Vyhodnocení ankety časopisu Mensa

V listopadu 2008 vyšla anketa tážící se čtenářů jak se jim nový časopis líbí. Do redakce dorazily celkem 53 odpovědi, 52 z nich elektronicky a 1 písemně. Opravdu velmi nás v redakci potěšilo, že odezva na nový časopis se nesla ve značně pozitivním duchu. Těší nás, že se všechna práce, kterou jsme novému návrhu věnovali, vyplatila. Nejčastěji zmiňované nedostatky rádi napravíme a pokusíme se splnit i vaše další přání. Prezentaci výsledků přenechám strohé a jasné tabulce a sám se rozepíši pouze o několika klíčových bodech a připomínkách.

V první řadě bych velice rád upřímně poděkoval všem, kteří se rozhodli zaslat nám svůj názor! Těšíme se v redakci na všechna vaše hodnocení, jak pozitivní, tak negativní. Samozřejmě hezká sladká slůvka se čtou příjemněji a je hezké i důležité vědět, že naše práce má smysl, když už se s ní prakticky zadarmo děláme, nicméně umíme si přečíst i věcnou kritiku a pokusíme se na vaše návrhy zareagovat a zmíněné problémy odstranit.

Prakticky všichni ocenili (nebo tolerovali) nové hlavičky a patičky. Naopak nejvíce kritiky sklidilo nové provedení názvu časopisu. Uznávám, ambigram je poněkud neobvyklý. Doufám však, že část negativní odezvy pramenila z toho, že z důvodu tiskové chyby vypadla podstatná část názvu v klasické latince; více naleznete ve zvláštním rámečku – s textem vzhůru nohama. Pokud ani tato úprava nepomůže, jsme otevřeni diskusi o nové podobě názvu. Titulní stranu jako takovou jsme na základě vašich ohlasů lehce pozměnili již v tomto čísle.

Jisté udivení mezi čtenáři způsobilo nové provedení názvů článků. Mnoho z vás hledalo systém v barvách a velikostech písma. Vysvětlení je prosté, velikosti a hlavně barvy nadpisů jsou voleny tak, aby stránka působila opticky vyváženě a rovnoměrně – schválně se zkuste podívat z větší dálky, neexistuje však žádné exaktní pravidlo. Nicméně slibujeme, že s černou barvou budeme napříště více šetřit. Tato varianta je výsledkem volby mezi striktní uniformitou s jasnými pravidly a lehce hravou formou zajímavěji využívající prostor stránek; s ohledem na zaměření časopisu nám nakonec přišla lepší kreativnější varianta.

Autor: Tomáš Kubeš
Sdílet

Komentáře

Hledání
Členské příspěvky
Informace o tom jak zaplatit členské příspěvky naleznete na webu Mensy.
Stažení časopisu
Časopis Mensa 5/2022 (říjen) si můžete stáhnout ve formátu PDF:
Titulní strana časopisu Mensa 5/2022
Inzerujte s Mensou
Informace o možnostech inzerce v médiích Mensy ČR naleznete na stránce inzerce v papírovém časopise.
Hledáme
"Historiky"
Mensa má na našem území bohatou historii, avšak jen její malá část je přehledně zmapována. Hledáme pomocníky, kteří by chtěli projít několik starších časopisů, vybrat z nich relevantní informace a upravit je do přehledné podoby.

Programátora
Šikovného programátora, který by byl ochoten věnovat část svého času a doprogramovat nám sekci Kariéra na intranetu Mensy.

Práce v redakci je dobrovolná a nemůžeme Vám za ni slíbit hmotný honorář. Nabízíme Vám však možnost dělat zajímavé věci s lidmi, se kterými je radost pracovat. Se zájmem se, prosím, obracejte na .
Inteligence
Inteligence a její měření
Co je to inteligence, jak se člení a jak ji můžeme změřit, co to znamená IQ?

Popis různých stupnic IQ
Na světě se používají různé stupnice IQ, vysvětlujeme jejich podstatu a vztahy mezi nimi

Historie měření inteligence
Podrobně vysvětlujeme jak se vyvíjely způsoby a metody měření inteligence

Jsme chytřejší než naši předkové?
Rozebíráme Flynnův efekt a změnu průměrné inteligence v populaci během 20. století

Kreativní génius nebo psychotik?
Hranice mezi geniálním a psychotickým jedincem je často velmi úzká, vysvětlujeme, proč tomu tak je a zda spolu tyto vlastnosti souvisí

Chcete znát své IQ?
Přihlaste se na testování IQ pořádané společností Mensa, které na rozdíl od mnoha pochybných testů na internetu probíhá prostřednictvím mezinárodně uznávaného a standardizovaného testu.
Mensa v médiích
Našli jste nějaký článek o Mense? Prosím, pošlete odkaz na adresu .
Napište nám
Rádi píšete a chcete uveřejnit článek v časopise nebo na webu Mensy? Chtěli byste Mense pomoci jinak? Potom určitě napište na .
Testování inteligence
Informace a přihlášku na oficiální testování inteligence naleznete na http://testovani.mensa.cz/. Testování můžete také někomu darovat formou dárkové poukázky.
Tištěný časopis
Časopis Mensa může odebírat kdokoliv (i nečlen) na území ČR za 150 Kč ročně. Se zájmem o předplatné se, prosím, obracejte na sekretářku: .