Nepanikař! – Nová aplikace pomáhá při depresi či úzkostech

Tři studenti Vysokého učení technického v Brně vytvořili první českou mobilní aplikaci, která uživatelům zdarma poskytne rychlou psychologickou pomoc, když ji potřebují. Kromě toho, že obsahuje různé pomocné techniky, jako jsou dechová cvičení nebo meditace, aplikace pomáhá už jen svou existencí – samo vědomí, že pomoc máte na dosah ruky u sebe v mobilu, totiž může být rozhodující. Aplikace je k dispozici zdarma uživatelům na Google play i v App store a v současné době si ji stáhlo už přes 8 000 uživatelů.

Proč aplikace vznikla

Před dvěma lety u mě samotné propuklo duševní onemocnění a hledala jsem aplikaci, která by mi mohla pomoci. Bohužel v dané době existovaly aplikace jen v anglickém jazyce, a navíc byly velmi jednostranně zaměřené – např. jen na depresi nebo panickou ataku. Nápad vytvořit podobnou aplikaci byl v mé hlavě už delší dobu, ale impulzem pro vytvoření byla soutěž Angelini university award na téma duševního zdraví.

Kdo za aplikací stojí

Sama bych tuto aplikaci vytvořit nedokázala, ale naštěstí mám kamarády ajťáky, Tomáše Chlubnu a Aleše Řezáče, kteří se rozhodli do toho se mnou jít a pomoci nabídnout lidem rychlou psychologickou pomoc zdarma. Já v současné chvíli studuji na VUT biomedicínu, Aleš s Tomem studují na fakultě informačních technologií a všichni tři se známe ze studií na břeclavském gymnáziu. Kromě nás se ale na aplikaci podílelo mnoho dalších lidí, kteří pomáhali s testováním aplikace – jednak to byli lidé s duševním onemocněním, ale i psychologové a psychiatři. Aplikace byla v průběhu vývoje aktualizována a postupně jsme doplňovali některé funkce. Chystají se další aktualizace a překlady do několika světových jazyků.

S čím může pomoci

Aplikace má pět základních modulů: Deprese, Úzkost/panika, Sebepoškozování, Myšlenky na sebevraždu a Kontakty na odbornou pomoc.

Deprese

Modul Deprese zahrnuje funkci Co mi může pomoci, která nabízí tipy, co dělat při obtížích (např. cvičení, meditace, poslech hudby, pozorování videí, kreslení nebo řízená relaxace). Další funkcí je Plánování aktivit, které motivuje uživatele k vytvoření plánu toho, co by chtěl v nejbližší době dokázat (zvládnutou aktivitu si může označit jako splněnou nebo ji kdykoliv změnit, popř. smazat). A poslední částí modulu je funkce Co mě potěšilo, která vede k hledání pozitiv prožitého dne.

Úzkost/panika

Modul Úzkost/panika má za úkol pomoci uživateli rychle překonat pocity úzkosti nebo panické ataky. Obsahuje Dechová cvičení, která jsou navržena tak, aby vedla k rychlému zklidnění. Uživatel při nich dostává instrukce doprovázené grafickým postupem, se kterým se může synchronizovat. Na výběr jsou dva druhy cvičení – první je zaměřený na hluboké dýchání, při kterém se střídá pouze nádech a výdech, druhý je zaměřený na tzv. krabicové dýchání, tedy plný nádech, zádrž dechu, plný výdech, a opět zádrž dechu. Další funkcí modulu je Počítání, ve kterém uživatel počítá jednoduché matematické rovnice. Soustředí se díky tomu na jinou činnost, zaměstná tím svůj mozek, přestane se věnovat fyziologickým reakcím svého těla, a díky tomu pak dojde ke zklidnění. Příklady jsou náhodně generovány a obsahují jednoduché sčítání, odčítání a násobení čísel 0 až 9. Součástí matematických výpočtů je i kontrola správnosti výsledků. Poslední částí je sada doporučení Co dělat při úzkosti, která uživateli nabízí rychlou inspiraci, co v případě akutního problému udělat (např. dýchat podle aplikace, počítat od 100 do 0, podívat se na oblíbený film apod.).

Chci si ublížit

Modul Chci si ublížit se snaží odvést uživatelovu pozornost jiným směrem. Nabízí opět dvě Dechová cvičení a v části Co mi může pomoci jsou k dispozici osvědčené rady, kterými se může uživatel inspirovat (vzít kostku ledu nebo červenou fixu a přejíždět po kůži v místě, kde si chtěl ublížit, přenést své emoce do dopisu a ten potom zničit, křičet, cvičit nebo se snažit tlumit energii malováním, řízenou relaxací apod.)

Myšlenky na sebevraždu

V tomto modulu jsou k dispozici činnosti, které by mohly myšlenkám na sebevraždu pomoci předejít, nebo alespoň přesvědčit uživatele o hodnotě jeho života. Jedná se o Záchranný plán, který si uživatel sám nebo s podporou svých nejbližších vytvoří ve chvíli, kdy myslí racionálně, aby v případě krize měl k dispozici oporu. Uživatel definuje, komu napíše, co napíše, co udělá nebo kam půjde v případě krize, a vytvoří si tím bezpečné alternativy ve svém životě. V této části také může uvést seznam lidí, kterým na něm záleží a kterým by svým chováním mohl ublížit. V další části Důvody, proč ne je obsažen seznam věcí, aktivit a lidí, kterých si uživatel váží natolik, že by kvůli nim sebevraždu páchat neměl. V seznamu jsou již předvyplněné položky, kterých se uživatel může držet, popřípadě se jimi inspirovat a dále sám připsat další body, které jsou pro něj podstatné. I v tomto modulu najde uživatel dvě Dechová cvičení.

Kontakty na pomoc

V posledním modulu najde uživatel telefonní čísla s možností přímého telefonování na záchrannou službu, tísňové volání, linku bezpečí a dále kontakty na krizová centra po celé ČR. Pro případ, že by uživatel raději upřednostnil kontakt bez mluvení, může si v aplikaci otevřít seznam internetových stránek na chat krizových center.

Z recenzí aplikace

„Děkuji za tuhle úžasnou aplikaci, velmi mi pomáhá se vypořádat se s mnoha překážkami v mém životě. Při jakékoliv panice či záchvatu úzkosti na ulici stačí vytáhnout mobil, posadit se na lavičku a otevřít aplikaci. Konečně něco, co nám lidem pomůže. Děkujeme! ❤️“

 „Děkuji za aplikaci, může mi být užitečná v těžké chvíli, kdy jsem sám a bezradný se svou depresí a úzkostí a nevím kudy kam.“

„Doporučuji klientům a ti si ji velmi chválí – tipy pro rozptýlení u úzkostných atak jsou užitečné, zatím žádné výhrady. :) Díky za to!“
Autor: Veronika Kamenská
Sdílet
Hledání
Členské příspěvky
Informace o tom jak zaplatit členské příspěvky naleznete na webu Mensy.
Stažení časopisu
Časopis Mensa 2/2021 (duben) si můžete stáhnout ve formátu PDF:
Titulní strana časopisu Mensa 2/2021
Inzerujte s Mensou
Informace o možnostech inzerce v médiích Mensy ČR naleznete na stránce inzerce v papírovém časopise.
Hledáme
"Historiky"
Mensa má na našem území bohatou historii, avšak jen její malá část je přehledně zmapována. Hledáme pomocníky, kteří by chtěli projít několik starších časopisů, vybrat z nich relevantní informace a upravit je do přehledné podoby.

Programátora
Šikovného programátora, který by byl ochoten věnovat část svého času a doprogramovat nám sekci Kariéra na intranetu Mensy.

Práce v redakci je dobrovolná a nemůžeme Vám za ni slíbit hmotný honorář. Nabízíme Vám však možnost dělat zajímavé věci s lidmi, se kterými je radost pracovat. Se zájmem se, prosím, obracejte na .
Inteligence
Inteligence a její měření
Co je to inteligence, jak se člení a jak ji můžeme změřit, co to znamená IQ?

Popis různých stupnic IQ
Na světě se používají různé stupnice IQ, vysvětlujeme jejich podstatu a vztahy mezi nimi

Historie měření inteligence
Podrobně vysvětlujeme jak se vyvíjely způsoby a metody měření inteligence

Jsme chytřejší než naši předkové?
Rozebíráme Flynnův efekt a změnu průměrné inteligence v populaci během 20. století

Kreativní génius nebo psychotik?
Hranice mezi geniálním a psychotickým jedincem je často velmi úzká, vysvětlujeme, proč tomu tak je a zda spolu tyto vlastnosti souvisí

Chcete znát své IQ?
Přihlaste se na testování IQ pořádané společností Mensa, které na rozdíl od mnoha pochybných testů na internetu probíhá prostřednictvím mezinárodně uznávaného a standardizovaného testu.
Mensa v médiích
Našli jste nějaký článek o Mense? Prosím, pošlete odkaz na adresu .
Napište nám
Rádi píšete a chcete uveřejnit článek v časopise nebo na webu Mensy? Chtěli byste Mense pomoci jinak? Potom určitě napište na .
Testování inteligence
Informace a přihlášku na oficiální testování inteligence naleznete na http://testovani.mensa.cz/. Testování můžete také někomu darovat formou dárkové poukázky.
Tištěný časopis
Časopis Mensa může odebírat kdokoliv (i nečlen) na území ČR za 150 Kč ročně. Se zájmem o předplatné se, prosím, obracejte na sekretářku: .