Učení nemusí být mučení, zvlášť když jde o cizí jazyky

Tradiční způsob učení jazyků, který se využívá ve školách, není to, po čem byste měli sáhnout, pokud se jazyk chcete naučit rychle a zábavně. Abychom opravdu dokázali mluvit cizím jazykem, potřebujeme mnohem víc než pořádnou slovní zásobu, znalost gramatiky a pár užitečných frází.

Potřebujeme především vědět, jak se jazyk používá – kdy poprosit, kdy poděkovat, kdy si můžeme dovolit být expresivní a kdy naopak použít jen naučenou zdvořilostní frázi.

Pokud se chcete začít učit nový jazyk, budete nějakou slovní zásobu samozřejmě potřebovat. Na to je na internetu třeba Memrise nebo Duolingo, kde se to můžete velmi rychle „našprtat”. Ale proč? Snazší by přece bylo najít si text nějaké své oblíbené písničky i s překladem a pak jen porovnáním získat novou slovní zásobu, která se navíc bude sama opakovat při každém poslouchání našich oblíbených písniček. Později stačí jen přečíst si něco o gramatice a díky odposlouchaným frázím a gramatickým strukturám se už můžeme v cizím jazyce jakž takž domluvit.

Ale co dál? Pomocí písniček se přece jen nedá naučit všechno. Proto je tu další užitečná pomůcka a tou je YouTube. Existuje mnoho kanálů věnujících se jazykovým zajímavostem a trikům v učení jazyků, ale také těch, co přináší nějaké zajímavé informace v daném jazyce.

Videa o cestování nám pomohou zorientovat se ve slovní zásobě o cestování a jejím použití a zároveň se pomocí nich podíváme kamkoli po světě. Youtubeři, kteří natáčejí svůj každodenní život, nám zase umožní pochopit, jak se daný jazyk používá mezi obyčejnými lidmi. Slovníková slovní zásoba nám nakonec často totiž bude k ničemu, pokud se snažíme o složitější konverzaci, než je objednávání jídla v restauraci nebo dotazování na cestu.

Pak už záleží na každém, v jakém směru se chce nebo potřebuje rozvíjet. Na YouTube je jak zábava, tak užitečné informace – třeba v podobě přednášek TEDxTalks. Takže nekoukejte pořád jen na seriály a filmy a běžte se naučit bezbolestně a bez námahy nový jazyk a ještě se u toho pobavit a dozvědět něco nového.

Na závěr už jen pár tipů na zajímavé YouTube kanály:

Angličtina:

· FunForLouis – cestování, každodenní videa

· SACCONEJOLYs – děti, každodenní život

· Niomi Smart – zdravý životní styl, vaření, sport

· Dr. Josh Axe – zdraví, diety, alergie, medicína

· PewDiePie – hraní her, zábava

Ostatní jazyky:

· Cyprien – francouzština

· Misslisibell – švédština

· This is Хорошо – ruština

Autor: Markéta Sedláčková
Sdílet
Hledání
Členské příspěvky
Informace o tom jak zaplatit členské příspěvky naleznete na webu Mensy.
Stažení časopisu
Časopis Mensa 5/2022 (říjen) si můžete stáhnout ve formátu PDF:
Titulní strana časopisu Mensa 5/2022
Inzerujte s Mensou
Informace o možnostech inzerce v médiích Mensy ČR naleznete na stránce inzerce v papírovém časopise.
Hledáme
"Historiky"
Mensa má na našem území bohatou historii, avšak jen její malá část je přehledně zmapována. Hledáme pomocníky, kteří by chtěli projít několik starších časopisů, vybrat z nich relevantní informace a upravit je do přehledné podoby.

Programátora
Šikovného programátora, který by byl ochoten věnovat část svého času a doprogramovat nám sekci Kariéra na intranetu Mensy.

Práce v redakci je dobrovolná a nemůžeme Vám za ni slíbit hmotný honorář. Nabízíme Vám však možnost dělat zajímavé věci s lidmi, se kterými je radost pracovat. Se zájmem se, prosím, obracejte na .
Inteligence
Inteligence a její měření
Co je to inteligence, jak se člení a jak ji můžeme změřit, co to znamená IQ?

Popis různých stupnic IQ
Na světě se používají různé stupnice IQ, vysvětlujeme jejich podstatu a vztahy mezi nimi

Historie měření inteligence
Podrobně vysvětlujeme jak se vyvíjely způsoby a metody měření inteligence

Jsme chytřejší než naši předkové?
Rozebíráme Flynnův efekt a změnu průměrné inteligence v populaci během 20. století

Kreativní génius nebo psychotik?
Hranice mezi geniálním a psychotickým jedincem je často velmi úzká, vysvětlujeme, proč tomu tak je a zda spolu tyto vlastnosti souvisí

Chcete znát své IQ?
Přihlaste se na testování IQ pořádané společností Mensa, které na rozdíl od mnoha pochybných testů na internetu probíhá prostřednictvím mezinárodně uznávaného a standardizovaného testu.
Mensa v médiích
Našli jste nějaký článek o Mense? Prosím, pošlete odkaz na adresu .
Napište nám
Rádi píšete a chcete uveřejnit článek v časopise nebo na webu Mensy? Chtěli byste Mense pomoci jinak? Potom určitě napište na .
Testování inteligence
Informace a přihlášku na oficiální testování inteligence naleznete na http://testovani.mensa.cz/. Testování můžete také někomu darovat formou dárkové poukázky.
Tištěný časopis
Časopis Mensa může odebírat kdokoliv (i nečlen) na území ČR za 150 Kč ročně. Se zájmem o předplatné se, prosím, obracejte na sekretářku: .