Mensané s menšinovou sexuální orientací ve světě

Český SIG Queer, jehož vznik se datuje k podzimu 2013 a který se snaží přiblížit všem zájemcům život jinak sexuálně orientovaných lidí, se zařadil po bok USA, Velké Británie, NIzozemí, SRN i Španělska, v rámci jejichž Mens fungují zájmové skupiny s podobným zaměřením.
Mensa ČR vznikem SIGu Queer na podzim loňského roku ukázala, že drží krok s ostatními velkými národními Mensami. Již od roku 1976 působí v rámci americké Mensy GaySIG, jehož členové komunikují především prostřednictvím Yahoo Groups (http://gaysig.org). Ve Velké Británii existuje asi stočlenná zájmová skupina GLAM (Gay, Lesbian and Mensan), která pořádá pravidelná setkání, vydává vlastní časopis a organizuje různé tematické víkendy (http://www.foxearth.net/glam). Na půdě nizozemské Mensy funguje uzavřená skupina GAYniaal, která vytváří pro své členy bezpečné místo pro sdílení myšlenek, zkušeností a zážitků. Tato skupina pro gaye, lesby, bisexuály a transsexuály si zakládá na soukromí svých členů. Připravuje pro ně prostředí plné aktivit a shromažďuje tematické články a odkazy pro jejich rozvoj (http://www.mensa.nl/activiteiten/sig-big-bgn/lijst). Pozadu nezůstává ani německá Mensa se svým QueerSIG, jehož členové se příležitostně scházejí (http://www.queersig.de). Speciální zájmovou skupinu pro gaye a lesby mají také ve španělské Mense (http://www.mensa.es/benefits.htm).

Právě mezi takové skupiny přibyl český SIG Queer s cílem přiblížit všem zájemcům život jinak sexuálně orientovaných lidí. Jeho snahou je rozšířit obzory o této komunitě a bořit mýty a předsudky, které jsou s ní spojeny. SIG Queer je prostor pro výměnu názorů mezi menšinou a většinou. Pokud Vás daná problematika zajímá nebo jste přímo její součástí, přihlaste se přes intranet do e-mailové konference nebo rovnou přijďte na některou z pořádaných akcí a poznejte, že i „nenormálně“ inteligentní člověk může být „nenormálně“ orientovaný a přitom být úplně normální.
Autor: Martin Felgr
Sdílet

Komentáře

Hledání
Členské příspěvky
Informace o tom jak zaplatit členské příspěvky naleznete na webu Mensy.
Stažení časopisu
Časopis Mensa 5/2022 (říjen) si můžete stáhnout ve formátu PDF:
Titulní strana časopisu Mensa 5/2022
Inzerujte s Mensou
Informace o možnostech inzerce v médiích Mensy ČR naleznete na stránce inzerce v papírovém časopise.
Hledáme
"Historiky"
Mensa má na našem území bohatou historii, avšak jen její malá část je přehledně zmapována. Hledáme pomocníky, kteří by chtěli projít několik starších časopisů, vybrat z nich relevantní informace a upravit je do přehledné podoby.

Programátora
Šikovného programátora, který by byl ochoten věnovat část svého času a doprogramovat nám sekci Kariéra na intranetu Mensy.

Práce v redakci je dobrovolná a nemůžeme Vám za ni slíbit hmotný honorář. Nabízíme Vám však možnost dělat zajímavé věci s lidmi, se kterými je radost pracovat. Se zájmem se, prosím, obracejte na .
Inteligence
Inteligence a její měření
Co je to inteligence, jak se člení a jak ji můžeme změřit, co to znamená IQ?

Popis různých stupnic IQ
Na světě se používají různé stupnice IQ, vysvětlujeme jejich podstatu a vztahy mezi nimi

Historie měření inteligence
Podrobně vysvětlujeme jak se vyvíjely způsoby a metody měření inteligence

Jsme chytřejší než naši předkové?
Rozebíráme Flynnův efekt a změnu průměrné inteligence v populaci během 20. století

Kreativní génius nebo psychotik?
Hranice mezi geniálním a psychotickým jedincem je často velmi úzká, vysvětlujeme, proč tomu tak je a zda spolu tyto vlastnosti souvisí

Chcete znát své IQ?
Přihlaste se na testování IQ pořádané společností Mensa, které na rozdíl od mnoha pochybných testů na internetu probíhá prostřednictvím mezinárodně uznávaného a standardizovaného testu.
Mensa v médiích
Našli jste nějaký článek o Mense? Prosím, pošlete odkaz na adresu .
Napište nám
Rádi píšete a chcete uveřejnit článek v časopise nebo na webu Mensy? Chtěli byste Mense pomoci jinak? Potom určitě napište na .
Testování inteligence
Informace a přihlášku na oficiální testování inteligence naleznete na http://testovani.mensa.cz/. Testování můžete také někomu darovat formou dárkové poukázky.
Tištěný časopis
Časopis Mensa může odebírat kdokoliv (i nečlen) na území ČR za 150 Kč ročně. Se zájmem o předplatné se, prosím, obracejte na sekretářku: .