RNDr. Jiří Grygar, CSc. převzal Čestné uznání Mensy České republiky

RNDr. Jiřímu Grygarovi, CSc. udělila Mensa České republiky na základě intranetového hlasování svých členů výběrem z pěti nominovaných osobností historicky první ocenění Čestné uznání. RNDr. Grygar toto Čestné uznání převzal na přednášce a besedě, která se uskutečnila dne 16. 9. 2010 v konferenčním sálu Hotelu Astra v Praze.
Jiří Grygar přebírá Čestné uznání

Dne 16. 9. 2010 se v konferenčním sálu Hotelu Astra v Praze uskutečnila přednáška a beseda s astrofyzikem RNDr. JiřímGrygarem, CSc. na téma Vznik fyziky, chemie a biologie aneb Velký třesk za všechno může. Přednášejícího si s velkým zájmem vyslechlo více než 60 mensanů a hostů. RNDr. Jiřímu Grygarovi, CSc. udělila Mensa České republiky na základě intranetového hlasování svých členů výběrem z pěti nominovaných osobností historicky první ocenění Čestné uznání. Vyhlášení výsledků proběhlo na Valné hromadě Mensy ČR v Praze v červnu 2010 (shodou okolností na stejném místě jako přednáška), ale J. Grygar se vzhledem ke svému mimořádnému pracovnímu vytížení zúčastnit nemohl. Domluvili jsme tedy náhradní termín předávání a konaná přednáška byla zahájena právě předáním Čestného uznání. Laureát ceny obdržel pamětní list s grafikou akademického malíře Karla Šafáře s motivy symbolizujícími myšlení a inteligenci.

RNDr. Jiří Grygar

Ocenění převzal z rukou Ing. Tomáše Blumensteina, předsedy Mensy ČR, který vzápětí prohlásil letošní ročník Čestného uznání za uzavřený a vyjádřil naději, že stejně jako v letošním i v příštím roce toto ocenění osloví hodně členů. Čestným uznáním bude Mensa ČR každoročně oceňovat osobnosti ze všech oblastí společenského života za významný přínos inteligenci národa, propagaci duševní kultury a šíření dobrého jména České republiky ve světě. Více informací naleznete na http://www.mensa.cz/mensa/cestne-uznani/

S informacemi o organizaci ročníku 2011, nejprve tedy s prosbou o zasílání nominací, vás oslovím mailem v lednu 2011.

Doufám, že i vás bude projekt i nadále oslovovat, těším se na reakce od vás, na další nominace pozoruhodných osobností v příštím ročníku, na to, že se ještě o hodně víc z vás zapojí do hlasování, a obecně se těším na další ročník udělování Čestného uznání, protože je ještě mnoho výjimečných myšlenek, prací z různých kulturních a společenských oblastí, duševních produktů a přínosů, které by Mensa a potažmo my, mensané, mohli ocenit.

Komentáře

Hledání
Členské příspěvky
Informace o tom jak zaplatit členské příspěvky naleznete na webu Mensy.
Stažení časopisu
Časopis Mensa 1/2023 (únor) si můžete stáhnout ve formátu PDF:
Titulní strana časopisu Mensa 1/2023
Inzerujte s Mensou
Informace o možnostech inzerce v médiích Mensy ČR naleznete na stránce inzerce v papírovém časopise.
Hledáme
"Historiky"
Mensa má na našem území bohatou historii, avšak jen její malá část je přehledně zmapována. Hledáme pomocníky, kteří by chtěli projít několik starších časopisů, vybrat z nich relevantní informace a upravit je do přehledné podoby.

Programátora
Šikovného programátora, který by byl ochoten věnovat část svého času a doprogramovat nám sekci Kariéra na intranetu Mensy.

Práce v redakci je dobrovolná a nemůžeme Vám za ni slíbit hmotný honorář. Nabízíme Vám však možnost dělat zajímavé věci s lidmi, se kterými je radost pracovat. Se zájmem se, prosím, obracejte na .
Inteligence
Inteligence a její měření
Co je to inteligence, jak se člení a jak ji můžeme změřit, co to znamená IQ?

Popis různých stupnic IQ
Na světě se používají různé stupnice IQ, vysvětlujeme jejich podstatu a vztahy mezi nimi

Historie měření inteligence
Podrobně vysvětlujeme jak se vyvíjely způsoby a metody měření inteligence

Jsme chytřejší než naši předkové?
Rozebíráme Flynnův efekt a změnu průměrné inteligence v populaci během 20. století

Kreativní génius nebo psychotik?
Hranice mezi geniálním a psychotickým jedincem je často velmi úzká, vysvětlujeme, proč tomu tak je a zda spolu tyto vlastnosti souvisí

Chcete znát své IQ?
Přihlaste se na testování IQ pořádané společností Mensa, které na rozdíl od mnoha pochybných testů na internetu probíhá prostřednictvím mezinárodně uznávaného a standardizovaného testu.
Mensa v médiích
Našli jste nějaký článek o Mense? Prosím, pošlete odkaz na adresu .
Napište nám
Rádi píšete a chcete uveřejnit článek v časopise nebo na webu Mensy? Chtěli byste Mense pomoci jinak? Potom určitě napište na .
Testování inteligence
Informace a přihlášku na oficiální testování inteligence naleznete na http://testovani.mensa.cz/. Testování můžete také někomu darovat formou dárkové poukázky.
Tištěný časopis
Časopis Mensa může odebírat kdokoliv (i nečlen) na území ČR za 150 Kč ročně. Se zájmem o předplatné se, prosím, obracejte na sekretářku: .