Předali jsme Elišce Kaplicky diplom Jana Kaplického za duševní přínos pro společnost

V rámci komponovaného večera na památku Jana Kaplického předal místopředseda Mensy ČR a šéfredaktor mensovního časopisu Tomáš Kubeš do rukou Elišky Kaplicky Fuchsové diplom související s oceněním Čestné uznání Mensy České republiky.

Diplom byl již staršího data, o nominaci Jana Kaplického totiž rozhodli členové Mensy hned v prvním ročníku ocenění v roce 2010. Paní Elišku Kaplicky jsme uvědomili, ale vzhledem k jejímu dlouhému pobytu v zahraničí se předání diplomu v řádném termínu na Valné hromadě Mensy nemohlo uskutečnit. Vyjádřila již tehdy velké potěšení z nominace a teď nám opětovně srdečně poděkovala.

V Mense se snažíme o využití inteligence ve prospěch lidské společnosti, o aktivity pro společnost obecně a jednou z těchto aktivit je Čestné uznání. Vyhledáváme a oceňujeme pozoruhodné duševní počiny, skvělá celoživotní díla i jednotlivé převratné myšlenky ve všech oblastech lidské činnosti. Činnost a dílo architekta Jana Kaplického do této definice plně zapadá.

Jan Kaplický se narodil 18. dubna 1937 v Praze, vystudoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou a v roce 1968 emigroval do Británie. Prošel několika kancelářemi, než v roce 1979 založil studio Future Systems, kde navrhl i tiskové centrum pro kriketový stadion v Londýně, oceněné prestižní Stirlingovou cenou. Zabýval se architekturou, designem, módními návrhy. V posledních letech experimenoval s organickou architekturou, která se inspiruje přírodními tvary. V České republice se Kaplický dostal do širšího povědomí projektem Národní knihovny a následnými nekonečnými tahanicemi o jeho realizaci. Zemřel 14. 1. 2009 ve věku 71 let v den, kdy se narodila jeho dcera Johanka.

Akce se konala ve zcela zaplněném sále Ústřední knihovny v Praze na Mariánském náměstí – sál má kapacitu 350 míst. Cílem akce bylo uctění památky tohoto světově uznávaného architekta. Konala se v den 5. výročí úmrtí Jana Kaplického a jeho kolegové a blízcí promluvili o jeho tvorbě, vizích a světě. Množství obrazového materiálu, skic projektů, fotografií ze života a osobní vzpomínky na Jana Kaplického prezentovali hosté – architekt Jura Bečička, dokumentaristka Olga Špátová, evangelický farář Daniel Smetana, sběratel umění Eleutheria Augusto Razetto či architekt Václav Aulický. Zazněly komentáře architekta a multiumělce Davida Vávry i Kláry Mixové, dcery dlouholetého Kaplického přítele a spolužáka Pavla Bobka. Pavel Bobek navrhl přejmenovat ulici Československé armády, v jejíž blízkosti Jan Kaplický zemřel, na třídu Jana Kaplického.

O zachování Kaplického odkazu se nadále stará jeho druhá žena Eliška Kaplicky Fuchsová v rámci fondu Kaplicky Center, jehož činnost v rámci večera také představila.

Závěrem si dovolím osobní poznámku. Jan Kaplický, jeho tvorba a společensky nedoceněné dílo pro mě bylo inspirací k vytvoření ocenění za duševní přínos pro společnost. Jeho vizionářské dílo mohlo Prahu a Českou republiku posunout dál. Projekt Národní knihovna se před jeho náhlou smrtí nerealizoval a obávám se, že se už ani realizovat nebude, nehledě na to, že svou myšlenku by nejlépe zhmotnil právě sám Kaplický. Politické překážky mu však zabránily v realizaci. Nemohla jsem se smířit s myšlenkou, že tak silný odkaz zanikne pouhou fyzickou smrtí.

Jan Kaplický

Autor: Zuzana Šimková
Sdílet
Hledání
Členské příspěvky
Informace o tom jak zaplatit členské příspěvky naleznete na webu Mensy.
Stažení časopisu
Časopis Mensa 5/2022 (říjen) si můžete stáhnout ve formátu PDF:
Titulní strana časopisu Mensa 5/2022
Inzerujte s Mensou
Informace o možnostech inzerce v médiích Mensy ČR naleznete na stránce inzerce v papírovém časopise.
Hledáme
"Historiky"
Mensa má na našem území bohatou historii, avšak jen její malá část je přehledně zmapována. Hledáme pomocníky, kteří by chtěli projít několik starších časopisů, vybrat z nich relevantní informace a upravit je do přehledné podoby.

Programátora
Šikovného programátora, který by byl ochoten věnovat část svého času a doprogramovat nám sekci Kariéra na intranetu Mensy.

Práce v redakci je dobrovolná a nemůžeme Vám za ni slíbit hmotný honorář. Nabízíme Vám však možnost dělat zajímavé věci s lidmi, se kterými je radost pracovat. Se zájmem se, prosím, obracejte na .
Inteligence
Inteligence a její měření
Co je to inteligence, jak se člení a jak ji můžeme změřit, co to znamená IQ?

Popis různých stupnic IQ
Na světě se používají různé stupnice IQ, vysvětlujeme jejich podstatu a vztahy mezi nimi

Historie měření inteligence
Podrobně vysvětlujeme jak se vyvíjely způsoby a metody měření inteligence

Jsme chytřejší než naši předkové?
Rozebíráme Flynnův efekt a změnu průměrné inteligence v populaci během 20. století

Kreativní génius nebo psychotik?
Hranice mezi geniálním a psychotickým jedincem je často velmi úzká, vysvětlujeme, proč tomu tak je a zda spolu tyto vlastnosti souvisí

Chcete znát své IQ?
Přihlaste se na testování IQ pořádané společností Mensa, které na rozdíl od mnoha pochybných testů na internetu probíhá prostřednictvím mezinárodně uznávaného a standardizovaného testu.
Mensa v médiích
Našli jste nějaký článek o Mense? Prosím, pošlete odkaz na adresu .
Napište nám
Rádi píšete a chcete uveřejnit článek v časopise nebo na webu Mensy? Chtěli byste Mense pomoci jinak? Potom určitě napište na .
Testování inteligence
Informace a přihlášku na oficiální testování inteligence naleznete na http://testovani.mensa.cz/. Testování můžete také někomu darovat formou dárkové poukázky.
Tištěný časopis
Časopis Mensa může odebírat kdokoliv (i nečlen) na území ČR za 150 Kč ročně. Se zájmem o předplatné se, prosím, obracejte na sekretářku: .