Přehled aktivit SIGů v roce 2007

Přehled aktivit zájmových skupin Mensy v roce 2007.

Business Club

Po roční přestávce byla opět obnovena činnost. První akcí bylo setkání s panem doktorem Mackem.

Aleš Hodina, Vladimír Souček

Centrum nadání a Dětská Mensa

Centrum nadání a Dětská Mensa fungují a svými aktivitami a publikační činností podporují vyhledávání a rozvoj nadaných dětí a péči o ně. O konkrétních aktivitách se dočtete v tomto čísle. Kancelář a klubovnu naleznete v ulici Zavadilova 3, Praha 6.

Václav Fořtík

SFK Terminus

Sci-fi klub funguje. Mezi jeho tradiční akce patří mimo jiné například Pragocon, více se o něm dočtete v rubrice Pozvánky na akce.

Václav Fořtík

SIG Cyklistika

Ačkoli jsem měla pro rok 2006 rozsáhlé plány na několik akcí, nakonec vlivem nepřízně osudu dopadl jenom jeden. Nicméně i tak jsem byla nadmíru spokojena s tím, jak obliba našeho velice liberálního SIGu roste a s ní i příjemná atmosféra akcí. Za toto bych chtěla všem příznivcům poděkovat. V roce 2006 byl uskutečněna jediná několikadenní velmi zdařená akce na Českomoravské vrchovině a pod záštitou našeho SIGu uspořádali Tomáš Hladík s Carlou týdenní lyžařský výlet do italského Bormia.

Tomáš v této tradici - již potřetí - hodlá i v příštím roce pokračovat, a to v termínu 12.-19.1.2008 do švýcarského Davosu. Moje plány na cyklistické akce v roce 2008 jsou opět velkolepé, avšak tentokrát nebudu nic pro jistotu slibovat, jenom trošku nastíním svoje plány. V létě určitě uskutečním tradiční několikadenní výlet, tentokrát do jižních Čech (tam jsme ještě nebyli). Pak bych chtěla uspořádat víkendový výlet podhůřím Orlických hor (přes 4 hrady - Lanšperk, Žampach, Litice a Potštejn) s ubytováním v České Třebové s tím, že druhý den by se mohlo jít do lanového centra. Ještě jeden výlet bych ráda během roku uspořádala, a to do okolí Českého Šternberka (moje posedlost hrady a zámky a přírodními zajímavostmi je určitě zřejmá). Takže se máte na co těšit. A já na vás taky.

Zdenka Pániková

SIG Dračí Doupě

SIG jako takový se spíše aktivně věnuje pořádání Hrdinů, akce, která se koná jednou ročně na OGB. Každý týden pravidelně hrajeme, ale již jsme přesedlali z DrD na mnoho dalších prostředí i herních systémů. Jako přátelé se setkáváme ve větším na akcích buď v úloze pořadatelů, nebo jako účastníci. Přesto se vždy rádi vidíme a já mohu být jen a jen rád, že jsem kdysi sebral odvahu a vešel do klubovny na Zlíchově a poznal tyto lidi, kteří mi tak úžasně obohatili můj život. Díky vám za to!

Pavel Oplt

SIG Jazyky

SIG existuje, členové zatím nevyvíjejí aktivitu, ale pozvolna se začíná publikování článků na adrese http://jazyky.mensa.cz – další přispěvatelé jsou vítáni.

Luděk Kovář

SIG K3 – Klub konštruktívnej kritiky

Nenechajte sa zmiasť názvom, a ani tým tichom, čo je aktuálne trošku okolo nás. Existujeme, žijeme, a na sviatok práce oslávime prvé výročie vzniku!!! Zaoberáme sa jemným frfľaním do viacerých vecí, bez ohľadu na to, ako moc sa nás týkajú. V konečnom dôsledku ale náš SIG (aj keď sa to tak na prvý pohľad nezdá) tvoria veľmi milé a vtipné osôbky.

Komunikáciu medzi sebou máme vyriešenú mailovou konferenciou, v prípade záujmu o zaradenie pošlite mailik na adelka@mensa.sk. Radi spoznáme niekoho nového :). A občas sa podarí pravidelne nepravidelné stretnutie, aj keď popravde, všetci členovia K3 sme sa ešte nestretli :)

Adélka Masaryková, Hanka Svobodová

SIG Lyžování

Druhý březnový víkend roku 2007 jsme v prostředí italských Alp založili SIG Lyžování. Dali jsme si za úkol oslovit nejen náročné a vášnivé lyžaře, ale také začátečníky a ty, kteří rádi lyže vyzkoušejí, ale nemusejí lyžovat každý den od rozednění do poslední jízdy lanovek, a po večerech se rádi baví po vzoru mensovních setkání - namísto toho, aby jen znaveni po celodenním lyžování upadli do spánku. Během jara až podzimu se konalo několik nelyžařských akcí.

Na následující jaro jsme připravili velikonoční týdenní pobyt v italských Dolomitech, podrobnosti jsou na webu lyze.mensa.cz

Aleš Vencko

SIG plzeň

SIG plzeň se pravidelně schází každou třetí středu v měsíci. Na každém večeru se sešlo průměrně šest členů, povídalo se a konzumovalo se plzeňské, a jelikož SIG zakoupil i deskové hry, bylo možné si i příjemně zahrát. Od prosince dochází ke změně a SIG se bude scházet každou první středu v měsíci v restauraci "U Wallise" (www.wallis.cz).

Jan Vaněček

SIG Senioři

Koncem roku vznikl SIG Senioři pro všechny, kteří se nebojí být aktivní.

Natalie Faitlová

SIG Strategické hry

K založení tohoto SIGu mě vedla touha spojit lidi, kteří mají rádi strategické deskové hry a stejně jako já mají problém sem tam se sejít koordinovaně. Doufal jsem, že tím, že nás bude víc, nebude problém uspořádat hraní tak, aby každému vyhovovalo. Momentálně jsem koupil díky grantu Mensy novou hru Shogun, kterou hodláme v co nejbližší době vyzkoušet a následně poslat dál, aby si ji mohli zahrát lidé po celé republice, nejen v Praze. A to byl cíl, udělat seznam lidí a dát jim příležitost se navzájem potkat, pobavit se, zahrát si a probrat taje umných tahů a jemných diplomatických jednávání.

Pavel Oplt

SIG Vita ludus

SIG Vita Ludus se v průběhu celého roku věnoval získávání nových příznivců společenských her. Uspořádali jsme několik desítek méně i více formálních "předváděček" konkrétních společenských her. Vrcholnou akcí byla naše účast na akci CVVZ v Třešti u Jihlavy 16. až 18. listopadu, kde jsme předváděli a učili především hru na hrdiny World of Darkness, karetní hry Vampire a World of Warcraft a hry deskové; kromě toho jsme seznamovali návštěvníky s aktivitami Mensy. Naší další činností v tomto roce byla výroba "demoverzí" a zjednodušených verzí některých složitějších her, aby se s nimi mohli začátečníci lépe seznamovat. Dále jsme pro Mensu získali do inventáře notebook, dataprojektor a přenosné plátno.

V příštím roce chceme pokračovat spoluprací s herními distributory na výrobě demoverzí her, abychom jich měli tolik, že bude možné je zdarma rozdávat zájemcům. Okruh předváděných a propagovaných her chceme rozšířit o figurkové hry, LARPy a hlavolamy.

Martina Frimlová

Turkovci Benjaminovci

Jsme fantasy klub existující od léta 2003. Naší hlavní náplní je seznamovat fantasáky, spisovatele, milovníky divadla, šermu... Snažíme se pomoct začínajícím spisovatelům, organizujeme literární soutěž O dřevěného Turka, programovou linii na Pragoconu a několik srazů a vlastních miniconů ročně. Každý měsíc chodí mail s novinkami a novými SFFH (sci-fi, fantasy, horor) filmy a knihami a mail s Měsíční soutěží. Naši členové působí jako praktikanti na Mensa fantasy campu.

Mezi členy se řadí i lidé důležití pro rozvoj našich cílů: např. spisovatelé Miroslav Žamboch, Ondřej Jireš, Františka Vrbenská a Petr Urban, nakladatel Michael Bronec, Václav Fořtík, Jan Vodička, psychologové, archeologové, knihovníci, další spisovatelé a výborní grafici a kreslíři, studenti bojových umění, žongléři, herci, dramaturgové...

Pokud - a to doufám, že ne! - vám tohle přijde málo, věřte mi, že zabavit bezmála 100 hladových krků není jen tak. Musím to vědět, jako jejich předsedkyně. Každý z nás tu nechává něco ze sebe, já nejspíš nejvíce potu a krve, ale to už se ode mě asi čeká a já mám radost, že tohle moje dítě stojí na vlastních nohách. A hodlám mu pomoct co nejvíc, aby se z něj stal dospělý a dobrý člověk.

  • Říjen 2003. V kronice vítězoslavně píšu, že je nás 15.

  • Beřezen 2004. „Já tomu nevěřím, 50 lidí!“

  • Únor 2005. Poprvé máme vlastní blok na Pragoconu. Zhruba o deseti přednáškách.

  • Rok 2006. Mezi Turkovce nenápadně vplul kněz Jan. A kdo chce, ať se o tom zkusí s Lirou hádat. Vřele nedoporučuju. Mimochodem naše dobrá Lira ještě prohlásila: „Já myslím, že je to fajn, název odkazuje k Turecku, stránky budou japonský a beztak jsou tady všichni medievalisti...“

  • Rok 2007. Počet členů: 86. Blok na Pragoconu je tradicí. I literární soutěž O dřevěného Turka nám zdomácněla. A dále: první společný a zároveň námi organizovaný výlet na Šumavu. Plány pro příští léto směřují za hranice…

Veronika Partiková

Komentáře

Hledání
Členské příspěvky
Informace o tom jak zaplatit členské příspěvky naleznete na webu Mensy.
Stažení časopisu
Časopis Mensa 5/2022 (říjen) si můžete stáhnout ve formátu PDF:
Titulní strana časopisu Mensa 5/2022
Inzerujte s Mensou
Informace o možnostech inzerce v médiích Mensy ČR naleznete na stránce inzerce v papírovém časopise.
Hledáme
"Historiky"
Mensa má na našem území bohatou historii, avšak jen její malá část je přehledně zmapována. Hledáme pomocníky, kteří by chtěli projít několik starších časopisů, vybrat z nich relevantní informace a upravit je do přehledné podoby.

Programátora
Šikovného programátora, který by byl ochoten věnovat část svého času a doprogramovat nám sekci Kariéra na intranetu Mensy.

Práce v redakci je dobrovolná a nemůžeme Vám za ni slíbit hmotný honorář. Nabízíme Vám však možnost dělat zajímavé věci s lidmi, se kterými je radost pracovat. Se zájmem se, prosím, obracejte na .
Inteligence
Inteligence a její měření
Co je to inteligence, jak se člení a jak ji můžeme změřit, co to znamená IQ?

Popis různých stupnic IQ
Na světě se používají různé stupnice IQ, vysvětlujeme jejich podstatu a vztahy mezi nimi

Historie měření inteligence
Podrobně vysvětlujeme jak se vyvíjely způsoby a metody měření inteligence

Jsme chytřejší než naši předkové?
Rozebíráme Flynnův efekt a změnu průměrné inteligence v populaci během 20. století

Kreativní génius nebo psychotik?
Hranice mezi geniálním a psychotickým jedincem je často velmi úzká, vysvětlujeme, proč tomu tak je a zda spolu tyto vlastnosti souvisí

Chcete znát své IQ?
Přihlaste se na testování IQ pořádané společností Mensa, které na rozdíl od mnoha pochybných testů na internetu probíhá prostřednictvím mezinárodně uznávaného a standardizovaného testu.
Mensa v médiích
Našli jste nějaký článek o Mense? Prosím, pošlete odkaz na adresu .
Napište nám
Rádi píšete a chcete uveřejnit článek v časopise nebo na webu Mensy? Chtěli byste Mense pomoci jinak? Potom určitě napište na .
Testování inteligence
Informace a přihlášku na oficiální testování inteligence naleznete na http://testovani.mensa.cz/. Testování můžete také někomu darovat formou dárkové poukázky.
Tištěný časopis
Časopis Mensa může odebírat kdokoliv (i nečlen) na území ČR za 150 Kč ročně. Se zájmem o předplatné se, prosím, obracejte na sekretářku: .