Přehled aktivit místních skupin v roce 2008

10 a více členů, kteří žijí či pracují v jedné oblasti, může se souhlasem Rady založit místní skupinu. Každá místní skupina má podle stanov určitou ekonomickou samostatnost. V rámci místních skupin se pořádají pravidelná setkání a různé společenské či sportovní akce. Více o jednotlivých místních skupinách se dozvíte v tomto článku. http://ms.mensa.cz

MS Brno
 
Pavel Terber

Místní skupina se po době, kdy se prakticky rozpadla (odstěhováním aktivních členů), opět formuje a rozrůstá. Hodně tomu pomohly zajímavé nápady nových členů i další akce mimo pravidelné schůzky. Z těchto akcí za rok 2008 můžu jmenovat detektivku u Počarovských, kurs potápění, Muzejní noc, curling, exkurzi na policii, cyklistický víkend, pořádání celostátního setkání, výstavy Tutanchamon a Da Vinci, bowling a další. Jen slavkovský poklad stále zůstává neobjeven, ale snad se jej podaří najít v příštím roce.

Pravidelné schůzky se konají vždy 3. pondělí v měsíci v Brně, v restauraci U Plaza (roh ulic Tererova a Jana Babáka) od 19:00. Případné dotazy směřujte na pavel.terber@mensa.cz.


předseda Pavel Terber
pavel.terber@mensa.czMS České Budějovice
 
Lucie Malechová
Historie naší místní skupiny se začala psát teprve nedávno. V červnu 2007 se sešlo prvních pět členů a zhruba po ročním snažení bylo možné v květnu 2008 založit místní skupinu a uspořádat první valnou hromadu. V současné době eviduje naše skupinka 22 členů.

Naše MS České Budějovice se zatím nemůže pochlubit pravidelným setkáváním. Chceme to v roce 2009 změnit a konečně zvolit termín pravidelných schůzek. Klasická setkání plná povídání a seznamování se s novými členy proběhla v únoru, březnu a květnu, kdy se konala již zmíněná první valná hromada. Od založení MS jsme podnikli i několik zajímavějších akciček.

Na přelomu července a srpna to bylo vodácké dobrodružství, které bychom rádi v novém roce zopakovali. V září jsme se společně podívali do grafitových dolů v České Krumlově a v říjnu proběhlo další bowlingové setkání.

Dobrou zprávou jak pro naši MS, tak hlavně pro jižní Čechy je to, že se konečně i v naší oblasti začalo testovat. A to díky Honzovi Herrmannovi, který se aktivně zhostil role testujícího a už připravuje další testování.

Jednou z důležitých informací je vznik vlastního aliasu budejovice@mensa.cz, kam můžete psát své dotazy, náměty, vzkazy, připomínky, apod. Na vše se budu já, jako předsedkyně naší MS, snažit co nejrychleji a co možná nejzodpovědněji odpovědět. Kontaktovat mě můžete také na můj email lucie.malechova@mensa.cz, případně na tel. 607 591 599.

Další informace o naší MS, jejích členech nebo akcích se můžete dozvědět nejen na klasických mensovních stránkách pod místními skupinami, ale také na našich nových stránkách, které jsme změnili po získání statutu MS. Stránky nyní najdete na www.jihocesi.regnum.cz. Přiznávám, že s jejich zveřejněním jsme trochu zaváhali, ale nový design, provedení a rubriky snad tento nedostatek nahradí.

Plán akcí na rok 2009
  • novoroční setkání – leden 2009, bude snaha domluvit termíny pravidelných schůzek
  • přátelské utkání v bowlingu – termín je plánován na táborské jarní prázdniny (kolem 10. 2. 2009), aby se mohli dostavit i členové z Milevska
  • turistika a cykloturistika – letní prázdniny
  • vodácké dobrodružství – přelom července a srpna
  • geocaching (otevřené téma pro členy s navigací)
  • další mimořádná setkání dle kulturních programů v regionu

předsedkyně Lucie Malechová
lucie.malechova@mensa.cz
redakčně upravenoMS Hradec Králové
 
Veronika Barniaková

Tak už uběhl více než rok, co se opět začali pravidelně scházet členové Mensy z Hradce Králové a jeho okolí. Po celou tuto dobu jsme byli věrni místu i termínu setkání, a to prvnímu úterý v měsíci ve vinném sklípku U Královny Elišky v Hradci Králové. I v letošním roce plánujeme (až na výjimky) v tomto příjemném návyku pokračovat.

Sice jsme v roce 2008 trochu zaháleli a neorganizovali žádné zvláštní akce, avšak i přesto věřím, že jsme se každý měsíc na setkáních obohacovali svými názory na nejrůznější témata a svůj život malinko prodloužili kapkou zdravého smíchu. Zážitky našich členů z jejich výletů po krásách (nejen) České republiky, sem tam nějaká fotografie, nezapomenutelná ukázka úprav bonsají, a toto vše doplněno o slasti života, které některé z nás během letošního roku potkaly … manželství, rodičovství či prarodičovství … z nás činí otevřenou skupinu, do které se může zapojit kdokoliv další. Rádi ho mezi sebou přivítáme a jsme si jisti, že společné téma najdeme.

 Všem vám přeji, aby vám v roce 2009 vše vycházelo podle vašich představ, hodně zdraví, štěstí a samozřejmě i toho, co vše spojuje – úsměvů na vaší tváři.   

předsedkyně Veronika Barniaková
veronika.barniakova@mensa.cz


setkání MS Hradec KrálovéMS Karlovy Vary

Ronald Němec


Největší lázeňské město Karlovy Vary má též svoji místní skupinu. Důvodem, proč lidé jezdí do lázní, je odpočinek. Důvodem, proč se scházíme my, je práce. Ideální rovina života je odpočinková práce. Právě to můžete zažít u nás na místní skupině v Karlových Varech. Není nás mnoho, ale o to více se známe. Nescházíme se pravidelně, ale pořád o sobě víme. Střídáme se v různých příbytcích našich členů, kde při víně, kávě či jiných pochutinách odpočinkově pracujeme hlavou. A co nám to dává? Obohacení. Vzpomínky. To, co nám nikdo nikdy nesebere. Radost, smích.

 Bylo by jistě příjemné, kdyby nás bylo více, a tak vás, všechny čtenáře tohoto článku, zveme k nám. Nemusíte se bát. Nemůžeme vám nic slíbit, ale my si pokaždé odnášíme sebou něco příjemného. A pokud nejste boží andělé, kteří jsou již příjemným naplněni od podstaty, přijďte k nám a třeba si také něco odnesete.

předseda Ronald Němec
nemec@mensa.czMS Ostrava

Dalibor Hrabec
 Na pravidelném setkání MS Ostrava mě Hanka (naše nyní již bývalá předsedkyně) požádala, zda bych napsala článek o fungování MS v roce 2008. Vlastně jsem ani neměla možnost se tomuto bránit, a tak se tedy pokusím napsat svůj pohled a své dojmy z fungování MS.

Ještě v roce 2007 jsem nevěděla, že Mensa ČR existuje. Měla jsem určité ponětí, že podobná organizace funguje a kdo asi jsou její členové, ale dnes musím říct, že moje tehdejší představy neodpovídají realitě, kterou dnes znám. Naštěstí. :-)

Na konci roku 2007 jsem náhodou (trochu omylem) absolvovala vstupní testy a v lednu 2008 se stala členkou. Zprvu jsem nevěděla, co očekávat, a ze zvědavosti jsem přečetla časopis od první stránky až po závěrečný adresář. Rozhodla jsem se, že to risknu a přijdu na únorové setkání MS Ostrava. Do čajovny u Sýkorova mostu jsem šla pomalu a vynervovaná jako na první rande. Ale všichni byli milí a příjemně a přátelsky mě mezi sebe vzali a já jsem zjistila, že je to skupinka úplně normálních lidí. Od té doby na schůzky chodím pravidelně a vždy se moc těším.

MS Ostrava kromě svých pravidelných schůzek (každé první úterý v měsíci) pořádá také spoustu jiných akcí. Několikrát bylo uspořádáno „Herní odpoledne“, tedy odpoledne až večer s rozličnými deskovými hrami. Tato akce je poměrně oblíbená a určitě se bude opakovat i v příštím roce.

Byly pořádány taky sportovní akce. Adrenalinové boby a paragliding, v březnu stolní tenis a v listopadu bowling, u těchto akcí samozřejmě platilo „není důležité vyhrát, ale zúčastnit se“. Stejné nebo obdobné sportovní akce jsou zamýšleny i na příští rok.

Mensa se zabývá i vzdělávacími aktivitami a díky Česťovi se v dubnu uskutečnila beseda se sociologem Janem Kellerem na téma Společnost a vzdělání.

Velkou vzpomínkou pro mne je akce „Bedna Moravskoslezského kraje“, kterou MS pořádala, teda popravdě MS trochu pomohla pořádat. Hlavní osobou zodpovědnou za tuto soutěž je Dalibor Hrabec. Podrobností o ní již bylo napsáno mnoho, tak jen dodám, že z mého pohledu bylo opravdu zajímavé sledovat měnící se výraz ve tvářích 15 až 19letých soutěžících v průběhu jednotlivých kol. A už se těším na příští rok, kdy má být celorepublikově pořádána Logická olympiáda, tedy soutěž, která je z původní Bedny odvozena.
 Po roce jsem ráda za šťastnou náhodu, která mě dovedla na web Mensy, testování a hlavně k místní skupině Ostrava.
  napsala Hana Studenská
místopředseda Dalibor Hrabec
dalibor.hrabec@post.cz


setkání MS Ostrava


MS Pardubice
 
Jan Mazánek

Pardubická místní skupina se již několik let schází vždy první pátek v měsíci a schůzky navazují na pravidelná testování IQ, která se konají od 18 hodin v klubovně Evropského spolkového domu na Pernštýnském náměstí v Pardubicích.
 V roce 2008 jsme uspořádali, stejně jako v předchozích letech, v rámci pardubických podzimních Městských slavností velké testování IQ. Díky „skvělé“ propagaci v oficiálních materiálech slavností, zajišťovaných magistrátem Pardubic, akci našlo jen několik zájemců. Proto před sebou máme úkol najít serióznějšího partnera pro větší akce a také důstojnější prostory pro pravidelné schůzky a testování.


předseda Jan Mazánek
jan.mazanek@mensa.czMS Plzeň
 
Hana Heřmanová
Plzeňská místní skupina se skládá zhruba z šesti nebo sedmi aktivnějších členů a schází se pokud možno pravidelně jedenkrát v měsíci v příjemné restauraci, kde se povídá o všem možném, hrají se různé hry a popřípadě také pije a hoduje. Největší uspořádanou akcí v roce 2008 bylo jarní celostátní setkání v Bezdružicích, které bylo již druhou povedenou akcí tohoto typu. A s organizováním celostátních setkání počítáme i do budoucna. Z iniciativy Jany Hesové se někdy přesune setkání MS k ní domů nebo do spřátelené italské restaurace; do příštího roku uvažuji o konání části (popř. všech) schůzek též u mě doma, protože od podzimu disponuji novými prostorami vyzývajícími ke hře a příjemnému posezení. Bude vítána i návštěva z jiných místních skupin, neboť je zde i místo k přenocování (ve vlastním spacáku). Pro rok 2009 mám ještě další skromnou vizi, a to podnítit občasnou návštěvu vybrané kulturní akce, např. zajímavého divadla.

Za MS Plzeň se těším na všechny reakce, nové členy a návštěvy z dalších MS!


místopředsedkyně Hana Heřmanová
mail@hanahermanova.czMS Praha
 
Pavla Procházková

Místní skupina Praha se schází pravidelně každé čtvrté úterý v měsíci. V poslední době je nás čím dál tím více, což je samozřejmě dobře, ale jelikož nám původní místnost začíná být těsná, aktivně hledáme prostory nové.

Schůzky se vedou v duchu příjemných diskuzí na všechna možná i nemožná témata. Jedním z pravidelných návštěvníků se stal mensan z Anglie, takže ačkoliv se většina baví česky, zájemci si mohou procvičit také angličtinu. Na všechny nové i stávající členy se moc těšíme, obavy hoďte za hlavu a neváhejte přijít.předsedkyně Pavla Procházková
pavla.prochazkova@mensa.cz


setkání MS PrahaMS Prostějov
 
Jaroslav Zavadil


Schůzky prostějovské MS se konají téměř každý páteční večer a scházejí se na nich mensané z Prostějova a blízkého okolí, čas od času přivítáme hosty i z okolí mnohem vzdálenějšího. Tímto bych chtěl poděkovat manželům Blumensteinovým za vstřícnost a ochotu, neboť u nich se většina schůzek koná.

V roce 2008 jsme se pilně zúčastňovali všech akcí Mensy, jak nám čas a možnosti dovolily. Samotná MS Prostějov letos pro zvědavé zájemce zorganizovala exkurzi do Národního domu a prostějovské Starorežné, svoje chuťové buňky jsme polechtali na Májové koktejl party a se starým rokem jsme se rozloučili na tradiční vánoční besídce, tentokrát uspořádané manželi Brzuskovými.

Jak se stalo v posledních letech pravidlem, tak i letos se naše řady rozšířily. Na Průchozí ulici se už ozývá Baltík, a pokud si čáp nezadá do satelitní navigace špatné souřadnice, tak se pod vánočním stromečkem v Ohrozimi objeví malý dárek.

V roce 2009 se v květnu těšíme na viděnou na jarním setkání, které uspořádá naše MS. Zprávy o tom, že se Tomáš chystá překonat již tak vysoko nastavenou laťku v délce bojovky, berte jako nepodložené. :-)

Z Hané Vám všem přejeme příjemné prožití roku 2009.

předseda Jaroslav Zavadil
jaroslav.zavadil@mensa.czMS Ústí nad Labem
 
Iva Berčíková

Milí Ústečáci a Ústečačky!

V minulém roce se nám podařilo na druhý pokus založit místní skupinu. Sešli jsme se přitom na bowlingu a bylo to fajn posezení. Domluvili jsme se na pravidelných schůzkách. Bohužel se konala jen jedna, na které jsme se sešli tři. A pak už nic. Nebyl čas, nebyly nápady.

Jak je to možné? Vždyť místní skupiny fungují i v menších městech, než je Ústí, např. v Prostějově nebo v Karlových Varech.

 Zkusme začít nový rok jinak. Buďme v kontaktu buď osobně nebo alespoň elektronicky. Já budu 22. ledna 2009 čekat v 18.30 v restauraci Medúsa na Severní terase a vyhlížet zájemce o chytrou konverzaci, kteří přijdou a zahltí mě svými nápady.

předsedkyně Iva Berčíková
iva.bercikova@mensa.cz

Komentáře

Hledání
Členské příspěvky
Informace o tom jak zaplatit členské příspěvky naleznete na webu Mensy.
Stažení časopisu
Časopis Mensa 5/2022 (říjen) si můžete stáhnout ve formátu PDF:
Titulní strana časopisu Mensa 5/2022
Inzerujte s Mensou
Informace o možnostech inzerce v médiích Mensy ČR naleznete na stránce inzerce v papírovém časopise.
Hledáme
"Historiky"
Mensa má na našem území bohatou historii, avšak jen její malá část je přehledně zmapována. Hledáme pomocníky, kteří by chtěli projít několik starších časopisů, vybrat z nich relevantní informace a upravit je do přehledné podoby.

Programátora
Šikovného programátora, který by byl ochoten věnovat část svého času a doprogramovat nám sekci Kariéra na intranetu Mensy.

Práce v redakci je dobrovolná a nemůžeme Vám za ni slíbit hmotný honorář. Nabízíme Vám však možnost dělat zajímavé věci s lidmi, se kterými je radost pracovat. Se zájmem se, prosím, obracejte na .
Inteligence
Inteligence a její měření
Co je to inteligence, jak se člení a jak ji můžeme změřit, co to znamená IQ?

Popis různých stupnic IQ
Na světě se používají různé stupnice IQ, vysvětlujeme jejich podstatu a vztahy mezi nimi

Historie měření inteligence
Podrobně vysvětlujeme jak se vyvíjely způsoby a metody měření inteligence

Jsme chytřejší než naši předkové?
Rozebíráme Flynnův efekt a změnu průměrné inteligence v populaci během 20. století

Kreativní génius nebo psychotik?
Hranice mezi geniálním a psychotickým jedincem je často velmi úzká, vysvětlujeme, proč tomu tak je a zda spolu tyto vlastnosti souvisí

Chcete znát své IQ?
Přihlaste se na testování IQ pořádané společností Mensa, které na rozdíl od mnoha pochybných testů na internetu probíhá prostřednictvím mezinárodně uznávaného a standardizovaného testu.
Mensa v médiích
Našli jste nějaký článek o Mense? Prosím, pošlete odkaz na adresu .
Napište nám
Rádi píšete a chcete uveřejnit článek v časopise nebo na webu Mensy? Chtěli byste Mense pomoci jinak? Potom určitě napište na .
Testování inteligence
Informace a přihlášku na oficiální testování inteligence naleznete na http://testovani.mensa.cz/. Testování můžete také někomu darovat formou dárkové poukázky.
Tištěný časopis
Časopis Mensa může odebírat kdokoliv (i nečlen) na území ČR za 150 Kč ročně. Se zájmem o předplatné se, prosím, obracejte na sekretářku: .