Zemřel akademický malíř a grafik Karel Šafář

S lítostí zveřejňujeme zprávu o úmrtí akademického malíře a grafika, pana Karla Šafáře, který mimo jiných prací vytvořil i grafický list předávaný laureátovi Čestného uznání.
Při přípravě Čestného uznání mi bylo velkým potěšením se několikrát s panem Šafářem setkat, sledovat jeho návrhy a umělecké vize, které grafický list posouvaly dál a dál. Myšlenka ocenění duševního přínosu pro společnost jej velmi zaujala a byl nám v tvorbě Čestného uznání velkou inspirací. Každý koncept byl schopen precizně vysvětlit a realizovat již v samotném návrhu v prostém nákresu tužkou, kdy načrtnul několik motivů zobrazujících myšlení a inteligenci, hlavu vědce/ mudrce, loď houpající se na vlnách poznání ... a pak s velkým mistrovstvím a precizní technikou vybraný motiv provedl v grafické předloze a řešení.

V grafice, kterou pan Šafář vytvořil exkluzivně pro Mensu ČR a obsahuje i její logo, máme nakonec zahrnutu kombinaci více námětů – geometrických obrazců, světla, průniku povrchem ve smyslu osvícení či vynikající myšlenky, hlavy vědce jako symbolu myšlení. Autor čerpal náměty ze svých studijních cest, které absolvoval v mladších letech. Inspirací mu byla také indická astronomie. Grafika byla realizována v omezeném nákladu 50 ks formou pamětního listu, který každoročně předáváme laureátovi Čestného uznání.

Osobně jsme měli možnost setkat se s panem Šafářem a promluvit s ním i v prvním ročníku Čestného uznání na valné hromadě Mensy v roce 2010, kde vznikla i přiložená fotografie autora Luďka Kováře.

Pane Šafáři, bylo nám ctí, Zuzana Šimková

Karel Šafář se narodil 28. května 1938 v podhorském městečku Rychnov nad Kněžnou. Absolvoval nejprve střední, pak roku 1971 Vysokou školu uměleckého průmyslu v ateliéru knižní ilustrace profesora Karla Svolinského. Věnoval se kresbě, akvarelu, malbě a zejména grafice – vytvořil vlastní mnohobarevnou grafickou techniku, kterou vyjadřoval bohatost svých niterných myšlenek. Získal i nejvyšší cenu mladého ilustrátora v litografii.

Zdroj: www.grapheion.cz

Autor: Zuzana Šimková
Sdílet
Hledání
Členské příspěvky
Informace o tom jak zaplatit členské příspěvky naleznete na webu Mensy.
Stažení časopisu
Časopis Mensa 1/2023 (únor) si můžete stáhnout ve formátu PDF:
Titulní strana časopisu Mensa 1/2023
Inzerujte s Mensou
Informace o možnostech inzerce v médiích Mensy ČR naleznete na stránce inzerce v papírovém časopise.
Hledáme
"Historiky"
Mensa má na našem území bohatou historii, avšak jen její malá část je přehledně zmapována. Hledáme pomocníky, kteří by chtěli projít několik starších časopisů, vybrat z nich relevantní informace a upravit je do přehledné podoby.

Programátora
Šikovného programátora, který by byl ochoten věnovat část svého času a doprogramovat nám sekci Kariéra na intranetu Mensy.

Práce v redakci je dobrovolná a nemůžeme Vám za ni slíbit hmotný honorář. Nabízíme Vám však možnost dělat zajímavé věci s lidmi, se kterými je radost pracovat. Se zájmem se, prosím, obracejte na .
Inteligence
Inteligence a její měření
Co je to inteligence, jak se člení a jak ji můžeme změřit, co to znamená IQ?

Popis různých stupnic IQ
Na světě se používají různé stupnice IQ, vysvětlujeme jejich podstatu a vztahy mezi nimi

Historie měření inteligence
Podrobně vysvětlujeme jak se vyvíjely způsoby a metody měření inteligence

Jsme chytřejší než naši předkové?
Rozebíráme Flynnův efekt a změnu průměrné inteligence v populaci během 20. století

Kreativní génius nebo psychotik?
Hranice mezi geniálním a psychotickým jedincem je často velmi úzká, vysvětlujeme, proč tomu tak je a zda spolu tyto vlastnosti souvisí

Chcete znát své IQ?
Přihlaste se na testování IQ pořádané společností Mensa, které na rozdíl od mnoha pochybných testů na internetu probíhá prostřednictvím mezinárodně uznávaného a standardizovaného testu.
Mensa v médiích
Našli jste nějaký článek o Mense? Prosím, pošlete odkaz na adresu .
Napište nám
Rádi píšete a chcete uveřejnit článek v časopise nebo na webu Mensy? Chtěli byste Mense pomoci jinak? Potom určitě napište na .
Testování inteligence
Informace a přihlášku na oficiální testování inteligence naleznete na http://testovani.mensa.cz/. Testování můžete také někomu darovat formou dárkové poukázky.
Tištěný časopis
Časopis Mensa může odebírat kdokoliv (i nečlen) na území ČR za 150 Kč ročně. Se zájmem o předplatné se, prosím, obracejte na sekretářku: .