.2013 15:37, autor: Z originálu Emotional v. Critical Intelligence by Thomas Hally, Mensa International Journal, leden 2012, číslo 556, přeložila Jitka Nováková
Existuje něco jako emoční inteligence? A pokud ano, jak se emoční a kritická inteligence liší? Fungují společně? Existují dva lidské mozky, dvě mysli? Nebo existuje jediný mozek či mysl, ve kterém jak emoční myšlení, tak logický úsudek fungují „synergicky“ jako celek?

Creating a Supermind

19.02.2013 14:05, autor: Z originálu „Creating a Supermind“, Brian Page, Mensa International Journal, červenec 2012 přeložil Jiří Chmela.
Jedna z vědeckých teorií předpovídá, že nové objevy v počítačových a biologických technologiích umožní vytvoření supermysli – spojení umělé inteligence a lidského mozku. Jaké by měl takový objev důsledky?
Více | Rubrika - Věda > Inteligence

Inteligence, genetika a prostředí

19.02.2013 13:35, autor: Z originálu „Intelligence, Genetics and Environment“, Thomas Hally, tjh@thomas-hally.com, Mensa International Journal, srpen 2012, číslo 560 přeložila Miroslava Lungová.
Lidskou inteligenci lze považovat za velmi zvláštní schopnost, která nám umožňuje interpretovat a chápat jedinečné a složité prostředí, v němž žijeme. Je tedy inteligence výsledkem dědičnosti, či prostředí?
Více | Rubrika - Věda > Inteligence

Mapování mozku

19.02.2013 13:16, autor: Z originálu „Whole-brain Circuit Mapping“, Mensa International Journal, srpen 2012, číslo 560 přeložil Jiří Chmela
Neurologové z Cold Spring Harbor Laboratory zveřejnili první část dat získaných v rámci projektu konstrukce první "mapy" celého mozku obratlovce - myši.
Více | Rubrika - Věda > Inteligence

Myšlení kritické a kreativní

23.12.2011 23:28, autor: Thomas Hally, přeložil Petr Psutka
Z originálu Critical Thinking and Creative Thinking, Thomas Hally, Mensa International Journal, prosinec 2011, číslo 555 přeložil Petr Psutka

Požehnané šílenství 

12.10.2011 19:37, autor: Thomas Hally
Kde je hranice mezi bláznovstvím a genialitou? Rozhodně k sobě nemají tak daleko, jak by si někteří přáli. Aspoň podle výzkumu Thomase Hallyho, který společné znaky obou stavů duše vyzdvihuje v následujícím článku.

Neurony krys vystavených nedostatku spánku tlučou špačky

12.10.2011 19:23
Nevyspaný člověk bývá pomalejší ve svých úsudcích, méně pozorný, náchylný k chybám, podrážděný... Americký výzkumný tým teď tento fenomén zkoumal na krysách a dospěl k zajímavému závěru: unavené neurony nevyspaného zvířete si i v bdělém stavu dávají dvacet.

Internet – váš mozek a vaše budoucnost 

12.10.2011 19:09, autor: Geoff Russell
Geoff Russell, člen australské Mensy, začínal v advokacii, ale později své zaměření kompletně změnil a teď se věnuje světu informačních technologií, psaní a získávání finančních prostředků pro bádání své ženy. Zajímal by ho váš názor na následující téma.

Testy IQ ve světě: 3 eura za test IQ?  

10.10.2011 22:06, autor: Isabella Holz
Každý člen Mensy si jím musel projít: vstupní test IQ. Napadlo vás ale někdy, jak testy vypadají v jiných zemích? Kolik se za ně platí? Jakou tam mají zájemci o členství v Mense při testech úspěšnost? Isabella Holz na vše odpoví nejen milovníkům statistik, ale i obyčejným mensovním zvědavcům.

Feuersteinova metoda

6.06.2011 10:17, autor: Lucie Malechová, redakčně upraveno
V úterý 5. 4. 2011 uskutečnila naše MS České Budějovice setkání, které bylo spojeno s přednáškou na téma Feuersteinova metoda. Přednášela nám paní Mgr. Irena Marušincová, lektorka této metody zde v jižních Čechách.

Potrava pro mozek

5.06.2011 11:58, autor: Natalie Kšajtová Faitlová
Výživa je důležitá pro celé tělo, mozek nevyjímaje. Jaká strava nejlépe podporuje jeho činnost a která mu naopak neprospívá, to nám prozradila Natalie Kšajtová Faitlová.

Mám IQ 130, mohu do Mensy?  

30.03.2011 09:49, autor: Petr Mazal
Odpověď na otázku není jednoznačná, protože pouhý údaj o hodnotě IQ není sám o sobě určující, ve světě totiž existuje řada testů IQ s různými výslednými stupnicemi.

Více myslet znamená více pít?

30.03.2011 09:28, autor: Petr Psutka
Britská lékařská rada a časopis American Journal of Public Health spojily IQ a alkoholismus a naznačují, že nadané děti jsou ohroženy pozdější nadměrnou konzumací alkoholu.
Počet položek: 41položek na stránku: 1 2 3 > >|
Hledání
Členské příspěvky
Informace o tom jak zaplatit členské příspěvky naleznete na webu Mensy.
Stažení časopisu
Časopis Mensa 6/2022 (prosinec) si můžete stáhnout ve formátu PDF:
Titulní strana časopisu Mensa 6/2022
Inzerujte s Mensou
Informace o možnostech inzerce v médiích Mensy ČR naleznete na stránce inzerce v papírovém časopise.
Hledáme
"Historiky"
Mensa má na našem území bohatou historii, avšak jen její malá část je přehledně zmapována. Hledáme pomocníky, kteří by chtěli projít několik starších časopisů, vybrat z nich relevantní informace a upravit je do přehledné podoby.

Programátora
Šikovného programátora, který by byl ochoten věnovat část svého času a doprogramovat nám sekci Kariéra na intranetu Mensy.

Práce v redakci je dobrovolná a nemůžeme Vám za ni slíbit hmotný honorář. Nabízíme Vám však možnost dělat zajímavé věci s lidmi, se kterými je radost pracovat. Se zájmem se, prosím, obracejte na .
Inteligence
Inteligence a její měření
Co je to inteligence, jak se člení a jak ji můžeme změřit, co to znamená IQ?

Popis různých stupnic IQ
Na světě se používají různé stupnice IQ, vysvětlujeme jejich podstatu a vztahy mezi nimi

Historie měření inteligence
Podrobně vysvětlujeme jak se vyvíjely způsoby a metody měření inteligence

Jsme chytřejší než naši předkové?
Rozebíráme Flynnův efekt a změnu průměrné inteligence v populaci během 20. století

Kreativní génius nebo psychotik?
Hranice mezi geniálním a psychotickým jedincem je často velmi úzká, vysvětlujeme, proč tomu tak je a zda spolu tyto vlastnosti souvisí

Chcete znát své IQ?
Přihlaste se na testování IQ pořádané společností Mensa, které na rozdíl od mnoha pochybných testů na internetu probíhá prostřednictvím mezinárodně uznávaného a standardizovaného testu.
Mensa v médiích
Našli jste nějaký článek o Mense? Prosím, pošlete odkaz na adresu .
Napište nám
Rádi píšete a chcete uveřejnit článek v časopise nebo na webu Mensy? Chtěli byste Mense pomoci jinak? Potom určitě napište na .
Testování inteligence
Informace a přihlášku na oficiální testování inteligence naleznete na http://testovani.mensa.cz/. Testování můžete také někomu darovat formou dárkové poukázky.
Tištěný časopis
Časopis Mensa může odebírat kdokoliv (i nečlen) na území ČR za 150 Kč ročně. Se zájmem o předplatné se, prosím, obracejte na sekretářku: .