Domů Věda a rozhovory
Kategorie:

Věda a rozhovory

  • Mensantrop, -a m. (1. mn – ové)člověk, který naplňuje hlavní poslání Mensy, využití inteligence ve prospěch celého lidstva, tím, že dělá něco prospěšného pro všechny, na co by člověk s nižším IQ nestačil Tentokrát jsem si povídal s Martinou Benešovou-Schäfer, jadernou chemičkou žijící v Německu, laureátkou Čestného uznání Mensy Česko za rok 2023. Martina se narodila v Ostravě, vystudovala Univerzitu Karlovu v Praze, svou doktorskou práci věnovala Ozzymu Osbournovi, v Německu již ve svých 26 letech spoluvyvinula přelomový lék na rakovinu prostaty a po celé Evropě mezi mladými i seniory šíří osvětu o …

  • Po třicítce se paměť rapidně zhoršuje, po čtyřicítce už nemá smysl se učit cizí jazyky a důchod nemá smysl trávit jinak než pasivním sledováním televize, protože mozek už toho více nezvládne. Nebo je to trošku jinak a zhoršení paměti pociťujeme zejména jako důsledek jejího nedostatečného využívání? Malý náznak odpovědi by nám mohl poskytnout mistr v paměťových technikách Jakub Pok, který je hlavním autorem knížky „Dokonalá paměť“. Tréninkem paměti se zabývá více než dvacet pět let, v minulosti se proslavil knihou „Jak se naučit 100 slovíček za hodinu“, projektem TrenujPamet.cz a jako zakladatel …

  • Když jsem nedávno pro tento seriál zpovídal umělou inteligenci, „řekla“ mi o sobě, že to ona by se bez lidské inteligence neobešla. Protože rozhovor měl dobrý ohlas, rozhodl jsem se s vámi podělit i o další zajímavé části, které se do předchozího článku nevešly.

  • Mořská bioložka a mensanka doktorka Sara Andreottiová získala doktorát z genetiky a populačního odhadu žraloka bílého na Stellenbosch University, kde nyní přednáší. Její pevné přesvědčení, že žraloci nemusí umírat v sítích, ji dovedlo k vývoji bariéry SharkSafe. Ta představuje první přírodou inspirované efektivní a ekologicky šetrné řešení pro ochranu lidí před žraloky, a to bez zasažení ostatního mořského života. Bariéra SharkSafe používá flexibilní HDPE trubice, které svým tvarem napodobují chaluhový les, s vestavěnými permanentními keramickými magnety, které žraloky dále odpuzují. Žraloci dokáží svým speciálním smyslovým orgánem, který používají pro lov, detekovat nepatrná elektrická pole ve vodě a magnetické pole vytvořené …

  • Jedním z oficiálních cílů Mensy je rozvíjet a využívat inteligenci ve prospěch lidstva. Mensa Česko tuto úlohu naplňuje především řadou aktivit a projektů zaměřených na nadané děti, jejich identifikaci a rozvoj. Logická olympiáda (co do počtu účastníků největší mensovní projekt na světě), Mensa gymnázium, semináře pro nadané studenty, pobytové i příměstské tábory, setkávání nadaných dětí a rodičů v rámci Dětské Mensy nebo konference a workshopy pro učitele – díky práci řady zanícených dobrovolníků se tyto projekty uskutečňují už dlouhé roky v čím dál větším měřítku a přibývají další.Jak se ale lidstvu snaží prospívat jiné národní Mensy ve světě? Na to se zaměříme …

  • V polovině dubna přednášel pan profesor Hilský pro mensany a hosty na Novotného lávce na téma „Fenomén Shakespeare”. Příležitosti setkání s panem profesorem jsme využili k předání ocenění Čestné uznání Mensy České republiky, které mu na základě hlasování svých členů Mensa ČR udělila v roce 2022. Prof. PhDr. Martin Hilský, CSc., dr. h. c., MBE, je profesor emeritus anglické literatury, překladatel, shakespearolog a držitel mnoha ocenění za literární práci. Patří k našim předním překladatelům Shakespearova díla, přeložil kompletní Shakespearovy sonety. Martin Hilský se narodil v Praze roku 1943 do rodiny architekta Václava Hilského a japanoložky Vlasty Hilské, která původně vystudovala …