Změna perspektivy: Jak myslel Kasparov?
Souboje se neodehrávaly pouze na šachovnici samotné, ale také v rovině psychologické.
Garri Kasparov využíval své inteligence (Mensa mu naměřila 190 bodů) a zároveň představivosti a díval se na šachové zápolení i z dalšího, zcela odlišného úhlu. Přišel s taktikou „vyčerpání soupeře“. Všiml si, že mnoho vrcholových zápasů trvá díky své vyrovnanosti poměrně dlouhou dobu. Také zaznamenal, že soupeři, proti kterým hrál, před zápasem často jedí jen velmi málo, aby jejich mozek zůstal dobře prokrven a myšlení bylo maximálně vyšponované. Garri posuzoval soupeření z jiné perspektivy – z pohledu příjmu a výdeje energie lidského těla. Před každým zápasem se pořádně najedl a jeho krátkodobá „nevýhoda“ se po chvíli změnila na velkou strategickou výhodu, mnohdy rozhodující zápas. Na počátku zápasu zaměstnával Garri mysl svých soupeřů zbytečnými a nelogickými tahy. Když pak soupeři začali strádat, byli vyčerpaní, unavení a ztráceli kvůli tomu schopnost se koncentrovat, přišla Garriho chvíle. Začal mocně a energicky útočit. Zaskočený soupeř jen těžce zvládal nápor efektních a promyšlených tahů. Jeho psychická stránka byla dokonale podlomena.
Schopnost pohlížet na zavedené postupy
neotřelým způsobem se vyplatila. Ne nadarmo
je Garri Kasparov mnohými lidmi považován
za největšího šachistu všech dob.
foto: www.kasparov.com
Mensa má na našem území bohatou historii, avšak jen její malá část je přehledně zmapována. Hledáme pomocníky, kteří by chtěli projít několik starších časopisů, vybrat z nich relevantní informace a upravit je do přehledné podoby.
Programátora
Šikovného programátora, který by byl ochoten věnovat část svého času a doprogramovat nám sekci Kariéra na intranetu Mensy.
Práce v redakci je dobrovolná a nemůžeme Vám za ni slíbit hmotný honorář. Nabízíme Vám však možnost dělat zajímavé věci s lidmi, se kterými je radost pracovat. Se zájmem se, prosím, obracejte na .
Co je to inteligence, jak se člení a jak ji můžeme změřit, co to znamená IQ?
Popis různých stupnic IQ
Na světě se používají různé stupnice IQ, vysvětlujeme jejich podstatu a vztahy mezi nimi
Historie měření inteligence
Podrobně vysvětlujeme jak se vyvíjely způsoby a metody měření inteligence
Jsme chytřejší než naši předkové?
Rozebíráme Flynnův efekt a změnu průměrné inteligence v populaci během 20. století
Kreativní génius nebo psychotik?
Hranice mezi geniálním a psychotickým jedincem je často velmi úzká, vysvětlujeme, proč tomu tak je a zda spolu tyto vlastnosti souvisí
Chcete znát své IQ?
Přihlaste se na testování IQ pořádané společností Mensa, které na rozdíl od mnoha pochybných testů na internetu probíhá prostřednictvím mezinárodně uznávaného a standardizovaného testu.