Křiváci? Ne, jenom leváci

Lidstvo si utvořilo svět ke svému - pravorukému - obrazu. Leváci se přesto snaží. Nevěřili byste, kolik slavných osobností psalo levou, ne pravou rukou.

Svět je možná vytvořen pro praváky, ale leváci jsou přinejmenším lepší řidiči, říká John Hosken.

Je to pravda. Tyto řádky píšu zrovna v den, kdy mě, jako každý rok, navštívil brusič nožů. Já mu mohl na naostření nabídnout jen své kuchyňské nůžky. Vzal si je a asi za deset minut se vrátil ze své dodávky. „Představte si, že jsem se řízl,“ povídá. „Poprvé za celá ta léta. To byly nůžky pro leváky.“ Měl jsem ho snad radši na tuto nebezpečnou zbraň upozornit? Můžete je koupit v obchodech, které se starají o leváky, i když takových obchodů je málo. Faktem totiž je, vy všichni zhýčkaní praváci, že svět byl vytvořen přesně pro vás. Až na některé chyby tvůrců a samozřejmě až na dopravní předpisy.

Praváci jsou nuceni jezdit vlevo, tedy aspoň v této zemi (autor žije v Británii – pozn. překladatele). Auta s řízením vpravo jsou jako dělaná pro leváky (jak ostudné). Řadicí páku ovládáte levou rukou, zatímco levou nohou sešlapujete spojku. Prakticky všechno v autě zařizujete levou rukou od ovládání rádia až po zapínání a vypínání světel.

Pak je jasné, že pět z posledních šesti nejdůležitějších řidičů světa byli leváci, mám na mysli patero prezidentů Spojených států: Billa Clintona, George Bushe staršího, Ronalda Reagana, Geralda Forda a nyní Baracka Obamu. Naštěstí můžeme najít i lepší příklady leváků (a kdo by taky, kromě amerických voličů, nemohl?).

Leonardo da Vinci dokázal namalovat dva obrazy najednou, každý jednou rukou. Michelangelo byl levoruký a zrovna tak i Pablo Picasso, Mozart, Beethoven nebo Churchill (i když ten byl jako spousta leváků značně obouruký). A příkladů je víc: Alexandr Veliký, Jana z Arku (ačkoli nemám tušení, jak to mohl kdo zjistit, snad jen pokud světice ukazovala „vítězné véčko“ anglickým vojákům, kteří zapalovali její hranici), Napoleon Bonaparte (i s Josefínou) a (a to se podržte, milí mensané) Albert Einstein.

Ale nezapomínejme na naše americké nepolitické bratrance. Co třeba William H. Bonney (známý jako Billy the Kid), nejrychlejší obouruký střelec na Západě? Taky levák. Stejně jako Samuel Langhorne Clemens, kapitán parníku na Mississippi (alias Mark Twain).

Ale ani dívky nesmí být vynechány ze seznamu leváků, od Marie Curie-Sklodowské až po Marilyn Monroe. Pak zde byla také žena, která se stala slavnou, protože chtěla „být sama“. A co Judy Garlandová? W. C. Fields o ní prý prohlásil (a to byl prosím taky levák): „Můžete ji mít.“ Když jsem si procházel seznamy leváků, narazil jsem i na Julia Caesara. Co je to za vtip? Tento generál přece vedl legie římských vojáků, kteří všichni nosili meč v pravé a štít na levé ruce. Jak jinak by mohli vytvořit ten chodící tank, slavnou „želvu“, která nenechávala žádná volná místa ve svém krunýři? Proto „želva“ mohla zachytit šípy, kopí, kameny z praků i další záludné, avšak účinné zbraně.

Na vojáky byl vůbec vždy vyvíjen tlak, aby byli praváky. Ale pozor, někteří upřednostňovali ty „podivné leváky“. Zdá se, že bojovný Benjaminův kmen používal celý pluk levorukých vojáků, taková byla jejich mimořádná přesnost. Dočetl jsem se také, že na středověkých skotských hradech byla velká poptávka po levorukých šermířích, to kvůli stavbě tamějších točitých schodišť.

Levoruký šermíř mohl bránit schodiště proti celému houfu vojáků. Ti v omezeném prostoru stále znovu a znovu bili do zdi, zatímco levák mohl čepelí pohybovat bez omezení. Bylo vytvořeno již mnoho rozporuplných teorií o lidské levorukosti. Jedna věc je však více než jasná. Jestliže se člověk skutečně vyvinul z opice, stále je „za opicemi“ minimálně v jednom. Naši pravěcí předkové jsou totiž i dnes zcela obourucí. (Zjevně ignorovali rady moudrých děl, jako je bible, tóra a korán. Všechny jsou zapřisáhle pravoruce orientované.) Naši chlupatí společníci si uchovali své opičí dovednosti. Zjistili, že dvě ruce jsou lepší než jedna, což jim moderní člověk závidí dodnes.

Když už mluvíme o obourukosti. V dnešní době všichni autoři radí a doporučují, aby byla tato schopnost rozvíjena u dětí od útlého dětství. Ale nakonec to všechno dopadne jen tak, že levoruké jsou nuceny psát pravou rukou. Zjevně se zde však přehlíží jeden matematický fakt. Chceme-li být všichni obourucí, bylo by rozumnější zaměřit se na velkou většinu dětí, na praváky, a ty přinutit psát levou. S takovou bychom se snad někam dostali.

Tím nám vyvstává další problém, který by mohl být vyjádřen otázkou: „Proč král Jiří VI. koktal?“ Je známo, že v dětství byl levákem, ale byl donucen se změnit na praváka. Stejně jako já. A když jsem ve svých sedmi letech nosil domů svou písanku, můj otec se vždy děsil. Tak strašlivý byl můj rukopis. (Byl jsem natolik levoruký, že jsem dokázal dokonale zrcadlově psát, a přesto jsem se chvěl strachem pokaždé, když jsem tužku musel do pravačky vzít, natož s ní psát.) Můj otec se nakonec díky chápavému řediteli s mou levorukostí smířil. Přesto mě však má učitelka nutila psát pravou, dokud jsem nepřešel do vyšší třídy.

Zajímavostí je, že existuje i náznak, že Ježíš byl levák. Na obraze Madona s dítětem drží matka dítě klasicky v levé ruce, aby jej pravačkou mohla krmit a čistit, tím však blokuje tělem dítěti pravou ruku a nutí je tak používat levou. Možná bychom mohli uspořádat průzkum, možná zjistíme, že mezi mensany je leváků více, než je obvyklé. Jenom tím dokážeme, jak inteligentní parta my leváci jsme!  

Z originálu: Sinister? No, We Lefties Are All Right, John Hosken, Mensa International Journal, číslo 541, říjen 2010 přeložil Jiří Chmela, původně vyšlo v časopise britské Mensy

Autor: John Hosken (přel. Jiří Chmela)
Sdílet

Komentáře

Hledání
Členské příspěvky
Informace o tom jak zaplatit členské příspěvky naleznete na webu Mensy.
Stažení časopisu
Časopis Mensa 1/2021 (únor) si můžete stáhnout ve formátu PDF:
Titulní strana časopisu Mensa 1/2021
Inzerujte s Mensou
Informace o možnostech inzerce v médiích Mensy ČR naleznete na stránce inzerce v papírovém časopise.
Hledáme
"Historiky"
Mensa má na našem území bohatou historii, avšak jen její malá část je přehledně zmapována. Hledáme pomocníky, kteří by chtěli projít několik starších časopisů, vybrat z nich relevantní informace a upravit je do přehledné podoby.

Programátora
Šikovného programátora, který by byl ochoten věnovat část svého času a doprogramovat nám sekci Kariéra na intranetu Mensy.

Práce v redakci je dobrovolná a nemůžeme Vám za ni slíbit hmotný honorář. Nabízíme Vám však možnost dělat zajímavé věci s lidmi, se kterými je radost pracovat. Se zájmem se, prosím, obracejte na .
Inteligence
Inteligence a její měření
Co je to inteligence, jak se člení a jak ji můžeme změřit, co to znamená IQ?

Popis různých stupnic IQ
Na světě se používají různé stupnice IQ, vysvětlujeme jejich podstatu a vztahy mezi nimi

Historie měření inteligence
Podrobně vysvětlujeme jak se vyvíjely způsoby a metody měření inteligence

Jsme chytřejší než naši předkové?
Rozebíráme Flynnův efekt a změnu průměrné inteligence v populaci během 20. století

Kreativní génius nebo psychotik?
Hranice mezi geniálním a psychotickým jedincem je často velmi úzká, vysvětlujeme, proč tomu tak je a zda spolu tyto vlastnosti souvisí

Chcete znát své IQ?
Přihlaste se na testování IQ pořádané společností Mensa, které na rozdíl od mnoha pochybných testů na internetu probíhá prostřednictvím mezinárodně uznávaného a standardizovaného testu.
Mensa v médiích
Našli jste nějaký článek o Mense? Prosím, pošlete odkaz na adresu .
Napište nám
Rádi píšete a chcete uveřejnit článek v časopise nebo na webu Mensy? Chtěli byste Mense pomoci jinak? Potom určitě napište na .
Testování inteligence
Informace a přihlášku na oficiální testování inteligence naleznete na http://testovani.mensa.cz/. Testování můžete také někomu darovat formou dárkové poukázky.
Tištěný časopis
Časopis Mensa může odebírat kdokoliv (i nečlen) na území ČR za 150 Kč ročně. Se zájmem o předplatné se, prosím, obracejte na sekretářku: .