Deskohrátky aneb Díky, pane Zapletale

Soutěž Deskohrátky, určenou pro milovníky deskových her a logických úloh. můžete od října 2013 najít na webových stránkách Mensy ČR v rubrice Volný čas -> Hlavolamy. Kromě dalších informací o soutěži se dozvíte více i o motivaci, která vedla k jejímu vzniku.
Od října 2013 se k pravidelným šifrovacím soutěžím na stránkách Mensy přidala další soutěž s názvem Deskohrátky. Je určena milovníkům deskových her a logických úloh. V každém kole najdete základní pravidla vybrané deskové hry a čtyři soutěžní úlohy k vyřešení, pomocí kterých můžete objevovat základní výherní strategii. Pátá úloha je logická a s danou hrou nemusí souviset. Nejlepší řešení je odměněno drobnou deskovou hrou, knihou či hlavolamem. Výherci obdrží seznam cen, ze kterého si vyberou.

Dosud jsme představili hry Semafor, Hroši a krokodýlové, Kalaha, Push, Entropie a Mlýn, v dubnu můžete poznat Toguz kumalak – hru, ve které bude na podzim třetí mistrovství světa, v dalších měsících se můžete těšit na další známé (dáma, Othello, piškvorky) i neznámé hry (šachové varianty Vladimíra Pribilince, Teeko, Ataxx, Virus Wars …).

Proč soutěž vznikla? Deskové a další hry mám ráda odmalička, shodou okolností mi rodiče koupili dvě knížky Miloše Zapletala – Špalíček her a Velkou knihu deskových her, třetí, Hry v klubovně, jsem získala výměnou se spolužačkou za jiné knihy a další jsem si aspoň půjčila z knihovny. S panem Zapletalem jsem měla dokonce příležitost se setkat, a to v roce 2002 na Regionální vzájemné výměně zkušeností v Liberci. Tehdy jsem mu přála, aby se našel další nadšenec, který bude o té spoustě logických, deskových, karetních, kostkových a jiných hrách psát další knihy či o hrách dále informovat. V té době jsem ještě netušila, že se tohoto úkolu zhostím i já osobně. A tak tedy díky, pane Zapletale, za mnoho příjemných hodin strávených nad hrami popsanými ve vašich knihách, za inspiraci a za celoživotního koníčka. Díky.
Autor: Hana Kotinová
Sdílet

Komentáře

Hledání
Členské příspěvky
Informace o tom jak zaplatit členské příspěvky naleznete na webu Mensy.
Stažení časopisu
Časopis Mensa 5/2022 (říjen) si můžete stáhnout ve formátu PDF:
Titulní strana časopisu Mensa 5/2022
Inzerujte s Mensou
Informace o možnostech inzerce v médiích Mensy ČR naleznete na stránce inzerce v papírovém časopise.
Hledáme
"Historiky"
Mensa má na našem území bohatou historii, avšak jen její malá část je přehledně zmapována. Hledáme pomocníky, kteří by chtěli projít několik starších časopisů, vybrat z nich relevantní informace a upravit je do přehledné podoby.

Programátora
Šikovného programátora, který by byl ochoten věnovat část svého času a doprogramovat nám sekci Kariéra na intranetu Mensy.

Práce v redakci je dobrovolná a nemůžeme Vám za ni slíbit hmotný honorář. Nabízíme Vám však možnost dělat zajímavé věci s lidmi, se kterými je radost pracovat. Se zájmem se, prosím, obracejte na .
Inteligence
Inteligence a její měření
Co je to inteligence, jak se člení a jak ji můžeme změřit, co to znamená IQ?

Popis různých stupnic IQ
Na světě se používají různé stupnice IQ, vysvětlujeme jejich podstatu a vztahy mezi nimi

Historie měření inteligence
Podrobně vysvětlujeme jak se vyvíjely způsoby a metody měření inteligence

Jsme chytřejší než naši předkové?
Rozebíráme Flynnův efekt a změnu průměrné inteligence v populaci během 20. století

Kreativní génius nebo psychotik?
Hranice mezi geniálním a psychotickým jedincem je často velmi úzká, vysvětlujeme, proč tomu tak je a zda spolu tyto vlastnosti souvisí

Chcete znát své IQ?
Přihlaste se na testování IQ pořádané společností Mensa, které na rozdíl od mnoha pochybných testů na internetu probíhá prostřednictvím mezinárodně uznávaného a standardizovaného testu.
Mensa v médiích
Našli jste nějaký článek o Mense? Prosím, pošlete odkaz na adresu .
Napište nám
Rádi píšete a chcete uveřejnit článek v časopise nebo na webu Mensy? Chtěli byste Mense pomoci jinak? Potom určitě napište na .
Testování inteligence
Informace a přihlášku na oficiální testování inteligence naleznete na http://testovani.mensa.cz/. Testování můžete také někomu darovat formou dárkové poukázky.
Tištěný časopis
Časopis Mensa může odebírat kdokoliv (i nečlen) na území ČR za 150 Kč ročně. Se zájmem o předplatné se, prosím, obracejte na sekretářku: .