Mensovní programátorský víkend

Mimořádná a v dějinách české Mensy dosud ojedinělá akce proběhla ve dnech 16.-18. 8. 2013. Pět programátorů vyslyšelo výzvu na výpomoc mensovnímu intranetu a dorazilo na první programátorský víkend do Vílance na Jihlavsku.
Programátorský víkend, foto: Jaromír KrysNěkolika dalším odhodlaným cestu bohužel znemožnily jiné okolnosti. Spolu s těmito pěti statečnými - Vladimírem Kapicem, Jardou Krysem, Lenkou Stodůlkovou, Zbyňkem Vaculíkem a Pavlem Vyhlídalem (seznam tříděn dle příjmení) se akce zúčastnilo i několik členů vedení Mensy, kteří jsou zodpovědni za konkrétní programované aktivity a fungovali jako konzultanti.
Po úvodním seznámení s pojetím a datovými strukturami intranetu následovalo rozdělení modulů mezi jednotlivé programátory a nástup ke klávesnicím. Část zpracovávaných modulů je běžným uživatelům skryta a slouží ke zlepšení interních procesů - Vladimír Kapic spolu s Danou Havlovou řešili automatizaci zpracování výsledků testování (která umožní výrazné zrychlení odesílání výsledků testů) a Jarda Krys se spolu se Zuzanou Polákovou a Hanou Kalusovou zaměřil na automatizované zpracování příchozích plateb (správně zaplacený členský příspěvek se promítne do našeho systému v den připsání na účet). Další část je ale viditelná velmi dobře - Pavel Vyhlídal pracoval na migraci mensovního mailového systému na Google Mail, Zbyněk Vaculík se snažil přimět diskusní fórum k lepší spolupráci se zbytkem intranetu a Lenka Stodůlková doplňovala několik dalších polí do členského profilu.
Všechny tyto moduly se povedlo během víkendu zdárně nastartovat a programátoři na nich nyní pracují samostatně sIntranet Mensy ČR případnými konzultacemi. Některé mají již viditelný dopad do mensovního života - migrace mailů byla provedena, na zbývajících se pracuje a věříme, že budou úspěšně dokončeny brzy. Nevyhnuli jsme se ani diskusi o budoucnosti intranetu a krocích nezbytných pro další zajištění jeho provozu.
Chtěl bych velmi poděkovat - v prvé řadě programátorům, kteří se rozhodli obětovat vlastní volný čas na zlepšení něčeho, co slouží nám všem. Rovněž bych chtěl poděkovat konzultantům a organizátorům. Nelze samozřejmě opomenout roli Tomáše Kubeše, který konzultoval a konzultoval a také mu patří díky za vytvoření testovacího prostředí odděleného od mensovních dat.
Jako největší přínos tohoto víkendu hodnotím fakt, že se rozvoji mensovního intranetu dostalo silného impulsu, že se do něj podařilo aktivně zapojit tolik členů. Doufám, že se programátoři budou na vylepšování intranetu i nadále podílet, a rovněž věřím, že zájemců o výpomoc bude přibývat a že i příští programátorský víkend bude stejně plodný jako tento. Námětů na zlepšení intranetu ještě několik máme. ☺
Autor: Petr Mazal
Sdílet
Hledání
Členské příspěvky
Informace o tom jak zaplatit členské příspěvky naleznete na webu Mensy.
Stažení časopisu
Časopis Mensa 5/2022 (říjen) si můžete stáhnout ve formátu PDF:
Titulní strana časopisu Mensa 5/2022
Inzerujte s Mensou
Informace o možnostech inzerce v médiích Mensy ČR naleznete na stránce inzerce v papírovém časopise.
Hledáme
"Historiky"
Mensa má na našem území bohatou historii, avšak jen její malá část je přehledně zmapována. Hledáme pomocníky, kteří by chtěli projít několik starších časopisů, vybrat z nich relevantní informace a upravit je do přehledné podoby.

Programátora
Šikovného programátora, který by byl ochoten věnovat část svého času a doprogramovat nám sekci Kariéra na intranetu Mensy.

Práce v redakci je dobrovolná a nemůžeme Vám za ni slíbit hmotný honorář. Nabízíme Vám však možnost dělat zajímavé věci s lidmi, se kterými je radost pracovat. Se zájmem se, prosím, obracejte na .
Inteligence
Inteligence a její měření
Co je to inteligence, jak se člení a jak ji můžeme změřit, co to znamená IQ?

Popis různých stupnic IQ
Na světě se používají různé stupnice IQ, vysvětlujeme jejich podstatu a vztahy mezi nimi

Historie měření inteligence
Podrobně vysvětlujeme jak se vyvíjely způsoby a metody měření inteligence

Jsme chytřejší než naši předkové?
Rozebíráme Flynnův efekt a změnu průměrné inteligence v populaci během 20. století

Kreativní génius nebo psychotik?
Hranice mezi geniálním a psychotickým jedincem je často velmi úzká, vysvětlujeme, proč tomu tak je a zda spolu tyto vlastnosti souvisí

Chcete znát své IQ?
Přihlaste se na testování IQ pořádané společností Mensa, které na rozdíl od mnoha pochybných testů na internetu probíhá prostřednictvím mezinárodně uznávaného a standardizovaného testu.
Mensa v médiích
Našli jste nějaký článek o Mense? Prosím, pošlete odkaz na adresu .
Napište nám
Rádi píšete a chcete uveřejnit článek v časopise nebo na webu Mensy? Chtěli byste Mense pomoci jinak? Potom určitě napište na .
Testování inteligence
Informace a přihlášku na oficiální testování inteligence naleznete na http://testovani.mensa.cz/. Testování můžete také někomu darovat formou dárkové poukázky.
Tištěný časopis
Časopis Mensa může odebírat kdokoliv (i nečlen) na území ČR za 150 Kč ročně. Se zájmem o předplatné se, prosím, obracejte na sekretářku: .