Vliv alkoholu na pankreatitidu – čili na zánět slinivky břišní

Chronická konzumace alkoholu má celou řadu negativních účinků na zdraví. Jedním z nich je i alkoholická pankreatitida – tedy zánět slinivky břišní vyvolaný chronickou konzumací alkoholu.
Pankreas patří k orgánům trávicí soustavy. Je to žláza produkující pankreatickou šťávu s enzymy, které štěpí cukry, tuky a bílkoviny, ale tvoří se v ní také hormony inzulín a glukagon. Akutní zánět slinivky břišní může končit i smrtí.

Jak však ukázal doktor Herbert Gaisano, při časté konzumaci alkoholických nápojů neovlivňuje slinivku břišní přímo toxicita alkoholu, ale působí na ni spíše vedlejší produkty jeho metabolismu (metabolity), zvláště při extrémní zátěži organismu a při odbourávání velkého množství alkoholu.

Jednotlivé metabolity degradace alkoholu, přesněji etanolu neboli ethylalkoholu, byly testovány na pankreatických buněčných liniích. Výsledky ukázaly, že metabolity alkoholu (acetaldehyd, ethyl-palmitát, ethyl-oleát) způsobují u těchto buněk špatné uvolňování vápníku a sníženou schopnost vylučování trávicích enzymů, které jsou důležité pro enzymatické zpracování potravy. Navíc se u specializovaných (tzv. acinárních) buněk změní lokalizace trávicích enzymů, čímž se zhorší jejich sekrece, a tím také účinnost. Dojde dokonce k předčasné aktivaci těchto enzymů už ve slinivce a k předčasné smrti buněk slinivky břišní, což podporuje vznik zánětu.

Studie Dr. Gaisana objasňuje, jaké jsou příčiny zánětu slinivky břišní v závislosti na alkoholu. Tyto výsledky mohou mít zásadní význam při vývoji terapií u pacientů po poškození pankreatu. Nezapomeňte tedy příště vzít s sebou do hospody nějakého Míru a alkohol si dopřávejte s ním.

Literatura: Dolai, S.; Liang, T.; Lam, P. P.; Fernandez, N. A.; Chidambaram, S.; Gaisano, H.,Y.: Effects of ethanol metabolites on exocytosis of pancreatic acinar cells in rats. Gastroenterology, 2012.

Autor: Václav Brázda
Sdílet
Hledání
Členské příspěvky
Informace o tom jak zaplatit členské příspěvky naleznete na webu Mensy.
Stažení časopisu
Časopis Mensa 2/2020 (duben) si můžete stáhnout ve formátu PDF:
Titulní strana časopisu Mensa 2/2020
Inzerujte s Mensou
Informace o možnostech inzerce v médiích Mensy ČR naleznete na stránce inzerce v papírovém časopise.
Hledáme
"Historiky"
Mensa má na našem území bohatou historii, avšak jen její malá část je přehledně zmapována. Hledáme pomocníky, kteří by chtěli projít několik starších časopisů, vybrat z nich relevantní informace a upravit je do přehledné podoby.

Programátora
Šikovného programátora, který by byl ochoten věnovat část svého času a doprogramovat nám sekci Kariéra na intranetu Mensy.

Práce v redakci je dobrovolná a nemůžeme Vám za ni slíbit hmotný honorář. Nabízíme Vám však možnost dělat zajímavé věci s lidmi, se kterými je radost pracovat. Se zájmem se, prosím, obracejte na .
Inteligence
Inteligence a její měření
Co je to inteligence, jak se člení a jak ji můžeme změřit, co to znamená IQ?

Popis různých stupnic IQ
Na světě se používají různé stupnice IQ, vysvětlujeme jejich podstatu a vztahy mezi nimi

Historie měření inteligence
Podrobně vysvětlujeme jak se vyvíjely způsoby a metody měření inteligence

Jsme chytřejší než naši předkové?
Rozebíráme Flynnův efekt a změnu průměrné inteligence v populaci během 20. století

Kreativní génius nebo psychotik?
Hranice mezi geniálním a psychotickým jedincem je často velmi úzká, vysvětlujeme, proč tomu tak je a zda spolu tyto vlastnosti souvisí

Chcete znát své IQ?
Přihlaste se na testování IQ pořádané společností Mensa, které na rozdíl od mnoha pochybných testů na internetu probíhá prostřednictvím mezinárodně uznávaného a standardizovaného testu.
Mensa v médiích
Našli jste nějaký článek o Mense? Prosím, pošlete odkaz na adresu .
Napište nám
Rádi píšete a chcete uveřejnit článek v časopise nebo na webu Mensy? Chtěli byste Mense pomoci jinak? Potom určitě napište na .
Testování inteligence
Informace a přihlášku na oficiální testování inteligence naleznete na http://testovani.mensa.cz/. Testování můžete také někomu darovat formou dárkové poukázky.
Tištěný časopis
Časopis Mensa může odebírat kdokoliv (i nečlen) na území ČR za 150 Kč ročně. Se zájmem o předplatné se, prosím, obracejte na sekretářku: .