Jak si chránit jasnou mysl: vliv stravy

Ať už váš mozek funguje jakkoli jasně, s přibývajícím věkem přichází pokles kognitivních (poznávacích) funkcí. Tyto funkce jsou podstatou myšlenkových procesů a umožňují nám vnímat svět, reagovat, jednat, zvládat různé úkoly.
Sídlí v různých částech mozku a jsou vzájemně propojeny. Zahrnují paměť, pozornost a soustředění, rychlost zpracování informací, výkonné funkce včetně emocionální sebekontroly, vyjadřování, porozumění a prostorovou orientaci. Jejich výrazný pokles může vést až k demenci. Každý z nás si proto přeje tyto funkce co nejdéle zachovat.
Jednou z cest, jak si jasné myšlení uchovat, je správná strava. V dubnu 2019 publikovali britští vědci výsledky 30letého výzkumu, ve kterém sledovali 2621 osob od 25 do 55 let. Hodnotili vliv tří typů stravy na rychlost poklesu kognitivních funkcí. Studie zahrnovala muže i ženy různých ras. Výsledky ukázaly pomalejší zhoršování kognitivních funkcí u osob, které konzumovaly tzv. středomořskou stravu, a u osob konzumujících stravu nazvanou A Priori (APDQS). Středomořská strava znamená hojnou konzumaci ovoce a zeleniny, luštěnin, obilovin a oříšků, používání olivového oleje, častou konzumaci ryb, umírněnou spotřebu mléčných výrobků a omezení červeného masa a jednoduchých cukrů. A Priori strava je založena na konzumaci ovoce a zeleniny, luštěnin, nízkotučných mléčných výrobků, ryb, zahrnuje rozumné množství alkoholu a omezuje smažená jídla, solené pochoutky, sladkosti, tučné mléčné výrobky a slazené nápoje. Všimněte si, že tato strava žádnou potravinu zcela nevyřazuje, pouze omezuje její množství, a že je velmi pestrá. V mnohém se shoduje s potravou zdravou pro srdce a cévy.
Podnětné by mohlo být také doporučení BBC připravené ve spolupráci s nutričními poradci již v roce 2015.2 Uvádí 10 potravin, které podporují myšlenkové pochody, mohou zlepšit naši paměť a soustředění. Jsou to:
celozrnné obiloviny, 
rybí tuk,
borůvky,
rajčata,
vejce,
černý rybíz,
dýňová semínka,
brokolice,
šalvěj,
oříšky.
Autoři tohoto doporučení také doplňují, že zlepšení kognitivních funkcí a zpomalení nepříznivého vlivu stárnutí na naši mysl má pohybová aktivita.

Novinkou ve výzkumu kognitivních funkcí je také zjištění, že jejich poklesu ve vyšším věku předchází zhoršení nebo ztráta čichu.3

Zdroje: 
1. McEvoy CT, Hoang T, Sidney S, et al. Dietary patterns during adulthood and cognitive performance in midlife: The CARDIA study. Neurology. 2019 Apr 2;92(14):e1589-e1599. Dostupné na: www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30842290. Navštíveno 3. 4. 2019.
2. Lewin J. 10 foods to boost your brainpower.  BBC goodfood. Dostupné na: www.bbcgoodfood.com/howto/guide/10-foods-boost-your-brainpower. Navštíveno 3. 4. 2019.
3. Dintica CS, Marseglia A, Rizzuto D, et al. Impaired olfaction is associated with cognitive decline and neurodegeneration in the brain. Neurology. 2019 Feb 12; 92(7): e700-e709. Dostupné na: www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30651382. Navštíveno 3. 4. 2019.
Autor: Zuzana Zafarová
Sdílet
Hledání
Členské příspěvky
Informace o tom jak zaplatit členské příspěvky naleznete na webu Mensy.
Stažení časopisu
Časopis Mensa 1/2023 (únor) si můžete stáhnout ve formátu PDF:
Titulní strana časopisu Mensa 1/2023
Inzerujte s Mensou
Informace o možnostech inzerce v médiích Mensy ČR naleznete na stránce inzerce v papírovém časopise.
Hledáme
"Historiky"
Mensa má na našem území bohatou historii, avšak jen její malá část je přehledně zmapována. Hledáme pomocníky, kteří by chtěli projít několik starších časopisů, vybrat z nich relevantní informace a upravit je do přehledné podoby.

Programátora
Šikovného programátora, který by byl ochoten věnovat část svého času a doprogramovat nám sekci Kariéra na intranetu Mensy.

Práce v redakci je dobrovolná a nemůžeme Vám za ni slíbit hmotný honorář. Nabízíme Vám však možnost dělat zajímavé věci s lidmi, se kterými je radost pracovat. Se zájmem se, prosím, obracejte na .
Inteligence
Inteligence a její měření
Co je to inteligence, jak se člení a jak ji můžeme změřit, co to znamená IQ?

Popis různých stupnic IQ
Na světě se používají různé stupnice IQ, vysvětlujeme jejich podstatu a vztahy mezi nimi

Historie měření inteligence
Podrobně vysvětlujeme jak se vyvíjely způsoby a metody měření inteligence

Jsme chytřejší než naši předkové?
Rozebíráme Flynnův efekt a změnu průměrné inteligence v populaci během 20. století

Kreativní génius nebo psychotik?
Hranice mezi geniálním a psychotickým jedincem je často velmi úzká, vysvětlujeme, proč tomu tak je a zda spolu tyto vlastnosti souvisí

Chcete znát své IQ?
Přihlaste se na testování IQ pořádané společností Mensa, které na rozdíl od mnoha pochybných testů na internetu probíhá prostřednictvím mezinárodně uznávaného a standardizovaného testu.
Mensa v médiích
Našli jste nějaký článek o Mense? Prosím, pošlete odkaz na adresu .
Napište nám
Rádi píšete a chcete uveřejnit článek v časopise nebo na webu Mensy? Chtěli byste Mense pomoci jinak? Potom určitě napište na .
Testování inteligence
Informace a přihlášku na oficiální testování inteligence naleznete na http://testovani.mensa.cz/. Testování můžete také někomu darovat formou dárkové poukázky.
Tištěný časopis
Časopis Mensa může odebírat kdokoliv (i nečlen) na území ČR za 150 Kč ročně. Se zájmem o předplatné se, prosím, obracejte na sekretářku: .